"Şiir yazarken kimyam değişiyor"

'Dikkat Sisteme Karşı' şiir kitabıyla şiir severlerin karşısına çıkan Mersinli şair Murat Çelik kitabının ikinci baskısını yapma hazırlığı içinde. İlk basımda 41 tane olan şiirlerin ikinci basımda 61 tane olacağını ifade eden Çelik ayrıca 2. kitabının da hazır olduğunu ifade ederek yakında piyasaya çıkacağını vurguladı.

admin
Bu içerik 554 kez okundu.

Selma Kılıç

İçinde 41 şiirin bulunduğu 'Dikkat Sisteme Karşı' isimli şiir kitabının şairi Murat Çelik kitabının ikinci baskısının yanında ikinci şiir kitabı hazırlıklarını sürdürüyor. Şair olma hikayesini anlatan Murat Çelik, Her şeyin 16 yaşındayken bundan 26 yıl önce babasını kanserden kaybetmesi ile başladığını belirtti.

Dramatik hadisenin üzüntüsünü annesi ve kardeşi güçte olsa üzerinden atarken kendisinin üzerinden derin yaralar açtığını anlatan Çelik, "Bu nedenle çok alıngan ve sinirli biri haline gelmiştim. Bir şeylere sinirlendiğim zaman aylarca sinirli kala biliyordum. Çevremde kimse kalmamıştı. Arkadaşlarım dostlarım hatta kız arkadaşım bile beni terk etmişti. Sonra annemin yanına gittim, ‘dedim ki  anne benim psikolojik sorunlarım var beni doktora götür’ dedim. Annem ise ‘sen deli misin’ demişti. Bir gün bir televizyon programında depresyon konusunda uzman bir doktor açıklama yapıyordu. Depresyonun bir ilacıda yazarak rahatlamak diyordu, yazmak parlak bir fikir diye düşündüm. İşte şiir yazmaya bu şartlar içinde başladım" diye konuştu.

Fantastik bir hayatının olmadığını zor günler geçirerek bu günlere geldiğini anlatan Çelik, "Günler böyle devam ederken şiirlerimle ilgili yeni fikirler üretmeye değişik tarzlar denemeye başladım farklı olmak istiyordum.  Bir köşeye çekilip sabahlara kadar şiir yazmak istiyordum. Şiir yazarken kimyam değişiyor bulunduğum ortamı bile unutuyordum" dedi.

"Dikkat! sisteme karşı" ismini verdiği ilk şiir kitabında eleştirel yazdığı şiirlerin bulunduğunu ifade eden Kılıç "Bazen kendinizden ve çevrenizden bir şeyler bulacağınız çok yönlü içinde birçok konuyu barındırırken, farklı versiyonuyla sizi düşündürmeye teşvik eder. Her kıtasında sorgulama ve hesap soran şiirler, bazen dünyanın köhne düzenine, bazen de ölen birine ağlar siz fark etmeseniz de bir işçinin sessiz feryadını yazar" şeklinde konuştu.

Kitabının ikinci baskısını 20  şiir daha ekleyerek 41 şiir üzerinden yakında basılacağını anlatan Çelik ikinci kitabının hazırlıklarını ise tamamladığını kaydetti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not