"Kız çocukları erkek çocuklara ezdirilmemeli"

Akdeniz Belediyesi'nin ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü’ kapsamında düzenlediği “Güçlü Kadın-Güçlü Gelecek” seminerinde bir sunum yapan Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, kız çocuklarının halen bazı ailelerde birey sayılmadığına dikkat çekerek kız çocuklarının erkek çocuklara ezdirildiğini söyledi. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise toplumun her kesiminde şiddetin uygulandığına vurgu yaparak "Demek ki şiddet ahlaki bir konudur. Aile içinde anne-baba birbirini sever, saygı gösterirse, çocuklarına sevgi ve aşk yüklerse, o yuvadan şiddet değil, sevgi çıkar" dedi.

admin
Bu içerik 530 kez okundu.

 Selma Kılıç

Akdeniz Belediyesi, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü’ kapsamında; “Güçlü Kadın-Güçlü Gelecek” sloganıyla seminer düzenledi. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, belediye nikâh salonunda düzenlenen seminere, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun Eşi Zeliha Su, Kıbrıs Başkonsolosu Zalihe Mendeli ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

"ŞİDDETE KARŞI BİLİNÇLENMELİYİZ"

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, açılışta yaptığı konuşmada; kadına yönelik şiddetin, günümüz dünyasının, çözüm bekleyen acil sorunlarından biri olduğuna dikkat çekti.

Şiddete karşı toplumun her kesiminin bilinçlenmeye ve duyarlı olmaya ihtiyacının bulunduğunu ifade eden Gültak, "Bu konuda farkındalık yaratmak gerektiği de kaçınılmaz bir gerçek. Devletimiz, Hükümetimiz ve Bakanlığımız da bu konuda önleyici tedbir ve çalışmalar yürütmektedir. Fakat ne yazık ki dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kadına yönelik şiddet olayları yaşanmakta ve maalesef birçok kadınımız hayatını yitirmekte” şeklinde konuştu.

"EV İÇİNDE YAŞANAN ŞİDDET EN YAYGINI"

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin en yaygın olan türünün, ev içinde yaşanan şiddet olduğuna vurgu yapan Gültak, şöyle devam etti: “Bu durum, asla kabul edilebilir değildir. Yaşam hakkı kutsal ve dokunulmazdır. Allah’ın verdiği canı, ancak Allah alabilir. Kadının canı üzerinde tasarrufta bulunmak, hiç kimseni hakkı değildir. Kadın annedir; kadın kardeşimizdir; kadın eşimizdir. Bir ömrü paylaştığımız, zor zamanlarımızda sığındığımız limanlarımızdır. Merhum Halk Ozanımız ve gönül insanı Neşet Ertaş’ın da dediği gibi, ‘Kadın insandır, biz ise insanoğlu.’ Cihan Peygamberimiz Hz. Muhammed de “Cennet annelerin ayağı altındadır” sözüyle, anneliğin ne kadar kutsal olduğunu ifade etmişlerdir.”

“ŞİDDETE KARŞI SIFIR TOLERANS İLE MÜCADELE EDİLMELİ”

Sözlerini; “Kadına şiddet, insanlığa yapılmış bir ihanettir diyerek sürdüren Başkan Gültak, şiddetin; ekonomik düzeyi ve eğitim seviyesi düşük kesimlerden geldiği yönündeki anlayışın da eksik olduğunu ifade etti, “Zira toplumumuzda; her yaş, grup, cinsiyet, meslekten insanın uyguladığı şiddet görülmektedir. Kadına şiddet uygulayan profesörler, bürokratlar, mühendis, avukat ve elit meslekten insanlar bile maalesef var.  Demek ki şiddet ahlaki bir konudur. Aile içinde anne-baba birbirini sever, saygı gösterirse, çocuklarına sevgi ve aşk yüklerse, o yuvadan şiddet değil, sevgi çıkar. Dolayısıyla çözüm, aile içinde ve okullarda bu konuda eğitim başlatmaktır” ifadelerini kullandı. Kadına yönelik şiddete karşı sıfır tolerans ile mücadele edilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Gültak, kadınların, ekonomik üretime ve sosyal hayata katılmasının önemine de dikkat çekti, Akdeniz Belediyesi’nin kadınlar yararına hayata kattığı hizmetleri, proje ve çalışmaları anlattı.

ELBEYOĞLU; “FARKLILIK, EŞİTSİZLİK DEMEK DEĞİLDİR”

Konuyla ilgili sunum yapan Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu ise kadına yönelik şiddetin tarihsel kökenini anlatarak şiddetin farklı türlerinin bulundugunu söyledi. Kız çocuklarının halen bazı ailelerde birey sayılmadığını ve erkek çocuklara ezdirildiğini ifade eden Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu “Eğer kadın, kendi başına bizatihi bir varlık olacaksa bu aileden başlayacaktır. Kadın ve erkek, aynı türün iki cinsidir. Her ikimiz de aynı beyne sahibiz, fakat farklıyız birbirimizden, farklı düşünüyoruz. Bu da güzel bir şeydir. Farklılık eşitsizlik demek değildir. Farklılıklarımızın farkına vararak biz eşit olabiliriz” diye konuştu.

"180 ÜNİVERSİTEDE SADECE 12 KADIN REKTÖR VAR; BUNUN ADI DA ŞİDDETTİR"

"Güçlü bir gelecek ve güçlü bir medeniyet istiyorsak, bu güçlü medeniyet ve gelecek, güçlü kadınlardan gelecektir” diyen Elbeyoğlu, “Şiddeti besleyen şey, erkeğin beslendiği güçtür. Dolayısıyla bunu haklı gösterecek her türlü zeminden kaçınmamız gerekiyor. Türkiye’de 180 küsur üniversitede kadın profesörler görev alıyor. “Peki, kaç tane üniversitemizde kadın rektör var dersiniz? Sadece 12 tane kadın rektör var, bu kadar üniversitede. Bunun adı da şiddettir” dedi.

AVUKATLAR, YASAL DÜZENLEMELERİ ANLATTI

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, sunumunun ardından Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu’na plaket ve çiçek sundu. Akdeniz Belediyesi’nin, “Güçlü Kadın- Güçlü Gelecek” adıyla düzenlediği etkinlik, Avukat Firdevs Gültak ile Avukat Merve Kocaman’ın; kadın hakları, kadınlara yönelik aile içi şiddetin önlenmesine ilişkin yasal düzenlemeler hakkındaki sunumlarıyla devam etti. Ali Kuşçu Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Ressam Tuğba Küçükbahar’ın ‘Kadın’ konulu sunumu ve Anadolu kadınlarının hikâyelerini anlatan ‘Türkülerle Kadın’ temalı müzik dinletisi ile judo savunma sanatı gösterisinin ardından etkinlik sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not