Advert

"Mersin'in çok kimliği kimseyi rahatsız etmesin"

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Mersin’in çok farklı kültürleri bir arada bulunduran bir kent olduğunu belirterek “Mersin ilginç bir şehir. Homojen bir şehir değil. Her anlamda çok renkli bir şehir. Ekonomik anlamda, sektörler anlamında çok renkli. Biz de bir moda söylem vardır. ‘Mersin’in bir kimliği yok. Tarım kenti mi, turizm kenti mi?’ Mersin’in çok kimliği var. Yani bu niye rahatsız eder? Bırakın tarım olsun, lojistik olsun, sanayi olsun, her şey olsun. Mersin’in bir kimliği var. Hepimiz burada yurttaşlar olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız" dedi.

admin
Bu içerik 231 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı’na katıldı. Vatandaşların beklentilerini karşılayabilmek için çok çalışırken, bir taraftan da akılcı olmak gerektiğine vurgu yapan Seçer, “Biz sadece bölgemizde, ülkemizde değil, dünyada huzur, barış, adaletli paylaşım, hukuk olsun, insanlar hakkını arayabilsin,  mutlu bir yaşam olsun, savaş olmasın, barış olsun istiyoruz” dedi. Kendisinin değişime, yeniliğe ve bunun sağlayacağı enerjiye inandığını vurgulayan Başkan Seçer, Mersin’in sorunlarını çözecek her türlü güve sahip bir kent olduğunu ifade etti.

Başkan Seçer, Mersin Kent Konseyi Başkanlığı’na yeni seçilen Faik Burakgazi’ye başarılar dileyerek, konuşmasına başladı.

“BİRÇOK FARKLI YAPIDA İNSANLARIN BİR ARADA OLDUĞU BİR KENTTE YAŞIYORUZ”

Mersin’in çok farklı kültürleri bir arada bulunduran bir kent olduğundan bahseden Başkan Seçer, “Mersin ilginç bir şehir. Homojen bir şehir değil. Her anlamda çok renkli bir şehir. Ekonomik anlamda, sektörler anlamında çok renkli. Biz de bir moda söylem vardır. ‘Mersin’in bir kimliği yok. Tarım kenti mi, turizm kenti mi?’ Mersin’in çok kimliği var. Yani bu niye rahatsız eder? Bırakın tarım olsun, lojistik olsun, sanayi olsun, her şey olsun. Mersin’in bir kimliği var. Hepimiz burada yurttaşlar olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Ama çok farklı etnik yapıdan bu kimlik altında bir millet olma bilinci ile yaşayan bir topluluk var. Farklı, rengarenk etnik yapılar, inanç grupları ülkemizin farklı bölgelerinden şu ya da bu gaye ile buraya gelmiş. Kimisi güvenlik kaygısıyla, kimisi ekonomik kaygıyla, kimisi çocuklarına daha iyi bir yaşam sağlama umuduyla bu bölgeye gelmiş. Kuzey’den, Doğu’dan, Batı’dan, Orta Anadolu’dan birçok farklı yapıda insanların bir arada olduğu bir kentte yaşıyoruz” diye konuştu.

“ŞEHRİ YÖNETİRKEN HER ALANDA KAPSAYICI VE KUCAKLAYICI OLMAK DURUMUNDAYIM”

Mersin’in parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerin temsilci çıkardığı ender şehirlerden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Seçer, “Tüm temsiliyetler burada var. Şimdi böyle bir yapı içerisindeki şehri yönetirken her alanda kapsayıcı ve kucaklayıcı olmak durumundayım. Bu gereklilik değil zorunluluk. Eğer burada huzuru tesis edeceksek, sosyal beraberliği, aidiyet bilincini bu kente verecek başta ben, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu çerçevede hareket etmek zorundayım. Uygulamalarım, söylemlerim, alacağım kararlar bu çerçevede olmak zorunda. İşte bu zorunluluktan kaynaklı bir karardır. Kent Konseyi’nin temsiliyetinin geniş bir satıhta olması. Mümkünse herkesi temsil edebilecek bir yapıda olması talebimiz, herhalde son derece doğaldır” diye konuştu.

“MERSİN, SORUNLARI ÇÖZECEK HER TÜRLÜ GÜCE SAHİP BİR KENT”

Mersin gibi bir kenti yönetmenin hem zor hem de kolay birçok yönü olduğunu ifade ederek sözlerine devam eden Başkan Seçer, “Mersin’i yönetmek son derece zor bir iş. Ama son derece de kolay bir iş. Bir tarafta zorluk, bir tarafta kolaylık. Tabii ki hareket eden bir kent. Birçok potansiyel içeren bir kent. Yaşayanların beklentisinin yüksek olduğu bir kent. Hareketli olduğu için sürekli sorun olabilecek bir kent. Gelişim beklendiği için sürekli sorun çıkabilecek bir kent. Ama bunun yanında da bu sorunları çözecek her türlü güce sahip bir kent. Ekonomik kaynağı son derece iyi, insan kaynağı son derece iyi, tarihi, kültürel birikimi son derece iyi. İnşallah sağlayabilirsek de marka kent olma yolunda büyük umutlar vadeden bir kent. Dolayısıyla bu açıdan da zorlanabileceğimizi düşünmüyorum ve işimi de keyifle, severek yapıyorum” ifadelerini kullandı.

BATUHAN, BİR GÜNÜNÜ BAŞKAN SEÇER İLE GEÇİRDİ

Toplantıda ayrıca İzmir Amerikan Koleji’nde 1. sınıf öğrencisi olan Batuhan Hıdıroğlu da yer aldı. Tarsuslu olan Batuhan, ara tatil dolayısıyla memleketine geldi ve ‘Mesleki Gölge Projesi’ ödevi kapsamında bir gününü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile geçirdi.

Batuhan, Başkan Seçer ile beraber katıldığı toplantılara, gittiği programlara eşlik etti. Seçer’in çalışmalarını nasıl sürdürdüğünü gözlemledi.

Başkan Seçer ile Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı’na da katılan Batuhan söz alarak, “Bizim okulumuzda da buradaki kent konseyi gibi bir grubumuz var. Çevremizdeki, okulumuzdaki sorunlara eğiliyoruz. Gözümüzü kapatmıyoruz. Bugün Başkanımız’ın yanındayım, onun ne yaptığını izliyorum. Onun ayak izlerini takip ediyorum. Benim gibi belediye başkanı olmak isteyen arkadaşlarım için bugünle ilgili okulda görsellerle büyük bir sunum yapacağım” dedi. (Haber Merkezi)

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor