Advert

‘Ölmek istemiyoruz!’

Mersin Kadın Platformu üyeleri, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında gece yürüyüşü düzenledi ve kadına yönelik şiddete dikkat çekti. Platformun açıklamasında, “Bizler sesimizi dünyanın dört bir yanında direnen kız kardeşlerimizin sesleri ile birleştiriyoruz. Ülkenin dört bir yanından ‘Yaşamak İstiyoruz’ isyanını yükseltip gücümüzü birbirimize uzattığımız ellerimizden alıyoruz. Tacizin, tecavüzün, istismarın, kadın cinayetlerinin, savaşın olmadığı; eşit, özgür, laik ve demokratik bir ülkede barış ve huzur içinde yaşamak hakkımız” denildi.

‘Ölmek istemiyoruz!’
‘Ölmek istemiyoruz!’ admin
Bu içerik 783 kez okundu.

 ESRA ŞASİ YAĞMUR

Mersin Kadın Platformu bileşenleri 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında gece yürüyüşü düzenledi. Kushimato Sokağı'ndan Özgecan Aslan Barış Meydanı’na kadar yürüyen kadınlar, “Dünya yerinde oynar kadınlar özgür olsa”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Ölmek değil yaşamak istiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar”, “Boşanmayı değil cinayeti engelle”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” şeklinde sloganlar attı.

Mersin Kadın Platformu adına açıklama yapan Eğitim-Sen Mersin Şube Sekreteri Elif Yaşar, “Biz kadınlar ataerkinin ve erkek egemenliğinin yarattığı şiddetin her türlüsüne karşı; savaşa, tacize, tecavüze, yoksulluğa, haklarımızın yok edilmesine, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı bir kez daha alanlardayız” dedi.

‘MAKBUL KADIN’ SÖYLEMLERİNE TEPKİ

Her gün ülkenin birçok yerinde yüzlerce kadının evde, işte, sokakta, erkek şiddetine maruz kaldığına dikkat çeken Yaşar,“Kadına yönelik şiddetin temelinde erkek egemen zihniyet yatmaktadır. Kadına yönelik şiddet eşitsizlikten ve ayrımcılıktan beslenir.Kadınlar en yakınları tarafından öldürülürken, şiddete maruz kalırken bu konuda hiçbir adım atmayan, kadınları koruma kararlarına rağmen koruyamayan, öldürülmelerini engelleyemeyen yada engellemeyen iktidar, yükümlülüklerini yerine getirmeyen kurumlar, erkek egemen adalet sistemi, kadını yok sayan cinsiyetçi, ayrımcı söylemleri ile şiddeti besleyen AKP iktidarı, onun uzantısı konumundaki yandaş medya, her fırsatta makbul kadın söylemleri ile kadının hayatını ve bedenini hedef alan Diyanet kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sorumlusudur” ifadelerini kullandı.

HOMOFOBİ VE TRANSFOBİ TEŞVİK EDİLİYOR

Kayyum atanan belediyelerde şiddete uğrayan kadınların başvuru merkezlerinin kapatıldığını, eşbaşkanlığın kayyum atamasına gerekçe yapıldığını belirten Yaşar,  “Her gün birçok insan cinsiyet kimliği ve cinsel yöneliminden dolayı nefretle karşılaşıyor, LGBTİQ+ fobiyle şiddete uğruyor. İktidarın gerici politikaları ile beslenen bu şiddet sarmalı aracılığı ile bedenlerimiz, aşklarımız tahakküm altına alınmaya çalışılıyor. Homofobi ve transfobibu politikalar ile teşvik ediliyor, bunlar beraberinde meşru kılınmaya çalışılan nefret cinayetlerini getiriyor. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde en önemli iki yasal araç olan, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Ailenin ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun iptal edilmek istenmektedir. Bunun yanı sıra hazırlığı devam eden 2. yargı paketinde, kadınların nafaka hakkının elinden alınması ve defalarca kadın mücadelesiyle geri çektirilen çocuk istismarını meşrulaştıran, istismarcıları affetmeyi hedefleyen “tecavüzcü affı”nın yer aldığı söylenmektedir. Tüm bu saldırıların yarattığı sonuç, daha fazla kadının şiddete uğraması, öldürülmesi, daha çok çocuğun istismar edilmesi olmaktadır.Bizler sesimizi dünyanın dört bir yanında direnen kız kardeşlerimizin sesleri ile birleştiriyoruz. Ülkenin dört bir yanından ‘Yaşamak İstiyoruz’ isyanını yükseltip gücümüzü birbirimize uzattığımız ellerimizden alıyoruz. Gücümüzü kadın dayanışmasından alıyoruz. Her türlü şiddetin son bulduğu, tacizin tecavüzün, istismarın, kadın cinayetlerinin, savaşın olmadığı; eşit, özgür, laik ve demokratik birülkede barış ve huzur içinde yaşamak hakkımız. Şiddetin, istismarın,erkek adaletin, kadın cinayetlerinin karşısına dayanışmamızdan, kız kardeşlerimizden aldığımız güçle dikiliyoruz” şeklinde konuştu.

Eylemde HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan da bir açıklama yaparak kadına yönelik şiddet olaylarını kınadı.

Eylem, kadınların müzik eşliğinde dansları ve halaylarıyla sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti