"Bıçak kemiğe dayandı"

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şube Başkanı Kemal Göçmen, Ek zam talepleri ile ilgili Özgür Çocuk Parkı'nda düzenledikleri basın açıklamasında açlık sınırına yakın maaş alan kamu emekçisinin maaşındaki erimenin hemen karşılanması gerektiğini belirtti. Bütçe kanununa eklenecek bir madde ile kamu emekçisine ve emeklisine ek zam verilmesini isteyen Göçmen, "Artık yeter. Bıçak kemiğe dayandı" dedi.

admin
Bu içerik 634 kez okundu.

 Esra Şasi Yağmur

Büro Emekçileri Sendikası (BES) tarafından ek zam talepleri ile ilgili Özgür Çocuk Parkı'nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

BES Mersin Şube Başkanı Kemal Göçmen, "Gittikçe ağırlaşan yaşam koşulları üstümüze bir karabasan gibi çöktü. Artarda gelen zamlar, adını ilk defa duyduğumuz vergiler, kış koşulları, enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyen maaşlarımız bizleri çok ta iyi günlerin beklemediğini göstermektedir" diye konuştu.

Vergi reformu yasa tasarısında ağır vergiler altında ezilen emekçi kesimini gözeten hiçbir düzenlemenin bulunmadığını anlatan Göçmen,

"Tek derdi daha fazla vergi geliri elde etmek olan iktidarın, bu vergileri kimlerden, nerelerden toplayacağına ilişkin tahmin yapmak için kâhin olmaya gerek yok. Hala sermayeyi koruyan kollayan düzenlemeleri hayata geçirme derdinde olan iktidar, kurumlar vergisini yüzde 22 den yüzde 18'e indiriyor. Hazineyi doldurmak için bulduğu tek çare, ücretlilerden daha çok gelir vergisi kesintisi yapmak, dolaylı vergileri daha da çok arttırmak. Artık yeter! Biz kamu emekçileri bu ağır vergi düzenine itiraz ediyoruz. Açlık sınırı olan rakamdan vergi dâhil hiç bir kesinti yapılmamalı, birinci vergi dilimi yüzde 15'ten yüzde 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan ücretler birinci vergi diliminde sabitlenmelidir" şeklinde konuştu.

"DÜŞÜK ZAMMI KABUL ETMİYORUZ"

"Devletin tekelinde olan elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan fahiş zamları  enflasyona yansıtmayan, gözümüze baka baka türlü oyunlar çevirenlerin, memura, emekçiye, asgari ücretliye gelince, IMF’nin emrine uyarak “öngörülen enflasyon” oranında düşük zam yapmasını kabul etmiyoruz" diyen Göçmen, "2004’te 23 çeyrek altın alınan memur maaşı şimdi 9 çeyrek altın ediyor. Geçen yıl kış aylarında aldığımız doğalgazın bu yıl ancak yarısını alabiliyoruz. Artık yeter. Bıçak kemiğe dayandı. Hep birlikte yoksullaşmaya hayır diyelim. Orta oyununu andıran bir gösteri ile tek taraflı olarak kamu hakem kurulu tarafından onaylanan toplu sözleşme hükümsüzdür. Açlık sınırına yakın maaş alan kamu emekçisinin maaşındaki erime hemen karşılanmalıdır. Bütçe kanununa eklenecek bir madde ile kamu emekçisine ve emeklisine ek zam verilsin. Kaynakların savaş ve rant için değil halk için, barış ve demokrasi için kullanılması, emekçilerin insanca yaşam taleplerini içermesi için mücadele kararlılığımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not