Advert

istanbul escort

Balık çiftlikleri keşfine katılın çağrısı!

Mersin’in Silifke, Aydıncık ve Anamur ilçelerinde kurulması planlanan 19 Balık Çiftliğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararlarının iptali için MERÇED’in açtığı dava kapsamında 4 ve 5 Aralık 2019 tarihinde keşif yapılacak. Teknelerle çiftliklerin kurulacağı deniz alanlarında yapılacak keşif için vatandaşlara katılın çağrısı yapıldı.

Balık çiftlikleri keşfine katılın çağrısı!
Balık çiftlikleri keşfine katılın çağrısı! admin
Bu içerik 703 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin’in Silifke, Aydıncık ve Anamur ilçelerinde kurulmak istenen 19 balık çiftliğine karşı başlatılan hukuk mücadelesi sürüyor. Bölge halkının tüm itirazlarına rağmen kıyılara yakın deniz alanlarında  kurulması planlanan balık çiftlikleri hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu’ kararlarına ilişkin yürütmenin durdurulması için MERÇED tarafından Mersin 1. ve 2. İdare Mahkemeleri’ne açtığı dava kapsamında keşif için 4 ve 5 Aralık 2019 tarihi için gün verildi.

Konuyla ilgili Anamur Çevre Platformu tarafından bir açıklama yapılarak halkın keşfe katılması çağrısı yapıldı. Anamur Çevre Platformu'nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; "Anamur halkının tüm itirazlarına rağmen, kıyılara oldukça yakın deniz alanlarında  kurulması planlanan balık çiftlikleri hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ kararlarına ilişkin olarak,  yürütmenin durdurulması ve iptali için MERÇED tarafından açılan davalarda, 05.12.2019 günü saat 08.30’dan itibaren, mahallinde,  yani çiftliklerin kurulması planlanan deniz alanlarında keşif yapılması yönünde kararlar alınmıştır" denildi.

Kurulması halinde herkesi etkileyecek balık çiftlikleri ile ilgili keşiflere, katılımda ya da izlenilmesinde bir sakıncanın bulunmadığı ifade edilen açıklamada; "Bu nedenle, konuya duyarlı olan ve balık çiftliklerinin kurulumuna karşı olan herkes temin edilecek tekne/tekneler aracılığıyla mahkeme heyetine denizde eşlik etmek suretiyle, keşfe katılmaya davet ediyoruz. Bilmeliyiz ki, denizimizde balık çiftlikleri kurulursa, oluşacak kirlilik nedeniyle deniz ekosistemi bozulacak, denize bile girmemiz hayal olacaktır! “Denizlerimiz, kimsenin çiftliği ve rant alanı değildir!” demek üzere, gelin birlik olalım, denizimize sahip çıkalım!" ifadeleri kullanıldı.

DAVAYA MÜDAHİL OLAN BÜYÜKŞEHİR’DE DAVACI!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'deMayız ayı meclis toplantısında Mersin’de kurulması planlanan balık çiftlikleriyle ilgili alınan ÇED raporlarını yargıya taşıma kararı aldıklarını açıklamıştı. Toplantıda konuya ilişkin aldıkları karara açıklayan Seçer şunları söylemişti: “Balık çitlikleri konusunda ben eminim ki diğer partilere mensup üyelerin hassasiyetleri de yüksek. İstihdam oluşturalım, milli ekonomiye katkı sunalım ama bunu yaparken kaş yapalım derken göz çıkarmayalım, çevreyi katletmeyelim ancak Mersin’de yaşananlar kriterler çerçevesinde balık üretim çiftlikleri kurulmasının önüne geçerek çevre katliamına dönüştü. Yeni tesislerin oluşturulması için kapasite eşiği var. Bin ton/yıl kapasite üzerine çıkan balık çiftlikleri için ÇED olumlu raporu isteniyor.

Ben bu raporları çok süratle kısmen inceledim. Hakikaten benim de gözlerim fal taşı gibi açıldı. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak dava açma kararı aldım. Balık çiftlikleriyle ilgili verilen ÇED raporları konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yargıya gidiyoruz, dava açıyoruz.” Seçer'in açıklamasının ardından belediyenin görevlendirdiği avukat, davaya müdahil olmuştu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not