Uluslararası Satranç Turnuvası rekor katılım

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğiyle düzenlediği 4. Uluslararası Mersin Satranç Turnuvası başladı. 16 ülkeden 320 sporcunun katıldığı turnuvada, Satranç A Milli Takım oyuncusu Mustafa Yılmaz ile geçtiğimiz aylarda 8 yaş grubunda Avrupa şampiyonu olan Yağız Kaan Erdoğmuş da yer alıyor.Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Olcay Tok, Avrupa’nın en prestijli satranç turnuvalarından birine ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Uluslararası Satranç Turnuvası rekor katılım
Uluslararası Satranç Turnuvası rekor katılım admin
Bu içerik 191 kez okundu.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Mersin Satranç Turnuvası, bu yıl rekor sayıda sporcunun katılımıyla başladı.

4. Uluslararası Mersin Satranç Turnuvası’nın açılış maçları Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Turnuvanın açılışını Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’evekaleten Genel Sekreter Yardımcısı Olcay Tok ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı GülkızTulay yaptı.

“AVRUPA’NIN EN PRESTİJLİ TURNUVALARINDAN BİRİ”

Genel Sekreter Yardımcısı Olcay Tok, Büyükşehir Belediyesi olarak Avrupa’nın en prestijli satranç turnuvalarından birine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını  ifade ederek, “Aramızda turnuvaya katılmak üzere Azerbeycan’dan Rusya’ya, Ukrayna’dan Belarus, Moldova ve Yunanistan’a kadar 16 ülkeden 100’ü aşkın genç sporcu bulunuyor. Toplam 320 sporcunun katıldığı bu turnuvanın Mersin’de yaşayan ve yurtiçinden gelen genç sporcularımızın katılımıyla birlikte rekor olduğunu öğrendim. Bu haklı gurur ve mutluluğu sizinle paylaşmak istiyorum. Bugün aramızda kazandıkları puanlarla satrancın Grand Master’ı, Türkçesi ile Büyük Ustası olan genç sporcularımız var. Sanata, spora, kültüre değer ve katkı veren her bir sporcumuzun Büyük Usta olarak yaşadığı kente, ülkesine ve milletine faydalı işler yapacağını biliyoruz.  Sizleri Mersin’de ağırlamanın mutluluğu ile Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in en içten selamlarını iletiyorum” dedi.

“ÇOCUKLARA SATRANCI SEVDİRELİM”

Satranç sporunun çocuklara kendine güven duygusunu aşılayan, süratli, doğru ve çabuk düşünmeyi sağlayan, disiplinli çalışma alışkanlığı kazandıran bir spor olduğuna dikkat çeken Tok, “O nedenle satrancı çocuklarımıza sevdirelim. Erken yaşta bu oyunun güzelliklerini onlara kazandıralım ve geleceğimiz için diğer spor dalları gibi satrançla büyümelerini teşvik edelim” diye konuştu.

FEDERASYON BAŞKANINDAN BAŞKAN SEÇER’E TEŞEKKÜR

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı GülkızTulay da Türkiye genelinde 17 adet satranç turnuvası olduğunu, Mersin’de yapılan turnuvanın hem katılımcı sporcu sayısı, hem de sporcuların başarı geçmişleri açısından en seçkin turnuvalardan biri olduğunu ifade etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür eden Tulay, “Bir şeye başlamak önemlidir ama sürdürmek daha önemlidir. Bu turnuvaya desteği sürdürdükleri için Sayın Vahap Seçer’e ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SEÇKİN SPORCULAR MERSİN TURNUVASI’NI TERCİH ETTİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğiyle düzenlediği 4. Uluslararası Mersin Satranç Turnuvası’nda 16 ülkeden 320 sporcu yarışacak. Geçtiğimiz yaz 8 yaş grubunda Avrupa Şampiyonu olan Yağız Kaan Erdoğmuş, Türkiye Satranç A Milli Takım oyuncusu Mustafa Yılmaz, bu yıl dünyada en çok puan kazanan satranç sporcusu olan Azerbaycanlı Altay Eynulyalev de turnuvada yer alıyor.

22 Kasım’a kadar sürecek olan turnuvada sporcular A kategori ve B kategoride yarışacak. 9 tur şeklinde yapılacak turnuvayı A kategorisinde birinci bitiren sporcu 7 bin TL, B kategorisinde birinci bitiren sporcu 2 bin  TL para ödülünün sahibi olacak. Turnuvada toplam 51 bin 750 TL’lik para ödülü verilecek. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not