Advert

"Üreten firmalar korunmalı"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Türkiye'nin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan yanları olsa da son yıllarda artarak büyüyen küresel ekonomik daralma, artan küresel rekabet, küçülen dünya ekonomisi gibi dış etkenlerin ağırlıklı olduğu bir ekonomik kırılganlık yaşadığını ifade etti.

admin
Bu içerik 247 kez okundu.

 Türkiye olarak haklı ve hukuki bir tepki olan askeri harekatların ABD ve AB ülkeleri tarafından haksızca manipüle edilmesinin ekonomide döviz artışı başta olmak üzere olumsuz sonuçlara neden olduğunu vurgulayan Kızıltan, "Türk reel sektörü kısa ve orta vadeli daralma sorunları yaşadı. Hala reel sektör olarak uzun vadeli projeksiyonlarda zorlanıyoruz" dedi.

Ocak-Temmuz 2019 dönemi ekonomik rakamlara baktıklarında

ihracatını bir önceki döneme göre yüzde 3 arttıran bir Türkiye'nin bulunduğunu vurgulayan Kızıltan, "Artık yapmamız gereken şey içerde yapmamız gereken şeylere odaklanmaktır. Üretime odaklanmak, üretene destek vermek ve bu üretimi ihracata entegre etmek bir seferberlik haline gelmek zorundadır. Kısacası Türkiye’nin her ili ve ilçesi ile üretim ve ihracat seferberliği ilan etmeli, üreten her firmamızı korumalıyız" şeklinde konuştu.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan yaptığı açıklamada;  Türkiye olarak kendi iç dinamiklerimizden de kaynaklanan yanları olsa da, daha çok son yıllarda artarak büyüyen küresel ekonomik daralma, artan küresel rekabet, küçülen dünya ekonomisi gibi dış etkenlerin ağırlıklı olduğu bir ekonomik kırılganlık yaşıyoruz" dedi.

"Dünya ekonomisine tam anlamıyla entegre bir ülke olarak bu büyük resimden etkilenmememiz mümkün değil" diyen Kızıltan, "Bir de buna güneyimizde Suriye’de yaşanan sosyal ve siyasal sorunlar, terör ve iç savaştan  kaçarak ülkemize sığınan milyonlarca sığınmacıya ülke olarak yaptığımız  ve hazineye ciddi bir külfet olan maddi destek ve yine güney sınırlarımızda kurulmak istenen terör devletine karşı Türkiye olarak haklı ve hukuki bir tepki olan askeri harekatların ABD ve AB ülkeleri tarafından haksızca manipüle edilmesi ekonomimizde döviz artışı başta olmak üzere olumsuz sonuçlara neden oldu. Türk reel sektörü kısa ve orta vadeli daralma sorunları yaşadı. Hala reel sektör olarak uzun vadeli projeksiyonlarda zorlanıyoruz. Fakat  ülke olarak bu haklı davada ortak bir tavır sergilememiz ve Türkiye’nin kararlı duruşu sonunda ve buna ek olarak Türkiye’nin mültecilerden tutun bölgedeki barışa verdiği desteğin sonunda bu konudaki haklılığı da ortaya çıkmaya başladı" şeklinde konuştu.

"ÜRETİM VE İHRACAT SEFERBERLİĞİ ELZEMDİR"

Her şeye rağmen üreten, özellikle Ocak-Temmuz 2019 dönemi ekonomik rakamlara baktıklarında ihracatını bir önceki döneme göre yüzde 3 arttıran bir Türkiye'nin bulunduğunu anlatan Kızıltan, "Hala bunca baskıya rağmen en büyük ihracat kalemimiz sanayi ürünleridir. Ve en büyük pazarlarımız Asya ile Avrupa gibi gelişmiş ülkelerdir. Tüm bu gelişmeler sonunda bir çok kredilendirme kuruluşunun son haftalarda verdiği olumlu puan artışları da bunun işaretidir aslında. Bir de buna Rusya, Irak, İran gibi komşularımızla olan iyi ilişkiler eklenince resim daha da umut verir hale gelmektedir. Artık yapmamız gereken şey içerde yapmamız gereken şeylere odaklanmaktır. Üretime odaklanmak, üretene destek vermek ve bu üretimi ihracata entegre etmek bir seferberlik haline gelmek zorundadır. Kısacası Türkiye’nin her ili ve ilçesi ile üretim ve ihracat seferberliği ilan etmeliyiz. Üreten her firmamızı korumalıyız. Gençlere iş yaratmaya odaklanmak zorundayız. Ve tüm bunları yaparken mutlaka iş dünyasına, bu işin tabanına sormak, onların düşüncesini öğrenerek bunları yapmak zorundayız. Sorunlarımız var ama ülkemize güveniyoruz. Akılcı ve ortak kararlarla üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yok" ifadelerini kullandı.

"MESLEK KOMİTELERİNDEN ÇOK ŞEY BEKLİYORUZ"

Gerek bölgesel gerekse il bazında sektörlerin  daha nitelikli hale gelmesi ve sorunlarını çözmesi anlamında en büyük güçlerinin sektörün seçilmişleri olan MTSO Meslek Komiteleri olduğunu anlatan Kızıltan şöyle devam etti: "Ülkemizde çıkarılan çözüm odaklı akılcı yasa ve kanunların arkasında, sektörel sorunları çözümlerinin arkasında,  Mersin ekonomisi ile ilgili her hayırlı iş ve projenin arkasında MTSO Meslek Komitelerinin çalışma ve düşünceleri vardır. Bu anlamda MTSO olarak Meslek Komitelerimizden çok şey bekliyoruz. MTSO Meclisi ve Yönetim Kurulu olarak Meslek Komitelerimizle çok daha sık bir araya gelecek organizasyonlar planlıyoruz. Mersin için düşünen, kaygılanan, dertlenen, Mersinlilerin işini aşını düşünen, Mersin gönüllüsü olan Meslek Komitelerimizle gurur duyuyoruz. MTSO Yönetim Kurulu olarak Meslek Komitelerimizden gelen her öneriyi, her düşünceyi, her projeyi önemseyerek inceliyor ve bu değerli tecrübelerden yararlanıyoruz." (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı