"İhmalin bedelini çocuklar ödüyor"

Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, ekonomik krizin, açlığın, eğitimsizliğin, şiddetin, savaşların, her türlü ihmalin ve istismarın bedelini çok ağır bir şekilde çocukların ödediğini belirtti. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise "Çağımızda bir çok ekonomik sosyal problem var. Çocuklarımızı güçlü aile ortamında güçlü bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırmak mecburiyetindeyiz" dedi.

admin
Bu içerik 499 kez okundu.

  Esra Şasi Yağmur

Mersin Çocuk Hakları Derneği tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nin yeni yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulunmak için gelen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da katıldı.

 Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, Dünyada ve ülkemizde uygulanan neoliberal politikaların sonucunda artan işsizliğin, yoksulluğun, eğitimsizliğin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin ve dengesizliğin, göçün, yasal düzenlemelerin yetersizliği, hızlı nüfus artışı ve sosyal devletin tasfiye edilmesi, çocuk haklarının ihlal edilmesine neden olmaktadır" dedi.

Günümüzde ekonomik krizin, açlığın, eğitimsizliğin, şiddetin, savaşların her türlü ihmalin ve istismarın bedelini çok ağır bir şekilde çocukların ödediğini anlatan Aslan, "Tüm dünyada çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri ne yazık ki devam ediyor. Milyonlarca çocuk yoksulluk yüzünden ihmal edilmekte ve istismara uğramaktadır. Ülkemizde de çocuklar, dünyadaki tüm çocuklarla birlikte aynı sorunlarla, her türlü hak ihlalleriyle ve suistimallerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Maalesef son zamanlarda çocuk istismarları Ülkemizin gündemine oturmuştur. Çocuklarda erken yaş evliliklerin sayısı artmış olup,bu durumdan kız çocukları olumsuz etkilenmiştir ve kız çocukları eğitim hakkından yeterince faydalanamamaktadır. Laik ve demokratik eğitim sisteminden yavaş yavaş vazgeçilme çalışmaları hızlandırılmıştır. Eğitim sisteminin bir karmaşa sistemine dönüşmesi yüzünden çocukların eğitim hakkı gasp edilmektedir" şeklinde konuştu.

Ülkemizde Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Koruma Kanununu yeterince uygulanmadığı öne süren Aslan, "Ülkemizi yönetenler Çocukları özel olarak korumak, güvenceye almak, eğitim olanaklarından yararlanmalarını, fırsat eşitliği sağlamak, temel eğitimleri ücretsiz olarak karşılamak, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlıklarını korumak, ekonomik amaçlı etkinliklerde her türlü sömürüye karşı korunmaları doğrultusunda gerekli her türlü önlemi almak zorunda" ifadelerini kullandı.

YILMAZ: ÇOCUKLARIMIZI GÜÇLÜ BİREYLER OLARAK YETİŞTİRMELİYİZ

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise Mersin Çocuk Hakları Derneği'ni yaptığı çalışmalar nedeniyle kutlayarak  "Çağımızda bir çok ekonomik sosyal problem var. Çocuklarımızı güçlü aile ortamında güçlü bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırmak mecburiyetindeyiz. Mutlu çocuk güçlü aile güçlü toplum. Bu metto ile hareket etmemiz gerekir. Çağımızda bir çok ekonomik sosyal problem var. Çocuklarımızı güçlü aile ortamında güçlü bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırmak mecburiyetindeyiz" şeklinde konuştu.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı