Genç diş hekimleri beyaz önlüklerini giydi

Mersin Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından "Dünya Diş Hekimleri Günü ve Beyaz Önlük Giyme Töreni" etkinliği gerçekleştirildi. MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Diş Hekimliği Fakültesinin hassasiyetle üzerinde durdukları bir fakülte olduğunu belirterek “Fakültemiz yeni kurulmasına rağmen hem üniversite sınavındaki puan anlamında hem de bölgede ve ülkede rağbet açısından ciddi bir teveccüh var. Bu durumun bizlerin ve hocalarımızın gayretiyle ara vermeden devam etmesini umuyorum" dedi.

Genç diş hekimleri beyaz önlüklerini giydi
Genç diş hekimleri beyaz önlüklerini giydi  admin
Bu içerik 318 kez okundu.

 Mersin Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından "Dünya Diş Hekimleri Günü ve Beyaz Önlük Giyme Töreni" etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Murat Yakar, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Gümüş, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahar Taşdelen, akademik ve idari personel, Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri ile aileleri katıldı.

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde gerçekleşen tören, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri Ayşenur Gündede ve Bedir Baver İnan’ın hazırlamış oldukları müzik dinletisinin ardından konuşmalara geçildi.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, törende yaptığı konuşmada kendilerinin görev döneminde ilin ve bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda kurulan Diş Hekimliği Fakültesinin hassasiyetle üzerinde durulan bir fakülte olduğunu dile getirdi. Çamsarı, “Fakültemize yeni kurulmasına rağmen hem üniversite sınavındaki puanı anlamında hem de bölgemizde ve ülkemizde rağbet açısından ciddi bir teveccüh var. Umarız bu durum bizlerin ve hocalarımızın gayretiyle ara vermeden devam edecek. Yeni kurulan bir fakülte için akademik kadronun bu kadar sağlıklı yapılanması ve ilerleyişi sık bulanan bir şey değil.” dedi. Fiziki altyapı konusuna da değinen Prof. Dr. Ahmet Çamsarı,  yeni bir blok ve binanın yapımı için hazırlıklara başladıklarını ifade etti.

Hekimlik mesleğinin ne kadar önemli, kutsal ve değerli bir meslek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çamsarı, konuşmasında “Hekimlik sadece ilaç vermek, reçete yazmak, ağrı gidermek değildir. Hekim, hikmet sahibidir. İşte bu yüzden hepiniz hekim olun, hikmetli olmaya çalışın.” sözlerine yer verdi. Genç hekimlere din, dil, ırk gibi farklılıkları göz etmeden hastalarına yaklaşmaları tavsiyesinde bulunan

Çamsarı, ülke ve vatan sevgisi ile çalışkanlık özelliklerinden asla ödün verilmemesi gerektiğini, bunların ortak payda olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Çamsarı ailelere de seslenerek “Çocuklarınız bu okulu bitirdiğinde ‘Diş Hekimliği Fakültesini bitirdik’ diyeceksiniz. ‘Bitirdi’ demeyeceksiniz. Çünkü bu sürecin ne kadar zorlu olduğunu, sizlere de yansıyacağını şimdiden söylemekte fayda var. Ama siz öyle zor dönemleri atlattınız ve böyle seçkin bir okula evlatlarınızı teslim ettiniz ki bu zorluklar sonucunda elde edeceğiniz onur, sizin bu yorgunluğunuzu tümden silecek ve gurur duyacağınız birer hekim evladınız olacak. İnşallah o günleri hep beraber görürüz.” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Gümüş, konuşmasında beyaz önlüğün ifade ettiği anlam hakkında bilgi vererek ’’Bizim temennimiz buradaki genç arkadaşlarımızın önlüğü ve onun sembolik anlamını meslek yaşamları boyunca omuzlarında taşıyabilmeleri. Şimdiden hepsine kolaylıklar diliyorum’’ dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Fethi Atıl ise ‘’Yeni kurulan her fakülte gibi bizim de önümüzde uzun ve zorlu uğraşlar bulunmakta. Ama akademik kadromuzun dinamizmi, öğrencilerimizin kalitesi ve yönetimimizin desteği sayesinde Diş Hekimliği Fakültesi çok önemli işler yapmaya muktedir bir kurumdur.’’ ifadelerinin ardından öğrencilere eğitim ve meslek hayatına dair tavsiyelerde bulundu.

Diş Hekimliği Fakültesi  Dönem 1, Dönem 2 ve  Dönem 3 öğrencilerine, Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Murat Yakar, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Gümüş başta olmak üzere öğretim üyeleri tarafından beyaz önlük giydirildi. Etkinlik, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi fuaye alanındaki kokteyl ile sona erdi. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de uyuşturucu operasyonu
Mersin'de uyuşturucu operasyonu
Tarsus İdman Yurdu'nda yeni yönetim görev bölümü yaptı
Tarsus İdman Yurdu'nda yeni yönetim görev bölümü yaptı