Advert

Serbest Bölge'de istihdam arttı firma sayısı düştü

Mersin Serbest Bölgesi'nin 2019'un Temmuz ayı sonu itibariyle yarattığı 11 bin 231 kişilik istihdamın geçen yılın aynı döneminin üzerinde olduğu bildirilirken bölgede yer alan firma sayısının 2018'in aynı dönemine göre yüzde 3'lük azalışla 413'e gerilediği belirtildi.

Serbest Bölge'de istihdam arttı firma sayısı düştü
Serbest Bölge'de istihdam arttı firma sayısı düştü  admin
Bu içerik 2198 kez okundu.

  Selma KILIÇ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) Temmuz ayı aylık göstergeler bülteninde yar alan bilgilere göre, Mersin Serbest Bölgesi'nin 2019'un Temmuz ayı sonu itibariyle yarattığı 11 bin 231 kişilik istihdamın  geçen yılın aynı döneminin üzerinde olduğu belirtilirken bölgede yer alan firma sayısının 2018'in aynı dönemine göre yüzde 3'lük azalışla 413'e gerilediği kaydedildi.

Göstergeler bülteninde yer alan bilgilere göre, Mersin Serbest Bölgesi'nde firmaların faaliyet ruhsatları 2018 yılı Temmuz ayı sonuna göre özellikle “alım satım” faaliyet konusundaki gerilemenin etkisiyle yüzde 1,5'lik daralmayla 661'e geriledi. 2019'un Ocak-Temmuz döneminde bölgedeki yatırım harcamaları geçen yıla göre yüzde 15,5'lik azalışla 13 milyon dolara geriledi. Söz konusu gelişmede hem Türkiye'den; hem de yurtdışından bölgeye yapılan “demirbaş” yatırımları etkili oldu. Bölgedeki ticaret hacminin 2019'un ilk ayından itibaren geçen yılın altında seyir izlemesiyle; 2019'un Ocak-Temmuz döneminde geçen yıla göre yüzde 11'lik azalışla yaklaşık 1,7 milyar dolara geriledi. Yılın yedi aylık döneminde bu gelişmede bölgeye giriş ve bölgeden çıkışı yapılan tarım sektörü ile bölgeye girişi yapılan sanayi sektörleri belirleyici oldu. Bölgeye giriş hem de bölgeden çıkışı yapılan “meyveler” ile “gıda sanayi ürünleri” söz konusu daralmada en çok payı olan alt sektör grupları olarak yer aldı.

Bölgedeki ticaret hacmindeki gelişmeler ağırlıklı payı olan ülke gruplarına göre incelendiğinde; Afrika haricindeki tüm ülke gruplarından bölgeye girişler ile bölgeden çıkışlarda Türkiye kaynaklı azalış; ticaret hacminin geçen yılın altında kalmasında etkili oldu.

Temmuz 2019'da Serbest Bölge'nin ticaret hacmi geçen yıla göre yüzde 11'lik azalışla 234,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu azalışta hem bölgeye giriş hem de bölgeden çıkışı yapılan “meyveler” ile “gıda sanayi ürünleri” etkili oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti