"Çiftçinin durumu içler acısı!"

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, mecliste çitfçilerin içinde bulunduğu zor duruma dikkat çekerek hükümetten çözüm konusunda destek istedi.

admin
Bu içerik 711 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, çiftçilerin sorunlarına dikkat çekti. Çitfçilerin durumunun iyi olmadığını vurgulayan Şimşek, bölgesinde bulunan çiftçilerin zirai ilaç yada gübre satan firmalarda bulunan emanet parayla borçlarını yatırıp limitlerini yükselterek kredi yenilemesi yapabildiğini kaydetti. Şimşek, çitfçilerin kredi limitlerini artırmak için kendisinden banka müdürlerini araması konusunda ricacı olmasını istediğini söyledi.

ÇİFTÇİ BİR YILDA İKİ KAT İCRALIK OLDU

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel'de icralık olan çiftçileri TBMM’de gündeme getirdi. “Hangi köye gitsek, aracından, traktöründen, tarlasından olmuş çiftçilerle karşılaşıyoruz.” diyen Gökçel, Mersinli çiftçilerin takipteki kredilerinin bir yılda iki katına çıkmasını örnek gösterdi.

TBMM 2020 yılı Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, çitfçilerin içinde bulunduğu ekonomik durumun zorluğuna dikkat çekti. Çiftçinin durumu gerçekten iyi olmadığını ifade eden Şimşek, "Benim bölgemde zirai ilaç ya da gübre satan firmalar kendi kasalarında emanet para bulunduruyorlar. Çiftçi borcunu o emanet parayla yatırıp birkaç gün içerisinde  kredi yenilemesi yapıyor. Borcunu artırarak, limitini yükselterek... Bize de "Banka müdürünü ara, 500'se bizim limiti 600 yapsın, 700 yapsın." diye ricacı oluyorlar. Bunu zaten Ziraat Bankasındaki ve diğer bankalardaki kullanılan tarımsal kredilerden de görebileceksiniz" dedi.

Bu konuda mutlaka çiftçi desteklenmesini ancak destek şekillerinin  değiştirilmesi gerektiğini anlatan Şimşek, "Örneğin, zeytinyağının litresi 18 lira, 80 kuruş destek vereceğiz 19 lira olacak. Çiftçi için zeytinyağının 18 lira yerine 18,80 ya da 19 lira olması çok bir şeyi değiştirmeyecek. Bu paraları çiftçilere vereceğimize çiftçinin köklü problemlerini çözebilecek projelere aktarabilirsek, örneğin sulama suyu projelerine veya elektrikle sulanan yerlerde bununla ilgili desteklere ayırabilirsek problem kökten çözülmüş olur. Verilen destek ciddi rakamlar, tarıma ayrılan yıllık kaynak en az 15-20 milyar, belki daha fazla ama bunlar hep küçük rakamlar olduğu için çiftçinin ve tarımın hiçbir sorununu çözmüyor. Bana göre, bu destekler problemi çözecek" ifadelerini kullandı.

Mersin bölgesinde yarım kalmış  5 tane baraj bulunduğunu anlatan Şimşek, "Bir Pamukluk Barajımız var, Türkiye'nin gövde yüksekliği olarak 3'üncü büyük barajı. Hem sulama suyunda kullanılıyor hem elektrik üretiliyor hem de Tarsus ve Mersin'in içme suyunu karşılıyor. Sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi yıllık 85 milyon elektriğe para ödüyor. Bu baraj biterse  85 milyon para devletin kasasında kalacak, belediyenin kasasında kalacak. Onun için öncelikle Pamukluk Barajı olmak üzere diğer baraj projeleri biran önce bitirilmelidir. Müteahhidin biri iflas etti, öbürü iş bıraktı ama Pamukluk Barajı bölgenin vazgeçilmezi Mersin için" diye konuştu.

"SADECE BARAJLARI BİTİRİN YETER!"

Aynı şekilde Aksıfat, Değirmençay, Sorgun ve Alaköprü Barajları'nın bulunduğunu anlatan Şimşek şöyle devam etti: "Bunların çoğunluğu bitmiş ya da bitme noktasında ama henüz sulama suyuyla ilgili veya türbinlerle ilgili gerekli yatırımlar yapılmamış. Çok büyük paralar gerekmiyor bunlara. Zamanında  çok proje başlamış. 100 tane gölet başlamış. Bana göre,  kaynak kısıtlıysa 100 tane göleti başlatmak doğru bir şey değil, önce barajı bitirmemiz lazım, kaynağı sağlam olan yerleri bitirmemiz lazım.  Yani Mersin'le ilgili, çiftçiye destek vereceğinize, sadece bu barajları bitirin yeter”

"ÇOBANLARDAN BAĞ-KUR PRİMİ ALMAYIN"

 Hep Afgan çobanlar gündem olup konuşulduğunu belirten Şimşek, "150 bin Afgan çobana aileleriyle beraber Türkiye'ye yerleşim verilmesi konuşuluyor. Bu doğru bir yaklaşım olmaz. Siz sadece çobanlardan BAĞ-KUR primi almayın yeter. Çobanlar,  dağların bekçiliğini yapıyorlar. Bu çobanlardan  prim almayın Yörük kültürü devam eder, yoksa Yörük kültürü bitiyor. Toros Dağları'nın her yerinde Afgan çobanlar var şu an. Bunlara destek verileceğine bizim yerli çobanlarımıza destek verilsin, bunlardan BAĞ-KUR primi almayın ve Yörük kültürü devam etsin. Sadece bunu almadığınız zaman, bu destek bile onları o dağlarda tutmaya yetecektir.

Bakın, Maraş'tan Antalya'ya kadar olan sınırlarda orman yangınları bile olmaz çünkü çobanlar ormanların da bekçiliğini yaparlar" dedi.

Şimşek; “Ben çiftçiye böyle parçalı destekler vermektense çiftçinin sulama suyunda, elektrikte ciddi bir indirim yapılmasını daha yerinde buluyorum. Çiftçinin suyu elektriği olsun, başka türlü destek vermeyin siz, çiftçi üretir.  Hayvancıya da yem ve mazot desteğini verin, öbür türlü süt kilo başına şunu verdik, ete ton başına bunu verdik, bunlar gerçekten ciddi bir şey teşkil etmiyor. Bunlar yok olup gidiyor. Bunu yapıncaya kadar asıl problemin kaynağını çözelim. Çiftçinin sulama suyunu çözelim, elektriğini çözelim; hayvancının yemini çözelim. Bunları ucuz verelim ve olayı kökten çözmüş olacağız” ifadelerini kullandı.”

GÖKÇEL: ÇİFTÇİ BİR YILDA İKİ KAT İCRALIK OLDU

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. Tarım ve Orman Bakanı’nın bütçe görüşmelerinde tozpembe bir tablo çizmesine karşın hayatın gerçeklerinin öyle olmadığını belirten Gökçel, çiftçinin borcunu borçla kapattığını söyledi.

HER KÖYDE İCRALIK ÇİFTÇİ VAR

Çektiği kredileri ödemekte zorlanan çiftçilerin özel bankalara yöneldiğini kaydeden CHP’li Gökçel, traktörünü, aracını, tarlasını ipotek ettirmek zorunda kalan üreticinin zor günler geçirdiğini söyledi. “Hangi köye gitsek, aracından, traktöründen, tarlasından olmuş çiftçilerle karşılaşıyoruz.” diyen Gökçel, tarım cenneti olarak nitelendirdiği Mersin’de takipteki tarım kredilerinin bir yılda iki katına çıkmasını örnek gösterdi.

MERSİNLİ ÇİFTÇİ YÜZDE 104 DAHA FAZLA İCRALIK OLDU

Mersinli çiftçilerin geçen sene bu dönemlerde ödeyemedikleri borç miktarının 121 milyon lira olduğunu belirten Gökçel, aradan bir sene geçtikten sonra 247 milyon liralık kredinin takibe düşmesine dikkat çekti. Türkiye’de tarım sektörünün takipteki kredi miktarının geçen sene 3.2 milyar lira iken bu sene 4.8 milyara fırladığını hatırlatan CHP Mersin Milletvekili, “Çiftçi kazanamıyor, geçinemiyor.Bırakın borçlarını ödemeyi, karnını doyuramıyor.” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİNİN GERÇEK HALİ BU

Tarım ve Orman Bakanı’nın komisyonda “Cumhuriyet tarihi rekorları kırıyoruz” sözlerini hatırlatan Cengiz Gökçel, “Ne kadar övünse az.Cumhuriyet tarihinde çiftçiler hiç bu kadar borçlu olmamıştı.İşte çiftçinin gerçek hali bu!” dedi.

Gökçel şunları söyledi: "Eylül 2018 BDDK verilerine göre tarım sektörü nakdi kredileri 101 milyar lira iken Eylül 2019 verilerine göre çiftçiler 107 milyar lira borçlu. Aynı dönemde takipteki krediler 3.2 milyar liradan 4.8 milyar liraya düzenli olarak artış gösterdi. Türkiye genelinde yüzde 49’a karşılık gelen takipteki kredi artış oranı, Mersin’e yüzde 104 olarak yansıdı ve Türkiye ortalamasının 2 katını geçti." (Haber Merkezi)

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not