Kadına şiddete karşı turuncu yürüyüş

Mersin'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Mersin İl Müdürlüğü koordinesinde, 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi. Vali Ali İhsan Su'nun eşi Zeliha Su'nunda destek verdiği yürüyüşte kadınlar şiddete karşı tepkilerini turuncu atkı balon ve dövizlerle dile getirdi.

Kadına şiddete karşı turuncu yürüyüş
Kadına şiddete karşı turuncu yürüyüş  admin
Bu içerik 406 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Mersin İl Müdürlüğü koordinesinde, 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi. Ulu Cami önünde bir araya gelen kadınlar, sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüşte kadınlara AK Parti Mersin milletvekili Hacı Özkan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Mersin İl Müdürü Veysel Topkaya, Vali Ali İhsan Su'nun eşi Zeliha Su'da eşlik etti.

Kadınlar turuncu atkı, balon ve ellerindeki dövizlerle sloganlar atarak şiddete karşı tepkilerini dile getirdi. Kadınlar, kadına karşı şiddetin son bulmasını istedi.

"KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSANLIK SUÇUDUR"

Yürüyüşün sonunda bir açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Mersin İl Müdürü Veysel Topkaya, bugünün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olduğunu hatırlatarak kadına şiddete 'hayır' demek için bir araya geldiklerini söyledi. "Mersin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Bakanlık olarak yılın bir günü değil her zaman okullarımızda, kışlalarımızda, ceza infaz kurumlarımızda, kamu kurum ve kuruluşlarımızda, personel, mahalle muhtarları ve vatandaşlarımıza ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetle ilgili konferanslar düzenlemekteyiz" diyen Topkaya şöyle devam etti: "Kadına yönelik şiddeti bir insanlık suçu olarak görüyoruz. Bu anlayış doğrultusunda kadına yönelik şiddetin her türlüsüne hayır diyoruz. Bütün toplum kesimlerini, STK'ları mutlu birey, uyumlu aile, refah içinde, huzurlu yaşayan bir toplum için kadına yönelik şiddetle mücadele etmeye davet ederek, şiddeti gördüğümüz veya tanık olduğumuz her yerde bu şiddete sessiz kalmamalı, yetkililere haber vermeliyiz. Temel düsturumuz 'kadına şiddete sıfır tolerans' diyerek şiddeti sıfıra indirmektir."

Kadına yönelik şiddetin bir insanlık suçu olduğunu anlatan Topkaya, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi, toplumsal yaşamda kadının güçlendirilmesi, eşit hak ve fırsatlardan yararlandırılmasına katkı sağlayacak önlemlere ışık tutmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

"BU ATEŞ SADECE DÜŞTÜĞÜ YERİ DEĞİL TOPLUMU YAKIYOR"

Mersin Valisi Ali İhsan Su'nun eşi Zeliha Su ise bugünün önemli bir gün olduğunu vurgulayarak "Bugün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Normalde hep deriz ateş düştüğü yeri yakar ama bu ateş sadece düştüğü yeri değil toplumumuzu yakıyor. O yüzden sadece kadının değil, bütün mağdurların dünyada şiddet görmediği, herkesin sevgi, merhamet ve saygıyla geçindiği güzel bir dünyaya diyoruz" şeklinde konuştu.

ÖZKAN: KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HER ZAMAN KARŞIYIZ

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan ise kadının Allah tarafından gönderilen en büyük emanetlerden bir tanesi olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla kadın olmadan erkek olmaz. Erkek olmadan kadın olmaz. Kadına sevgi ile yaklaşmalıyız. Sevginin olduğu yerde huzur vardır. Birlik vardır, beraberlik vardır. Hoşgörü vardır. Bizlerde her zaman olduğu gibi kadına şiddete karşıyız ve buradayız. Kadınlarımız her zaman baştacı edilmeli" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada