Advert

Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz"

Boşanmak istediği eşi tarafından 28 Kasım 2018 tarihinde vahşice öldürülen ve kıyma makinası ile parçalanan cesedi şehrin farklı noktalarına bırakılan Cemile Aslan Ertükoğlu davasının ilk duruşması öncesi Mersin Kadın Platformu tarafından adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Platform adına açıklama yapan Fatoş Sarıkaya, geçen yıl Kasım ayında boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından katledilen Cemile Aslan'ın davasına sahip çıkmak, haksız tahrik, iyi hal indirimine izin vermemek, bir kişi daha eksilmemek ve “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” taleplerini yükseltmek için burada olduklarını ifade etti. Cemile'nin eşleri tarafından öldürülen yüzlerce kadından biri olduğunu vurgulayan Sarıkaya, "Neredeyse her gün bir kadın öldürülüyor. Ülkenin dört bir yanından kadınların “ölmek istemiyorum” çığlığı yükseliyor. Her gün evde, okulda, kampüste, iş yerinde etrafımız erkek şiddeti ile kuşatılmaya çalışılıyor. Şiddeti besleyen eşitsizlik gerek iktidar, gerek iktidarın uzantısı medya ve diyanet aracılığıyla her geçen gün derinleştiriliyor" şeklinde konuştu. Cemile için adalet nöbetinde olduklarını anlatan Sarıkaya "Katil erkek en ağır cezayı alana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok" dedi.

Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz
Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz admin
Bu içerik 427 kez okundu.

 Selma Kılıç

Tarsus'ta 4 yıl önce okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen Özgecan Aslan’ın kuzeni 34 yaşındaki Cemile Aslan Ertükoğlu, geçen yıl Kasım ayında boşanmak istediği Mustafa Ertükoğlu tarafından Mersin'de  vahşice katledilerek öldürülmüştü. Cemile Ertükoğlu’nun boğazını maket bıçağıyla kesen ve cansız bedenini satın aldığı kıyma makinesiyle parçalayarak şehrin farklı noktalarına bırakan sanık Mustafa Ertükoğlu hakkında ‘Tasarlayarak Öldürme’, ‘Canavarca Hisle veya Eziyet Çektirerek Öldürme’ ve ‘Eşi Kasten Öldürme’ suçlamalarıyla hazırlanan iddianame Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşma öncesi Mersin Kadın Platformu tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Kadın Platformu adına açıklama yapan Fatoş Sarıkaya, "Geçen yıl Kasım ayında boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından katledilen Cemile Aslanın davasına sahip çıkmak, haksız tahrik, iyi hal indirimine izin vermemek, bir kişi daha eksilmemek, “Kadın CinayetleriniAcil Önle” talebimizi yükseltmek için buradayız. Cemile eşleri tarafından öldürülen yüzlerce kadından biri. Unutmuyoruz. Unutmayacağız. Ne öldürülen kız kardeşlerimizi, ne onları katledenleri, ne de kız kardeşlerimizin ölümüne kadar giden sürecin köşe taşlarını döşeyen  iktidar politikalarını" dedi.

"KADINLARIN ÖLMEK İSTEMİYORUM ÇIĞLIĞI YÜKSELİYOR"

Neredeyse her gün bir kadın öldürüldüğünü ve ülkenin dört bir yanından kadınların ölmek istemiyorum çığlığı yükseldiğini anlatan Sarıkaya, "Her gün evde, okulda, kampüste, iş yerinde etrafımız erkek şiddeti ile kuşatılmaya çalışılıyor. Şiddeti besleyen eşitsizlik  gerek iktidar, gerek iktidarın uzantısı medya ve diyanet aracılığıyla her geçen gün derinleştiriliyor" şeklinde konuştu.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN"

İktidarın boşanmayı engelleyen politikalarının kadınları şiddet gördüğü aileye mahkum etiğini anlatan Sarıkaya şöyle devam etti: "Kadınlara yönelik şiddeti önleme ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi uygulanmıyor, İstanbul Sözleşmesi’nin gereği olarak ve kadınların mücadelesi sonucu bir kazanım olan 6284 sayılı yasa uygulanmıyor. Yeterli sayıda sığınak olmayınca, koruma tedbirleri uygulanmayınca kadın cinayetleri göz göre göre geliyor. İktidarın boşanmayı engelleyen politikaları yüzünden katil erkekler işledikleri cinayetleri “kutsal aile” ile meşrulaştırmaya çalışıyor. Bu tüm şiddet sarmalı, adaletsizlik ve kadın katliamı karşısında bizler gücümüzü sadece kadın dayanışmasından ve kadın örgütlülüğünden alıyoruz."

"KADIN CİNAYETLERİNİ ACİL ÖNLEYİN!"

Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana, erkek şiddeti son bulana

kadar, erkek egemen sistemin, erkek yargının karşısına dayanışmalarından aldıkları güçle dikildiklerini vurgulayan Sarıkaya şunları kaydetti: “Haksız tahrik indirimi, iyi hal indirimi uygulama, cinayeti aile ile meşrulaştırma” diyerek, İstanbul Sözleşmesi’ni hatırlatarak dikiliyoruz erkek yargının karşısına, “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” diyerek dikiliyoruz erkek egemen sistemin karşısına. Çünkü biliyoruz, İstanbul Sözleşmesi uygulansa, 6284 Sayılı yasa uygulansa kadın cinayetleri önlenebilir. Ve bizler şiddet tehdidi altında değil özgürce yaşamak istiyoruz. Cemile için bugün burada adalet nöbetindeyiz. Katil erkek en ağır cezayı alana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak