Lise öğrencisi köpekbalığı diş fosili buldu

Mezitli Anadolu Lisesi 9-A sınıfı öğrencisi Umut Biçer Arslanköy'de Alt-Orta Miyosen yaşlı (24-11milyon yıl önce) olduğu değerlendirilen köpekbalığı diş fosili buldu. Diş fosilinin dikburun köpekbalığı'na (Lamnanasus) ait olduğu, ülkemizde bu cins ve türünün ilk fosil bulgusu olması bakımından önemli olduğu vurgulandı.

Lise öğrencisi köpekbalığı diş fosili buldu
Lise öğrencisi köpekbalığı diş fosili buldu admin
Bu içerik 1406 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Nurdan İnan, Mezitli Anadolu Lisesi 9-A sınıfı öğrencisi Umut Biçer tarafından Arslanköy'de Alt-Orta Miyosen yaşlı (24-11milyon yıl önce) olduğu değerlendirilen köpekbalığı diş fosili bulunduğunu belirtti.

Fosilin killi kireçtaşı litolojisi içinde bulunduğunu anlatan İnan, "Diş fosili, Dikburun köpekbalığı(Lamnanasus)’na ait olup, ülkemizde bu cins ve türünün ilk fosil bulgusu olması bakımından önemli" dedi.

Ülkede şimdiye kadar sadece Mut yöresinde 2 adet köpekbalığı diş fosili bulunduğunu anlatan İnan, "Bunlar Canavar köpekbalığı (Carcharodon megalodon) olarak tanımlanmış ve Orta Miyosen-Serravaliyen (11-15 milyon yıl önce)  yaşı verilmiştir. Dikburun köpekbalığı'nın (Lamna nasus) Akdeniz havzasındaki ilk fosil kaydı Siena havzası-Toskana (İtalya)’dadır.  Geç Pliyosen (3.5-2 miyon yıl önce) seviyelerinde bulunan bu tür, uzun yıllar; Akdeniz’e en erken girmiş Atlantik taksonlarından biri olarak kabul edilmiş, daha sonra Belçika- Antwerp ‘de Orta Miyosen (16-11 milyon yıl önce)seviyelerinde bulunarak bu yaş daha geriye tarihlenmiştir. Ülkemizde de ayni yaşlı (Alt-Orta Miyosen) seviyelerden bulunmuş ve ilk fosil örneği olan Lamna nasus, paleocoğrafya, ortamsal yorumlar ve karşılaştırmalar (korelasyon) bakımından önemli bir bulgudur" şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”