Advert

istanbul escort

Eğitim Sen'den Milli Eğitim uygulamalarına tepki!

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Mersin'de gerçekleştirdiği bazı uygulamalara tepki gösterdi. Yerellerde dini vakıf ve derneklerle yapılan işbirliğinin eğitim sistemini tehdit ettiğini öne süren Muşlu, "İyilik İçin Bir Dakika” projesinin denetlenerek istismar edilmemesini istedi.

Eğitim Sen'den Milli Eğitim uygulamalarına tepki!
Eğitim Sen'den Milli Eğitim uygulamalarına tepki!   admin
Bu içerik 398 kez okundu.

Esra Şasi Yağmur

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu sendika binasında düzenlediği basın toplantısında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bazı uygulamalara tepki gösterdi.

MEB’in son yıllarda kendi sorumluluğunda olması gereken eğitim alanının, Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, çeşitli dini vakıf ve derneklere açmasının son derece tehlikeli olduğunu anlatan Muşlu, "Devlet eğitimi ve toplumsal yaşamı örgütlerken bunu dini kurumlara, dini kurallara, söylemlere ya da referanslara göre yapmamalı, özellikle eğitim sistemini dini kurallara göre değil, evrensel ve bilimsel gerçeklere, toplumsal ihtiyaçlara göre düzenlemelidir. MEB’in görevi çocuk ve gençleri insanlığın ortak evrensel değerleri doğrultusunda yetiştirmek, temel insan hakları ve çocukların yararını gözetecek, çocuk ve gençlerin kendini gerçekleştirebilmesi için mevcut bilgi birikimine ulaşmasına ve eleştirel düşünce becerisini kazanabilmesine olanak sağlayacak somut adımlar atmak olmalıdır. Dini vakıf ve derneklerin okullarda örgütlenmesine hizmet edecek her faaliyet yasa dışıdır ve kesinlikle kabul edilemez" şeklinde konuştu.

Peygamberimizin Hazreti Muhammet'in (SAV) doğum gününün kutlamasına karşı olmadıklarını ancak Mersin’de Mevlidi Nebi haftası kapsamında hemen her okulda, okul bahçelerinde ve salonlarında mevlitler okunmasının artık normal bir uygulamaya dönüştürüldüğünü anlatan Muşlu "Bu etkinliklere öğrenci ve öğretmenlerin katılımın zorunlu tutulması, dini vakıf ve dernek elemanlarına açılması aslında her eğitim kurumunun adı ne olursa olsun birer İmam Hatip’e dönüştürülmek istendiğini göstermektedir" diye konuştu.

“İYİLİK İÇİN BİR DAKİKA” PROJESİ DENETLENMELİ VE İSTİSMAR EDİLMEMELİDİR!

Yenişehir İlçe Milli Eğitim’in Kızılay’la işbirliği çerçevesinde, okullarda uygulamaya geçirdiği “İyilik İçin Bir Dakika” Projesi'nin iyilik yapma, yardımlaşma ve dayanışma boyutuyla olumlu bir proje olduğunu anlatan Muşlu, "Eylül 2020’de bitirilmesi düşünülen bu projede her ay öğrencilerden 1’er lira, velilerden ise uygun gördüğü miktarda yardım toplanacaktır ancak bu yardımların denetiminin nasıl sağlanacağı ve istismar edilmemesi için ne gibi mekanizmalar kurulduğu muğlaktır. Bizler bu konun takipçisi olacağımızı ve özellikle ilçe milli eğitimin okullarımızda sayım ve denetleme komisyonları kurmasının önemli olduğunu belirtiyoruz" dedi.

SORUNLARIMIZA BOŞ SÖZ DEĞİL ACİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ!

Kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmenlerin acil çözüm bekleyen ekonomik, hukuksal sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulmasını isteyen Muşlu şöyle devam etti: "Harcadığı onca emeğe rağmen ataması yapılmayan öğretmenlerin, güvencesiz, düşük ücretle, uzun süreler çalışmaya mecbur bırakılan özel öğretim kurumu öğretmenlerinin, düşük ücret ve ağır koşullarda çalışmak zorunda bırakılan eğitim emekçileri olan, hizmetli, memur, teknik personelin sorunlarına acil çözüm istiyoruz. Haksız hukuksuz şekilde bir gecede çıkarılan kararnamelerle, disiplin kurullarınca veya sözleşmesi yenilenmeyerek ihraç edilen eğitim ve bilim emekçilerinin bir an önce iade edilmesini istiyoruz. Çocuklarının eğitim hakkı için mücadele etmek zorunda bırakılan, kamu okullarında kayıt parası, katkı payı, bağış adı altında ücretler dayatılan veya özel okullara mecbur bırakılan  velilerimizin sesi duyulsun istiyoruz."

DARBECİLER ÜLKEYİ CEZAEVİNE DÖNÜŞTÜRME YANLARINI 24 KASIM'DA ATATÜRKÇÜLÜKLE GİZLEMEYE ÇALIŞTI

24 Kasım'ın sadece Türkiye'de öğretmenler günü olarak kutlandığını ifade eden Muşlu şunları söyledi: "24 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ün baş öğretmen ilan edildiği gün. Ancak 12 Eylül'e kadar böyle bir öğretmenler günü Türkiye'de yok. Uluslararası öğretmen örgütlerinin kararı ile tüm dünyada 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü olarak kutlanıyor. Ancak ülkemizdeki bütün gericiliklerin tohumunu atan bütün anti demokratik uygulamaların tohumlarını atan 12 Askeri faşist darbesi ile ülkeyi toplu cezaevine dönüştürme yanını Atatürkçülükle gizlemeye çalıştı. Kendilerini çok iyi bir Atatürkçü gibi göstermeye çalıştılar. 24 Kasım'ı 12 askeri faşist darbesini yapanların kararı ile 24 Kasım Türkiye'de öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlandı. Biz 60'lı yıllardan bu yana 24 Kasım'ı öğretmenlerimizin ve eğitim emekçilerimizin ekonomik demokratik ve hukuksal sorunlarını dile getirme günü olarak gördük. 24 Kasım bizim için şimdi de öyledir. Öğretmenler günü; hadi gidin eğlenin, restoranlarda, otellerde gecelerde kutlamalar yapın eğlenin demek değildir. Sen yüzde 2 buçuk zam veriyorsun. Öğretmene her gün okulda mobing uyguluyorsun. Öğretmene zorla angarya iş yaptırıyorsun. Ondan sonra öğretmene hadi git eğlen diyorsun. Siz böyle bakan bir sendikayız. 23 Kasım'da yapacağımız mitingin sebebi de budur. Bu günde Türkiye'deki eğitim emekçilerinin sorunlarını özlük ve hukuk sorunlarını iş yerlerinde yaşadıkları anti demokratik sorunları dile getirmek ve çözüm bulabilmek. Eğitim Sen olarak, tüm eğitim ve bilim emekçilerini, öğrencilerimizi, velilerimizi, bilim insanlarını ve tüm yurttaşlarımızı, haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için 23 Kasım’da Ankara’da buluşmaya çağırıyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada