Advert

istanbul escort

Seçer, akaryakıt ihalesindeki yüzde 22 kırım sözünü böyle savundu: "Zaman zaman rakamlar yanlış telaffuz edilebilir"

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Kasım ayı ikinci oturumu gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, AK Parti Grup sözcüsü Mevlüt Ekmekçi'nin "Önceki oturumda MESKİ'nin akaryakıt ihalesinde yüzde 19+3 gibi bir kırımla verildiği ifade ettiniz ama bu ihalede en yüksek kırımın 7.18 olduğunu biliyoruz" şeklindeki sözlerini "Zaman zaman rakamlar yanlış telaffuz edilebilir yada referans tam olarak belirtilmeden ben burada zikrettiğim için size afaki gelmiş olabilir. Onu da düzeltmiş olalım. Ama burada benim özellikle altını çizmem gereken bir nokta var ki geçtiğimiz dönemki en son ihalede elde edilen rakamlarla şu anki süreci devam eden ihaledeki rakamların farkı en az 2 buçuk kat daha fazla" şeklinde savundu.

Seçer, akaryakıt ihalesindeki yüzde 22 kırım sözünü böyle savundu:
Seçer, akaryakıt ihalesindeki yüzde 22 kırım sözünü böyle savundu: admin
Bu içerik 649 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer geçen hafta yapılan Mersin Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Kasım ayı birinci oturumunda akaryakıt ihalesi ile ilgili eleştirilere MESKİ'nin daha önceki yönetim döneminde kırımın yüzde 7 buçuk olduğunu vurgulayarak" Yine siz bu sıralarda oturuyordunuz. Yüzde 7 buçuk bir kırım vardı. Aynı MESKİ şimdi yeni yönetimle ihale yaptı önce yüzde 19, şimdi düzeltme yapıyor firma yüzde 22 ile akaryakıt aldık. Yüzde 7 buçuk nere, yüzde 22 nere. Ben bu rekabet ortamını sağlamasaydım MESKİ yüzde 22 kırımla akaryakıt alır mıydı? şeklinde konuşmuştu. Seçer'in söylediği yüzde 22 kırım sosyal medyada tartışmalara neden olurken, MESKİ Akaryakıt ihalesi fiyatları ve iskonto oranları incelendiğinde, en yüksek kırımın yüzde 7.18 olduğu ortaya çıkmıştı.

Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı ikinci oturumunda dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup sözcüsü Mevlüt Ekmekçi konuyu meclise taşıdı. Ekmekçi "Geçen mecliste akaryakıt ihalesi ile ilgili tartışmada bir konuşmanız dikkatimi çekti. MESKİ'nin akaryakıt ihalesinde yüzde 19+3 gibi bir kırımla verildiği ifade ettiniz. Bu konuda söz alma sebebim samimiyetinizden şüphem yok ancak size verilen bilgilerin yanıltıcı olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu ihalede en yüksek kırımın 7.18 olduğunu biliyoruz. İhaleye katılan firmaların bütün firmaların kırım miktarını hesap ediyoruz 22'yi bulamıyoruz" diyerek meclisin aydınlatılmasını istedi.

"REFERANS TAM OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ İÇİN AFAKİ GELMİŞ OLABİLİR"

Konu ile ilgili söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesine alacakları akaryakıtın ihale aşamasının devam ettiğini hatırlatarak, "Bu konuda rakamsal olarak konuşmayacağım. Bu konuda kısa bir değerlendirme yapacağım. Kırım oranı verirken alacağınız referans önemli. O gün verdiğim kırım rakamı bugünkü akaryakıtın piyasa satış fiyatı üzerinden yapılan bir değerlendirme. Tüpraş satış fiyatı üzerinden değerlendirme yaptığınız zaman tekrar söylüyorum ihale süreci devam ediyor şu anda devam ettiği için rakamsal konuşmayacağım. O zaman sizin dediğiniz ortaya çıkıyor. Ama her hal ve şartta bizim MESKİ ihalesinden elde ettiğimiz bugünkü bulgular neticelenmemiş bir ihale geçtiğimiz dönemin en son yapılan ihalesine göre en az 2 buçuk kat daha fazla kırıma sahip oldu. Bunu böyle belirtmek istiyorum. Bunu burada bırakıyorum. Mevzuatlara aykırı bir kelam etmek istemiyorum. Size teşekkür ediyorum. Daha sonra şahsıma gösterdiğiniz güveni dile getirdiniz. Bu konular açık şeffaf tartışılabilir konulardır. Zaman zaman rakamlar yanlış telaffuz edilebilir yada referans tam olarak belirtilmeden ben burada zikrettiğim için size afaki gelmiş olabilir. Onu da düzeltmiş olalım. Ama burada benim özellikle altını çizmem gereken bir nokta var ki geçen toplantıda söyledim. Herkes dinlesin Sayın Mahmut Tat'ta dinlesin. Geçtiğimiz dönemki en son ihalede elde edilen rakamlarla şu anki süreci devam eden ihaledeki rakamların farkı en az 2 buçuk kat daha fazla. Bizim kırım oranımız. Bu önemli bir şey. Tabi rakamlara bakacağız. Bunları da belirteyim" şeklinde konuştu.

"İHALE SONUÇLANANA KADAR BU TARTIŞMALARI MECLİSTE YAPMAK İSTEMİYORUM"

MHP'li Mahmut Tat'ın "Akaryakıt ihalesi yeniden ele alınacaktı, şartname ne oldu" şeklindeki sorusuna ise "Çalışmalarımız devam ediyor. Bir kurumumuzun ihale süreci devam ediyor. Sonuçlandığı zaman burada hep beraber daha uygun bir zeminde tartışacağız. Daha uygun verilerle tartışacağız. Biz burada tartıştıkça devam eden sürece halel getirme ihtimalimiz yüksek olacak. Onun için izninizle bu tartışmaları bu ihaleler sonuçlanana kadar mecliste yapmak istemiyoruz ama daha sonra bunları tartışacağız" ifadelerini kullandı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada