Büyükşehir ile Leszno arasında çevre işbirliği toplantısı

Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında desteklenen Türkiye ve Polonya Çevre Ortaklığı Projesi’nin son faaliyeti olan Odak Grup Toplantısı, Polonya’nın Leszno kentinde gerçekleşti.

Büyükşehir ile Leszno arasında çevre işbirliği toplantısı
Büyükşehir ile Leszno arasında çevre işbirliği toplantısı   admin
Bu içerik 154 kez okundu.

  Türkiye ile Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin yerel idareleri arasındaki ortaklıkların desteklenmesi amacıyla şehir eşleştirme bileşenlerini kapsayan AB finansmanlı programların en sonuncusunu Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı oluşturuyor. Programın bütçesi Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) II kapsamında AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse ediliyor.

AMAÇ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ORTAKLIK KURULMASI

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Leszno Belediyesi ortaklığında sürdürülen “Türkiye ve Polonya Arasında Çevre Ortaklığı Projesi”, Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında desteklenen sayılı projelerden biri olma özelliğini taşıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nca yürütülen projeyle AB çevre politikasının yerel düzeyde uygulanmasıyla Mersin ve Leszno arasında sürdürülebilir bir ortaklık kurulması amaçlanıyor.

Bu çerçevede, 12 ay devam edecek olan projenin son faaliyeti Odak Grup Toplantısı, Polonya’nın Leszno kentinde yapıldı. Toplantıya Mersin Büyükşehir Belediyesi adına Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, Atık Yönetimi Şube Müdürü Ömer Erdal Bilici, Mersin Ticaret Odası adına ise Başkan Danışmanı Cenk Cenkçimenoğlu katıldı.

ÇEVRESEL KONULARDA HALKIN BİLGİYE ERİŞİMİ SAĞLANACAK

Aarhus Sözleşmesi temelinde, Avrupa Birliği tarafından çıkarılan “Çevresel Bilgiye Erişim” ve  “Halkın Katılım Toplantısı” direktiflerinin karşılıklı tartışılarak iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, her iki belediye tarafından yapılan sunumlarda, mevcut durum ortaya konuldu.

Aarhus Sözleşmesi gereği her türlü çevresel bilgiye erişimin sağlanması için gerekli tedbirlerin idarelerce alınması gerektiği vurgulanarak, büyük projelerde faaliyetlerin çevre etki değerlendirilmesinin objektif bir şekilde yapılarak, halkın süreçlere mutlaka dahil edilmesi ortak fikir olarak benimsendi.

 

Toplantılar sonucunda ortaya çıkan iyileştirme metni, proje sonunda Avrupa Birliği Komisyonu’na gönderilecek. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not