Yeşilboğaz: Son 3 yılda 932 kadın öldürüldü

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, ‘Dünya ve Türkiye'de Kadın Cinayetleri 2016-2017-2018 Verileri ve Analizler' adlı raporda, son üç yılda 932 kadının öldürüldüğü bilgisinin yer aldığını ifade ederek cinayetlerde kullanılan ateşli silahların yüzde 83.9’unun ruhsatsız olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Yeşilboğaz: Son 3 yılda 932 kadın öldürüldü
Yeşilboğaz: Son 3 yılda 932 kadın öldürüldü admin
Bu içerik 458 kez okundu.

 Esra Şasi Yağmur

 Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' nedeniyle basın açıklaması yaptı. Baro yönetim kurulu, Kadın Hakları Merkezi üyeleri, avukatlar ve stajyer avukatların katılımıyla Baro Odasında gerçekleştirilen programda konuşan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve kız çocuklarının, hayatın her alanında giderek artan cinsiyete dayalı şiddete maruz kaldığına dikkat çekti.

Kadına yönelik şiddetin giderek artmasının temel nedenlerinden birinin de kadınları korumaya yönelik var olan yasaların uygulanmaması olduğunu vurgulayan  Yeşilboğaz, Dünya ve Türkiye'de Kadın Cinayetleri raporunda son üç yılda 932 kadının öldürüldüğünü ve cinayetlerde kullanılan ateşli silahların yüzde 83.9’unun ruhsatsız olduğunu kaydetti. Yeşilboğaz, "Bir kadın ölürse, onunla birlikte kaç çocuk ölür? Kaç gelecek karanlığa gömülür? Dünya üzerinde gördüğümüz kaç eser yok olur? Şiddet değil, sevgi toplumu olmalıyız. Sevgi toplumunu da ancak hukuk devletinin, laik, bilimsel ve çağdaş eğitimin var olmasıyla sağlanabilir. Bu vesileyle kadınların şiddete uğramadığı, öldürülmediği, kadınların yönettiği barış, sevgi ve adalet dolu bir dünyada yaşamayı temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

GÜNER: KADINA YÖNELİK ŞİDDET BİR İNSAN HAKKI İHLALİDİR

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner ise kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu ifade ederek “Dünyanın her yerinde bugün kadınlar, dayanışma ve mücadele ruhuyla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, aile içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıkmakta, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için mücadele çağrısı yapmakta ve çözüm önerileri sunmaktadır. Çünkü kadınlar, ne yazık ki dünyanın her yerinde hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda saldırıya maruz kalmakta ve sömürüye uğramaktadır. Ülkemizde ise kadına yönelik şiddette her geçen gün artış yaşanmakta, kadınlarımız fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kalmakta ve yaşam hakları vahşice ellerinden alınmaktadır” şeklinde konuştu.

"ŞİDDETİN KAYNAĞINA ODAKLI ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİLEMİYOR"

Yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesinin nedeninin, toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilmemiş olması olduğunu önü seran Güner şöyle devam etti: “Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için temel öğe, mevcut toplumsal zihniyetin değiştirilmesidir. Bu bağlamda, devletin çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi yanında, bu mücadelenin toplumsal düzeyde, genele yayılarak etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor