Antik Kilikya efsaneleri yeniden canlanıyor

Antik Kilikya efsaneleri yeniden canlanıyor
Antik Kilikya efsaneleri yeniden canlanıyor admin
Bu içerik 1433 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

 

Araştırmacı yazar ve mimar Semihi Vural'ın 'Antik Kilikya Öyküleri' adlı eseri, Mersin merkez başta olmak üzere Erdemli, Silifke, Mut ve Gülnar'ın antik dönemdeki hikaye ve efsanelerini yeniden canlandırıyor. Geçmişleri binlerce yıl öncesine dayanan yerleşim yerlerine özgü eserlerin fotoğraflarının da yer aldığı kitapta ayrıca ressam Asuman Bozkurtoğlu'nun Kilikya'ya özgü efsaneleri anlattığı resimleri de yer alıyor.

'Antik Kilikya Limanları' adlı eseriyle Mersin yöresindeki antik limanlar ve denizcilik faaliyetlerini gün yüzüne çıkaran araştırmacı yazar ve mimar Semihi Vural, 'Antik Kilikya Öyküleri' adlı eserinde de yörenin antik hikaye ve efsanelerini tarihi gerçeklerler ve tarihi kişiliklerle harmanlayarak anlatıyor.

Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği ile Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin katkılarıyla yayınlanan  'Antik Kilikya Öyküleri' Mersin merkez, Tarsus, Mezitli, Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar olmak üzere 7 bölümden oluşuyor.

Kitabın Mersin merkez ile ilgili bölümünde Yumuktepe, Zephyrıum antik yerleşimleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verilirken bu yerleşimlere özgü efsaneler de anlatılıyor.

Kitabın Tarsus ile ilgili bölümünde ise Şahmeran ve Yedi Uyurlar efsanesiyle ilgili anlatımlar ve çizimler yer alıyor.

Kitap, Mezitli, Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar bölümlerinde de okuyucuyu antik Kilikya'da bir yolculuğa çıkarıyor.

Semihi Vural'ın eserinde, ressam Asuman Bozkurtoğlu'nun Kilikya efsaneleriyle ilgili tablolarının yanı sıra fotoğraf sanatçıları Mustafa Eser ve Bülent Akbaş'ın, Mersin'in dört bir yanında çektikleri antik eserler fotoğrafları yer alıyor.

Yayın  kurulunda Bedrettin Gündeş, Arife Ünüvar, İhsan Tokgöz, Tuncer Özmen, ve Asuman Bozkurtoğlu görev altığı kitapla ilgili olarak Semihi Vural, "Bu araştırma çeşitli zaman ve yerde yazılmış veya derlenmiş öyküleri bir dizin içinde vermeye çalışıyor. Mersin yöresinde adı geçen ünlü kadınlar, kahramanlar ve kutsal yerler için derlenen bilgileri sevenlerine sunmaktan mutluluk duymaktayım" dedi.

Kitabın yayın kurulunda yer alan sosyolog Bedrettin Gündeş, "Semihi hocam, öyküleri kendi mekanında işliyor, renklendiriyor ve adeta yaşatıyor" derken yayın kurulu üyelerinden Arife Ünüvar, "Bu kitap evrensel kültür değerlerinin tanıtımı anlamında büyük öneme ve değere sahip. Bir kitap olmanın daha ötesinde eşsiz bir belgesel tadında" ifadelerini kullandı.

MESİAD Başkanı Hasan Engin de, 'Kilikya Öyküleri' kitabının sunuş yazısında şunları kaydetti:

"Her kentin kendine özgü öyküleri vardır. Mersin'in de öyle. Bu topraklara sahip çıkmak bu öykülere sahip olmakla ve sahip çıkmakla mümkündür. MESİAD olarak bu kitabın derlenmesi ve yayınlanmasına katkı sunmamızın amacı geçmişimize kayıtsız kalınmaması ve Antik Mersin öykülerinin gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Semihi Vural hocamız tarihin şimdiki kesitinde bir değer, bir üretici, bir aktarıcı rolüyle önemli bir görev ve sorumluluk üstlenmektedir. Buradaki öykülerin daha geniş kitlelere açılması, yerel sanatçılarımız tarafından yorumlanarak yeni resimlere, heykellere yansıması, yeni öykülere, roman ya da sinema diline aktarılabilmesi büyük önem arz ediyor. Dileğimiz, bu kitabın bölgemiz ve kentimizin tanınırlığına katkısı olacak kaynak eserler arasında yer almasıdır."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz