"Mersin'in güvenliği Türkiye'nin güvenliğidir"

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na (MGC) seçilen Kaya Tepe ve yönetimine yaptığı ziyarette TOKİ'nin ATAŞ sahasına yapacağı 400 adet konut ve Millet Bahçesi Projesi hakkında bilgi verdi. ATAŞ'ta yapılacak konut projesinin Mersin'in güvenliği yanında Türkiye'nin güvenliğini ilgilendirdiğini ifade eden Gültak, "Mersin'in güvenliği iddia ediyorum Türkiye'nin güvenliğidir. Sosyal, kültürel ve ekonomik bir projeyi devlet Mersin'de yapmak zorunda. Ben bunu daha önce söyledim. Burayı altınla da döşeseniz terörü ve uyuşturucuyu engelleyemezsiniz. Bunun yanında mutlaka sosyal ve kültürel projeleri Mersin'e getirirseniz Mersin'i ihya etme değil aslında Türkiye'yi ihya etmiş oluyorsunuz" şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 602 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na (MGC) seçilen Kaya Tepe ve yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette ilk söz alan Tepe Gazeteciler Cemiyeti'nin yapısı ve basın sektörünün içinde bulunduğu durum hakkında bilgi verdi.

Daha sonra söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise basın sektörünün içinde bulunduğu sorunları bildiklerini ifade ederek yeni yönetimle diyalog noktasında bir kopukluk yaşayacaklarını sanmadıklarını belirtti.

Akdeniz Belediyesi olarak hem belediye hem işin siyasi ayağı olarak seçilmiş olan bu yönetimin sonuna kadar yanında olduklarını ifade eden Gültak, "Gücümüzün yettiği kadar desteklemeye devam edeceğiz. Demokrasinin vazgeçilmez ayaklarından bir tanesi hürriyetin adaletin olabilmesi için insanların gündemden haberdar olabilmesi için gazetecilik kutsal bir meslek onun için bu mesleğin en iyi şekilde Mersin'de yapılması gerekiyor. Aksi takdirde demokrasiden bahsedilemez. Bu noktada biz basın mensuplarının mesleğinin kutsal olduğunu biliyoruz. Bulundukların alanların çalışma şartlarınında zor olduğunu biliyoruz. Hem kutsal bir meslek hem çalışma alanları zor. Bu konuda Belediye Başkanı olarak geldiğim günden beri gücüm yettiği kadar bütçemin üzerine de çıkarak yerel basına destek vermeye çalıştım. Bu desteği artırarak devam ettireceğimi buradan söylüyorum. Yönetiminiz hayırlı olsun. Kazanan Mersin olacaktır" şeklinde konuştu.

"KONGRE SÜRECİNDE MERSİN'DE BİR ANORMALLİK YAŞANACAĞINI ZANNETMİYORUM"

Bir basın mensubunun yaklaşan AK Parti kongresi ile ilgili sorusuna cevap veren Gültak, "Kongreler süreci yavaş yavaş başlıyor. Önümüzdeki aydan itibaren kongreler yapılacak. Önce ilçe daha sonra il kongreleri yapılacak. Bu konuda tasarruf partimizin başı olan liderimiz olan Recep Tayyip Erdoğan ve onun teşkilat başkanında olacak. Onlar bu konuda Türkiye'de çalışma yapıyorlar. Ben Belediye Başkanıyım, İl Başkanı ve ilçe başkanları ile koordineli çalışıyoruz ama genel merkezimizin Cumhurbaşkanımızın teşkilat başkanımızın uygun gördüğü ne ise çalışırız. Bu konuda Mersin'de bir anormallik yaşanacağını zannetmiyorum. Mersin'i ayrıca başarısız bir il olarak kabul etmiyorum. Cumhur ittifakı açısından Mersin başarılı. Alınmayacak bir yeride almış durumdayız. Bu konuda mutlaka siyasi partiler içinde bunlar olur. Atamalar olur kongreler olur. Görev alacak bütün arkadaşların ben başarılı olacağına inanıyorum" şeklinde cevap verdi.

"TOKİ ŞUBAT BAŞINDA KAZMA VURACAK"

TOKİ'nin Mersin'de yapacağı projeler hakkında da bilgi veren Gültak, "TOKİ, ATAŞ'ta 400 konut yapacak. Şu anda proje her şey bitti. TOKİ'nin İhale Başkanlığı'nda bir 15 günlük süreç var. İhale Başkanlığı ihaleye çıkacak. Yaklaşık bir 45-50 gün bir ihale süreci var. Ocak ayının ortaları bilemedin Şubat ayı başında bu iş bitmiş olacak. Her şeyi ile kazma vurulmuş olacak. Bu aslında Türkiye'de bir ilk. TOKİ ilk kez bir yerlerle anlaşmadan Milli Emlak'tan veya başkan bir yerden arazi almadan veya vatandaşla görüşüp belli bir aşama kaydetmeden Mersin'in önemini ve değerini bildiği için direk konutlara başlıyor. Barış, Bahçe ve Mahmudiye Mahallesi ile ilgili yapılan proje dışında vatandaşın talebi üzerine bir proje çalışması daha yaptırıyoruz. O proje bittikten sonra tekrar vatandaşlarla görüşmeye başlayacağız. Biz mutlaka şehrin merkezine TOKİ'nin girmesini istiyoruz" dedi.

"MİLLET BAHÇESİNİ SENEYE MERSİN'E KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ"

Diğer TOKİ'yi ilgilendiren bir başka konunun ise Millet Bahçesi projesi olduğunu vurgulayan Gültak şunları söyledi: "Bu ayın 20'sine kadar bir süre vardı. Süre azaldı. İtiraz olmazsa firma ile sözleşme imzalanacak. 18 firma girmişti. Sözleşmenin sonucunda da bitirme süresi 365 gündür. 365 gün sonra Mersin 140 dönüm biri araziye sahip olacak. Nefes alacak hava alacak buradan. Yıkılan Tevfik Sırrı Gür Stadı, karşısındaki kışla arazisi ve bilinen Aqua Park alanında yapılan bu proje ile Mersin değişik şenliklerin ve etkinliklerin yapılacağı, denize girilebilecek plajların olduğu rahatlıkla insanların dinlenebileceği stresini atabileceği Hobi Bahçeleri ve değişik bitkilerin ve eğlence alanlarının olduğu bir alan olacak. TOKİ tarafından yapılacak Millet Bahçesini seneye Mersin'e kazandırmış olacağız."

Mersin'in Adana yönünden girişinin ne zaman yapılacağı yönündeki soruya Gültak, "Çay Mahallesi'nde 400 tane konut ile Mersin'de çok ciddi bir hamle yapmış olacağız. Bizim bu hamlemizden sonra Mersin'deki STK'lar, üniversite, gazeteciler ve hemşehri dernekleri tarafından bu hamlenin desteklenmesi gerekiyor. Çay Mahallesi'ndeki insanların gidip 'TOKİ ne güzel iş yaptı' deyip destekleyip 400 tane insanımızı Çay Mahallesi'nde insanları ikna edip biz o evlere geçirirsek onun arkasından 300 tane daha ev planlıyoruz. 400 kişiyi taşıyıp tapularını aldığımız takdirde ikinci etapta 300 tane evi yapacağız. 700 tane tapuyu aldıktan sonra oradan 700 evi yıkacağız zaten. Bu güne kadar gelenler kentsel dönüşümden bahsetmişler ancak kağıt üzerinde kalmış. Biz ilk kez bu işi fiiliyata sokuyoruz. Şubat'ta kazmayı vuracağız. Bundan sonrasında hepimiz sorumluyuz. Benim bir siyasi görüşüm var. Burada belki bazı örgütler 'yapmayın etmeyin' diyecekler ancak bundan sonra hepimiz sorumluyuz. Biz 700 tane evi aldığımızda bu yolun altındaki çoğu evi almamız demektir. Yıkılıp tekrar oraya TOKİ evler yapacak. 1000 tane belki ev yapacak. Ondan sonra belki Çilek Mahallesi'ne geçecek. Yalnız bu süre belki 20-25 yıllık bir süreç" ifadelerini kullandı.

"MERSİN'İN GÜVENLİĞİ TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİDİR"

Geldikleri süreçte şu an bu düşünceleri 5 aydır mahallelerde yaydıklarını anlatan Gültak şunları söyledi: "Mahallelere gittiğimizde özellikle kadınlar çevremizi sararak 'ne oldu evimiz mi yıkılacak?' diye soruyorlar. Ben yıkmayacağımızı, istedikleri kadar burada kalacaklarını söylüyorum, rahatlıyorlar. Bu mahallelerde artık kadınlar şunları konuşuyor. Ya başkanım 'ne zaman başlayacaksınız' diyorlar. Evleri nasıl olacak gibi insanları bir merak sarmış durumda. Bu merakı artırmamız gerekiyor. Bırakın Mersin'in girişini bu şehrin güvenliğidir. Mersin'in güvenliği iddia ediyorum Türkiye'nin güvenliğidir. Sosyal, kültürel ve ekonomik bir projeyi devlet Mersin'de yapmak zorunda. Ben bunu daha önce söyledim. Burayı altınla da döşeseniz terörü ve uyuşturucuyu engelleyemezsiniz. Bunun yanında mutlaka sosyal ve kültürel projeleri Mersin'e getirirseniz Mersin'i ihya etme değil aslında Türkiye'yi ihya etmiş oluyorsunuz. Hatırlayın bayrak yakılması Hizbullah çalışmalarını. PKK'nın DHKPC'nin çalışmalarını. Ne isterseniz Mersin'de çıkar. Adana, Mersin ve İzmir'de güvenlik açısından aynı şekilde idi. Mersin'de yapacağımız iş Mersin'i Çay Çilek Mahallesini ilgilendiriyor gibi düşünemiyorsunuz. Hatırlayın bundan 20 yıl önce Şevket Sümer Mahallesi üst caddelerinden geçebiliyor muydunuz? Ya sahilden ya otobandan gidiyordunuz. Demek ki sadece Akdeniz'i ilgilendirmiyor. Kısacası 400 evi bir hareketle Mersin'de satarız. TOKİ'yi ona ikna ettim. Derdimiz burayı satmak değil derdimiz bu insanların oradan kurtarmak ve ülkenin geleceğinde bir hamle yapmak. Biz bunları yaptıktan sonra insanlar illa geçmek istemiyorsa bizim insanların zorla evlerini dükkanlarını ellerinden almamızın bir anlamı yok. O zaman eğitim devreye girecek başka faktörler devreye girecek."     

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not