Kadınlardan duruşma öncesi Kübra Aşkın cinayetine protesto

​Mersin'de seyir halindeyken aracına çarparak durduran eski kocası tarafından tabanca ile vurularak öldürülen öğretmen Kübra Aşkın cinayetine ilişkin davanın ikinci duruşması yapıldı. Mersin Kadın Platformu üyeleri duruşma öncesi cinayeti protesto ederek kadın cinayetlerine tepki gösterdi. Kadınlar adına konuşan Gizem Tatar,haksız tahrik indiriminden medet uman katil erkek ödüllendirilmesin diye buradayız" dedi. Duruşmada konuşan Katil zanlısı Davut D. ise yaptığını doğru bulmadığını ifade ederek, hiçbir sebep bir insan canını kıymaya değmez" dedi. Aşkın'ın annesi ve kardeşleri ise zanlıdan şikayetçi olduklarını ifade ederek cezalandırılmasını istedi.

Kadınlardan duruşma öncesi Kübra Aşkın cinayetine protesto
Kadınlardan duruşma öncesi Kübra Aşkın cinayetine protesto admin
Bu içerik 519 kez okundu.

Esra Şasi Yağmur

Mersin’de 14 Şubat 2019 tarihinde seyir halindeyken aracına çarparak durduran eski kocası tarafından tabanca ile vurularak öldürülen öğretmen Kübra Aşkın cinayetine ilişkin davanın ilk duruşması yapıldı.

Mersin Kadın Platformu üyeleri duruşma öncesi Mersin Adliyesi önünde bir araya gelerek kadın cinayetlerine tepki gösterdi. Kadınlar adına konuşan Gizem Tatar, öldüren sevgi istemediklerini söyledi. Bir önceki duruşmada çok tanıdık oldukları bir savunmayla haksız tahrik indiriminden medet uman katil erkek ödüllendirilmesin diye burada olduklarını ifade eden Tatar, "Katil erkek 'çok seviyordum, aldattı, keşke vazgeçecek kadar sevseydim' gibi ifadelerle haksız tahrik indirimine sarıldı. Kadınları katledip 'aşk' dedikleri şeyin 'çürümüş erkeklik' olduğunu teşhir etmekten vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN"

İstanbul Sözleşmesi uygulanırsa, 6284 sayılı yasa uygulanırsa kadın cinayetlerinin önlenebileceğini ifade eden Tatar şöyle devam etti: "Bu her 3 davanın da ortak özelliği, kız kardeşlerimizin hayatına eşleri ya da eski eşleri tarafından kastedilmiştir. Buradan Kübra öğretmenin, Nurcan’ın ve Cemile’nin davalarından önce yargıya İstanbul Sözleşmesi’nin 43. maddesini hatırlatıyoruz. Kübra’nın, Cemile’nin katilleri 'çok aşıktım' diyerek haksız tahrik indirimi almasın diye, Nurcan’ı saatlerce rehin alan eşi iyi hal indirimi almasın, Nurcan’ın 'yaşamak istiyorum' çığlığı çoğalsın diye Mersin Adliyesinde davaların takipçisi olacağız. Erkek adalet değil gerçek adalet sağlansın diye burada olacağız. Çünkü ölmek değil yaşamak istiyoruz. Kübra için, Cemile için ve öldürülen kadınlar için adalet istiyoruz. Ve bir kişi daha eksilmek istemiyoruz."

"YAPTIĞIMI DOĞRU BULMUYORUM ELİME BİRŞEY GEÇMEDİ"

Daha sonra Kübra Aşkın davasının duruşması yapıldı. Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ikinci duruşmaya tutuklu sanık Davut D., tanıklar, Kübra Aşkın'ın annesi Sebirhan ile kardeşleri Saliha ile Zehra ve taraf avukatları katıldı. Tutuklu yargılanan Davut D.,Kübra Aşkın ile ilk başta konuşmak için ışıklarda durduğu belirterek, "Daha sonra devam etti. Ben onun arabasına çarpmadım. Hiçbir sebep bir insan canını kıymaya değmez. Ben yaptığımı doğru bulmuyorum. Ben o gün Kübra ile karşılaşmamış olsaydım bu olay olmayacaktı. Ben planlı yapacak olsam okula gider yapardım. Şu anda elime bir şey geçmedi" ifadelerini kullandı.

"KIZLARIMI MELEK GİBİ BÜYÜTTÜM"

Anne Sebirhan Aşkın ise 3 kızını da çok iyi bir şekilde yetiştirdiğini ifade ederek "Eşimin maaşıyla kızlarını okuttum. 2'si öğretmen, 1'i doktor oldu.

Bu şahsın bir kuruş parası bize geçmemiştir. Çok şükür eşimin maaşı bana yetiyordu. Kızımla evlendikten sonra kızıma sürekli şiddet, eziyet etmiş. Sürekli ailesine tapan maaşıyla övünen bir adamdı. Ben kızlarımı melek gibi büyüttüm ama bu adam kızıma sürekli şiddet uygulamış. Kızım ayrılana kadar bunları bana söylemedi. Keşke bana erken söyleseydi erken ayırırdım. O benim meleğimdi, ciğerimdi. Orada da melek oldu. Zanlıdan şikayetçiyim" şeklinde konuştu.

Müşteki avukatları da sanığın Kübra'nın yerini bilerek onun yanına geldiğini iddia ederek cinayeti bilerek ve planlı bir şekilde yaptığını savundu.

HTS kayıtlarının incelenmesinibölgedeki güvenlik kameralarına da bakılmasını talep eden avukatlar şahsın en yüksek noktadan cezalandırılmasını istedi.

İddia makamı da sanığın tutukluluk halinin devam etmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek, HTS kayıtlarının incelenmesi talebinin reddine, kameralarının ise incelenmesi ile dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 23 Ocak 2020 tarihine erteledi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin'de uyuşturucu operasyonu
Mersin'de uyuşturucu operasyonu
Tarsus İdman Yurdu'nda yeni yönetim görev bölümü yaptı
Tarsus İdman Yurdu'nda yeni yönetim görev bölümü yaptı