Advert

"Ulaşımda yıllık zararımız 100 milyon"

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi Kasım ayı 3. oturumunda yeni alınacak otobüslerle ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "100 yeni otobüs alıyoruz, 73’ünü bu yıl ihaleye çıkacağız. Onun için de acele ediyoruz. Belediye otobüslerimizin doluluk oranı yüzde 20 civarında. İlk bakışta otobüsler boş gidip geliyor gibi görünüyor ama çok da yoğunluk şikayeti alıyoruz. İş çıkışlarında inanılmaz bir yoğunluk oluyor. Ulaşım bir ticari faaliyet gibi görünmemeli. Bu bir kamu hizmetidir. Yıllık zararımız şuan 100 milyon lira. Bu zarar rakamı büyükşehirlerde daha fazla" şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 488 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 3’üncü oturumu Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Meclis toplantısında komisyonlardan gelen 2, idareden gelen 4 ve gündem dışı 1 konu görüşüldü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2020 Mali Yılı vergi, harç ve ücret tarifesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konu da oy birliğiyle kabul edildi.

"BİRİLERİ O DİREKLERİ TİCARİ ALAN OLARAK KULLANMIŞ"

Burada söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara, Başkan Seçer’in elektrik direklerindeki reklamların mahkeme kararı ile toplatıldığını hatırlatarak belediyenin 2020 yılı ücret tarifesinde direklerle ilgili ücret tarifesi bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine söz alan Başkan Seçer, “Direk reklamları ile ilgili biz yönetime geldiğimizde elektrik direklerinde reklam vardı. Reklam gelirlerinden bizim bir kuruş bir katkı yoktu. Bu konuyu araştırdık. Bir sabah evden çıktım her taraf aşırı şekilde direkler reklamlarla doluydu. Daha önce biz de seçim kampanyamda kullandım ama nasıl bu kadar izin vermişiz diye merak ettim ve talimat verdim. Arkadaşlara talimat verdim, ‘daha önceki yönetim tarafından izin verilmiş, elektrik idaresi işletmecilere vermiş, ihale etmiş’ ama bunun yasal bir dayanağı yok’ dediler. Firma yürütmeyi durdurma kararı aldı. Reklam ve İlan Yönetmeliği’nde kamu ortak kullanım alanlarında reklam materyallerinin kullanılmasını yasaklarken, üstelik geçmişe dayalı bir idari soruşturma açılmışken yıllardır birileri tarafından o direkler ticari alan olarak kullanılmış ve biz de izlemişiz. Biz de tekrar mahkemeye evraklarımızı gönderdik ve haklı bulunduk. Şuanda direklerde reklamlar kullanılmıyor. Neden tarifelerde gözüküyor; sehven olsa bile bizim vergisini almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 18 branşta 460 lisanslı sporcunun olduğu Gençlik ve Spor Kulübü’ne 50 bin TL maddi destek verilmesi ile ilgili teklif, bütçe aktarımının 100 bin TL’ye çıkarılması için komisyona havale edildi.

Akdeniz Belediyesi’nin Bekirde Yolu'nda tarım görüş alınmayan imar düzenlemesine tabi alanlarla ilgili karar alınmasına ilişkin teklif ise oy birliğiyle ilgili komisyonlara sevk edildi.

Konuyla ilgili  söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Ruhsatsız yapıları mevzuata uygun hale getirmek için imar düzenlemesi yapılmasın” demiştik. Böyle bir durum olup olmadığına bakmak gerekir” şeklinde konuştu.

Seçer ise “İlgi çeken bir konu ama komisyon yerinde de inceleme de yapabilir. Önümüzdeki günlerde benim de olduğum bir gezi yapalım oraya. Ne yaptığımızı bilelim” dedi.

Mecliste 73 otobüs alımı için Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na muhtelif daire başkanlıklarından ödenek aktarılması ile ilgili teklifin görüşülerek komisyonlara havale edildi.

Konu ilgili dilek ve temenniler bölümünde söz alan AKP’li Meclis Üyesi Bünyamin Önel "Belli sayıda otobüs alınacağını söylediniz. otobüslerin bir kısmını küçük alsak. Kırsal bölgelere yazın dolu gitse de kışın 3-5 kişi ile sefer yapılıyor" şeklindeki önerisine cevap veren Seçer, "100 yeni otobüs alıyoruz, 73’ünü bu yıl ihaleye çıkacağız. Onun için de acele ediyoruz. Belediye otobüslerimizin doluluk oranı yüzde 20 civarında. İlk bakışta otobüsler boş gidip geliyor gibi görünüyor ama çok da yoğunluk  şikayeti alıyoruz. İş çıkışlarında inanılmaz bir yoğunluk oluyor. Ulaşım bir ticari faaliyet gibi görünmemeli. Bu bir kamu hizmetidir. Yıllık zararımız şuan 100 milyon lira. Bu zarar rakamı Büyükşehirlerde daha fazla. Hem araç kafilemizi yenileyelim hem de daha fazla güzergahta daha fazla sefer yapalım" şeklinde konuştu.

HDP'li Ali Tanrıverdi ise "Çarşıdan Mezitli ve Tece istikametine giden otobüsler günün her saatinde hınca hınç dolu. Ayakta duracak yer dahi kalmıyor. Bazı hatlara takviye lazım. Yine Siteler Mahallesi’ne otobüslerin 2 saatte bir gittiği ve durak olmadığına dair de şikayetler var" diye konuştu.

AK Partili Zafer Şahin Özturan ise "Yeni otobüs alımı yapacağız. Mevcudun üzerine 73 tane daha alacağız. Özellikle bizim Akdeniz bölgesinde Çay, Çilek, Özgürlük Mahallelerinde özellikle şehir hastanelerine gidiş gelişte sıkıntı yaşıyorlar. Planlama yapılırken bu güzergahlardaki sefer sayısı arttırılırsa iyi olur" dedi.

Eleştiri ve önerilere cevap veren Seçer "Sizlerin, iktidarın desteğiyle yeni metro projesi şehir hastanesine gidecek. Aldığımız otobüsler sadece şehiriçi toplu taşıma aracı olarak kullanılmıyor; bir çok kurum kuruluşlarca, etkinliklerce de kullanılıyor" diye konuştu. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti