Advert

istanbul escort

Kromsan'ın atıkları 3 senede kaldırılacak

Mersin'in Akdeniz İlçesi'ne bağlı Kazanlı Mahallesi'nde bulunan Kromsan fabrikasına ait kansorejen madde içerdiği öne sürülen binlerce ton atığın 3 sene içinde tamamen kaldırılacağı bildirildi. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, bölgede yaptığı incelemede dağ şeklindeki 3 atıktan birinin temizlendiğini gördüğünü ifade ederek diğer iki atığın ise 2023 yılına kadar temizleneceğinin taahhüt edildiği bilgisini aldığını kaydetti.

Kromsan'ın atıkları 3 senede kaldırılacak
Kromsan'ın atıkları 3 senede kaldırılacak admin
Bu içerik 429 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Akdeniz İlçesine bağlı Kazanlı Mahallesi'ne bulunan Kromsan fabrikasına ait dağ görünümündeki atıklar kansorejen madde içerdiği gerekçesiyle bölge halkının, çevrecilerin tepkisine neden olurken TBMM'de soru önergesine konu ediliyordu. Atıkların üzeri çevreye yayılmaması için branda ile kapatılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Mersin Gazeteciler Cemiyetine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak'ta gazetecilerin bu konu ile ilgili sorusuna muhatap oldu.  Kendisinin konudan haberdar olduğunu ifade eden Gültak, atıkların bulunduğu alana ve fabrikaya giderek sorunu yerinde gördüğünü söyledi.

"Ben bir eczacıyım üniversite okumuş bir insanım. Boş konuşmayı sevmem. Dolu konuşmak lazım" diyen Gültak, "Her şey kötü demek her şeye hayır demek olmaz bende ona hayır derim. Mesela nükleer santrale hayır dediler, bende onlara hayır dedim. O zaman il başkanı idim. Her şeye hayır dersek o zaman biz ne üreteceğiz. Nükleer santralde o zaman şunu dedim ki dönemin CHP, MHP ve diğer partilerinin başkanlarına ve milletvekillerine dünyaca ünlü bu işi yapan kim ise o profesörleri bulun bizde birkaç profesör getirelim. Mersin'de bir çalıştay yapalım. Nükleer santrallerle ilgili. Ne çıkacak bunda onu bir görelim. Ya bu cıs mı?, iğne mi?, ateş mi? bir görelim. Böyle bir kargaşa yaratılıyor bu ülkede. Evet oradan şu çıksın; nükleer santral şu şu şartlarda şu teknoloji ile yapıldığı takdirde dünyada kullanılan bir teknolojidir ve hiçbir zararı yoktur. Ben o zaman diyeyim ki iktidarın il başkanı olarak hükümete bu şekilde bunu istiyoruz diyeyim. Ama ne diyorlar; hayır istemiyoruz. Büyüyeceksin, enerjiye ihtiyacın var, doğalgazla petrolle elektrik alacaksın. İhracat ithalat dengen bozulacak hayır istemiyorum diyeceksin. O zaman büyümeyelim fakir kalalım. Ben şuna karşıyım. Ben eczacıyım sağlıkla ilgili bir şey sorarsanız bir çok şeyin cevabını veririm. Ama tutup ta ziraatle ilgili bir şey sorsanız kısıtlı cevaplar veririm. Dolayısıyla Türkiye'de şöyle bir şey yapılıyor. Bazı kesim tarafından her şeye hayır. Ne olduğunu hep beraber uzmanlar, profesörler, bilim adamları tarafından tartışalım. Gelsinler bir panel yapalım bir çalıştay yapalım. Konu ne ise kararımızı halk olarak öyle verelim. Her şeyi üretmeyelim ama her şeyi tüketelim böyle bir dünya yok" ifadelerini kullandı.

Kromsan atıklarını giderek yerinde gördüğünü anlatan Gültak, "Ben orada gittim gördüm 3 tane dağ var. Bir tane dağı bitirmişler. Teknolojilerine çok para yatırdıklarını gösterdiler. 2 dağı da 3 sene içinde tamamen temizleyeceklerini taahhüt etmişler. Tamamen 2023 yılına kadar bunların hiç biri kalmayacak şeklinde Çevre Bakanlığına taahhüt vermişler" şeklinde konuştu.

Gazetecilerin Karaduvar'da bulunan Akgübre fabrikasının da aynı şekilde atıklarının olduğunu söylemesi üzerine Gültak, "O atıklarla ilgili bilgim yok. Biz bir şikayet geldiğinde gerekli inceleme yapıyor ceza kesiyoruz. Hem de bunu anında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bildiriyoruz. Biz oraya TOKİ yaparak burada yerleşim olduğu imajını veriyoruz. Burada evler olmasa orası komple bir sanayi alanı haline gelebilir" dedi.

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not