Advert

istanbul escort

Kadınlar şiddete karşı yürüdü

Mersin’de kadınlar, ‘Şiddete Karşı Sıfır Tolerans’ şiarıyla yürüdü. Belediyelerin ve kent konseylerinin de destek verdiği yürüyüşte kadınlar, şiddet olaylarına dikkat çekmek için caddeleri adeta turuncuya boyadı. Kadın örgütleri adına yapılan açıklamalarda, şiddetin önlenmesi için ceza indirimleri yapılmaması, anaokulundan başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmesi çağrısında bulunuldu. Etkinlik sonunda, şiddet mağduru kadın ve çocuklar anısına bir çınar ağacı dikildi.

Kadınlar şiddete karşı yürüdü
Kadınlar şiddete karşı yürüdü admin
Bu içerik 434 kez okundu.

 Esra Şasi YAĞMUR

Mersin’de kadın örgütleri, belediyeler ve kent konseyleri, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında ‘Şiddete Karşı Sıfır Tolerans’ şiarıyla bir yürüyüş düzenledi.

Forum Mersin önünden yürüyüşe başlayan kadınlar Barış Meydanı’na kadar yürüdü. Burada dernekler adına bir açıklama yapan Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Şube Başkanı Hülya Aslan,  “Mücadelenin başarılı olabilmesi için devletin üzerine düşen sorumlulukları titizlikle yerine getirmesi ve İstanbul Sözleşmesi'nin ruhuna uygun bir şekilde bütüncül bir yaklaşımla uygulaması gerekir. Öncelikle eğitim sisteminde yapılacak değişiklikle ana sınıfından başlayarak kadının anne ve bakım sağlayıcı şeklindeki geleneksel rollerini vurgulanması son verilerek kadın ve erkeğin aile ve toplumdaki rollerinin eşit olduğu toplumsal cinsiyet ayrımcılığının bir insanlık suçu olduğunu eğitim müfredatında acilen yer almasının sağlanması gerekmektedir. Son dönemlerde kadına yönelik şiddeti önlemede kadın mücadelesinin kazanımları olarak düzenlemelere karşı yapılan saldırıları sıfır tolerans toplu olarak kabul etmiyoruz” dedi.

Mersin Barosu adına bir açıklama yapan Fatma Demircioğlu da,

“Koruma kararına rağmen kadınlar erkeklerin şiddetine maruz kalmaya devam etmekte ve her geçen gün öldürmektedir Türkiye'de günde en az iki kadının erkeklerin fail olduğu cinayetler ile hayatını kaybettiği ortadayken kadınların şiddetten korunmak için ilk başvuru yaptıkları merkezler olan karakol veya jandarma birimlerinde şiddet uygulayan barıştırma girişimlerinde bulunulması kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesine şiddet gören kadına şiddet uygulayan kişi ile yaşamaya mahkûm edilmesine bazen de öldürülmesine neden olan vahim sonuçlara yol açmaktadır. Kadına yönelik şiddetin hız kesmeden devam ettiği Türkiye'de ve özellikle de kentimizde sıfır tolerans kararlılığı ile bir araya gelen şiddetle mücadele eden kadın erkek eşitliğini savunan kadın emeğinin önündeki engellerin kaldırılması için çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin işbirliği ile şiddetin ortadan kaldırıldığı bir dünya yaratabilmek gücüne sahibiz ve buna inanıyoruz Bu nedenle kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için her alanda mücadele edeceğimizi ve Bu karanlıkta bulunduğunuzu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokur ise şunları söyledi:  “Biz Büyükşehir Belediyesi Kadın Çocuk Dairesi ve ilçe belediyelerimiz, baromuz, sivil topluluklar, derneklerimiz hep birlikte bir araya gelip şehrimizde kadınlar ve çocuklar konusunda neler yapabiliriz diye aylardır kafa yoruyoruz. Bu bizim ilk birlikteliğimiz ilk birlikte yaptığımız bir çalışma bundan sonra da devam edecek. Umarım birlikte elinizde elele vermemize sizler de destek verirsiniz tekrar tekrar hep birlikte olmayı çok isteriz.”

Konuşmaların ardından kadınlar, şiddet mağduru çocuk ve kadınlar anısına Barış Meydanı’na çınar dikti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de uyuşturucu operasyonu
Mersin'de uyuşturucu operasyonu
Tarsus İdman Yurdu'nda yeni yönetim görev bölümü yaptı
Tarsus İdman Yurdu'nda yeni yönetim görev bölümü yaptı