Advert

"Seyyarlarla ilgili orta yolu bulmalıyız"

​Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı ikinci oturumunda komisyona geri gönderilen Geçici Seyyar Yeri Uygulama Yönetmeliği ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Ben insanların ekmeğine saygı duyuyorum. Hiçbir lafım yok. Özgürlük güzel bir şey ama özgürlükleriniz şurada sınırlıdır. Bir başkasının özgürlük alanına girdiğiniz noktada özgürlüğün bir kıymeti harbiyesi kalmaz. Komisyonda tekrar görüşelim. Varsa soru işaretleri bunları giderelim" dedi.

admin
Bu içerik 688 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısının ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Komisyon raporlarına ait 42 ve idareden gelen 7 teklifin görüşüldüğü meclis toplantısında komisyonlardan reddine karar verilen Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Seyyar Yeri Uygulama Yönetmeliği ile ilgili maddenin tekrar komisyonlara havalesine oy birliği ile karar verildi.

TÜZÜN: ZABITADAN KAÇARKEN KAZA YAPAN SEYYARLAR VAR

Burada söz alan AK Partili Hasan Tüzün, Daha önce seyyar satıcılarla ilgili meclise gelen gündem maddesinin komisyonlara havale edildiğini hatırlatarak konuyu 4 kez komisyonda görüştüklerini belirtti. Komisyon çalışmaları hakkında bilgi veren Tüzün, komisyonda ikinci kez görüşülürken bazı arkadaşlarının seyyar satıcıların haklı olarak maliye kaydı olamayacaklarını anlattığını ifade etti.

Tüzün, "Bende onlara haklı buldum. Bir çalışma başlattım. Akşam saat 8'den gece yarısına kadar bütün seyyarları gezdim. Seyyar satıcılar maliyeye kayıt olacaklarını anlattılar. Kabul ettiler. Ben bunu komisyondaki arkadaşlarıma anlattım. Seyyar satıcılar her zaman zabıtadan kaçtıklarını, kendi ürünlerine satamadıklarını sıkıntı yaşadıklarını anlattılar. Bazı seyyarların kaçarken kaza geçirdiğini öğrendim. Bununla ilgili meclisimizin duyarlı olmasını ve tekrar meclise havale edilmesini istiyorum" şeklinde konuştu.

Mevcut seyyar satıcıların kayıt altına alınmasını ve yeni seyyar satıcıların eklenmemesini talep eden Tüzün iki seyyar satıcı derneğinin birleşmesini istedi.

Komisyonda başka söz alan olmaması üzerine konuya açıklık getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Esnafa uzak noktalar bulunduğuna dikkat çekerek “Örneğin Kültürpark. Bir su alacak ya da farklı bir gıda maddesi alacak. Oradan bir markete gitme şansı yok. Oraları düzene sokalım. Önceki hafta oraya aniden bir akşam indim. Babil’in oradan yürüyüşe çıktım. İnanın tablo son derece kötüydü ve son derece de üzüldüm. Her taraf bir tarafta. Yolun ortasına tezgahı kurmuş ve bu şekilde serbest bıraktığınız zaman kirlilik de artıyor. Aynı tespiti dün yaptım. Ama hemen müdahale etmiştik. Dedik ki belirli bir süre kesinlikle seyyar satıcılara yasaklıyoruz. Dün aynı noktada yine gezinti yaptım, ortalık tertemiz” şeklinde konuştu.

"AMACIMIZ KENTİ DÜZENE SOKMAK"

Seyyarla ilgili konunun disiplin altına alınması gerektiğini vurgulayan Seçer, "Ben insanların ekmeğine saygı duyuyorum. Hiçbir lafım yok. Özgürlük güzel bir şey ama özgürlükleriniz şurada sınırlıdır. Bir başkasının özgürlük alanına girdiğiniz noktada özgürlüğün bir kıymeti harbiyesi kalmaz. Onun adı özgürlük olmaz, keyfiyet olur. Biz bu keyfiyeti yaşatamayız. İşte o sınırı belirlemek; benim gayem bu. Tekrar görüşelim komisyonda. Ben çok ısrarcıyım. Varsa soru işaretleri bunları giderelim. Beraber komisyon mu oluştururuz, orada kimlere verilecek, bunları beraber mi tespit ederiz? Çünkü belli. Seyyar dernekleri de geldiler, beni ziyaret ettiler. Yıllardır söylüyor ‘30 yıldır, 20 yıldır ben bu işi yapıyorum’ diyor. Anamur da, Mut da, diğer bölgeler de böyledir. Zaten benim tasarruf kullanacağım alanlar Büyükşehir’in yetki alanları. Ana caddeler, bize ait olan parklar ama ara sokaklar ya da ilçe belediyelerinin hüküm ve tasarrufu altında olan yerlerde onların tasarrufu. Zaten ben oralara giremem ama bunu komisyonda tartışacağız. Ben de bunun bir orta yolunu bulalım istiyorum. Detaylar komisyonda konuşulsun, tartışılsın. Uygun olan neyse benim kabulümdür. Yeter ki kenti düzene sokalım. Çünkü vatandaş bu konuda şikayetçi. Bu şikayeti ortadan kaldıralım ama diğeri de ‘benim ekmek teknem bu. Bunu kaldırdığınız zaman ben çoluğuma çocuğuma ekmek götüremiyorum’ diyor. Böyle de bir sıkıntı var. Bunun orta yolunu bulmamız lazım” ifadelerini kullandı.

 Konuşmanın ardından ilgili maddenin tekrar görüşülmek üzere komisyona geri gönderilmesine oy birliği ile karar verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor