KKTC’nin 36’ncı kuruluş yıl dönümü törenle kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 36’ncı kuruluş yıl dönümü, Mersin’de düzenlenen törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, "Türkiye Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerin hem kendi kıta sahanlığındaki haklarının korunması hem de Kıbrıslı Türklerin adanın hidrokarbon kaynakları üzerindeki asli haklarının korunması amacıyla ve ‘varsa bulacağız’ sloganıyla yürütmektedir”dedi.

KKTC’nin 36’ncı kuruluş yıl dönümü törenle kutlandı
KKTC’nin 36’ncı kuruluş yıl dönümü törenle kutlandı  admin
Bu içerik 566 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 36’ncı kuruluş yılı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Törene, Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, protokol üyeleri, askeri erkan, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende Başkonsolos Zalihe Mendeli’nin Atatürk Anıtına çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunularak daha sonra İstiklal Marşı okundu. Bir öğrencinin şiir okumasının ardından Başkonsolos Mendeli bir konuşma yaptı.

Kıbrıs Türk halkı için bir dönüm noktası olan KKTC’nin kuruluşunun 36’ncı yıl dönümünü, uzun bir aradan sonra yeniden Mersin’de kutlamanın gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Mendeli

 “Cumhuriyetimizin 36’ncı yılı kutlu olsun” diyen Mendeli, Kıbrıs Türk Halkının, bugün çatısı altında özgürce yaşadığı KKTC’ye; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinden aldığı ilhamla yıllarca Rum-Yunan hegemonyasına karşı cesaretle direnerek verilen mücadelelerin ardından kavuştuğunu söyledi. KKTC'nin kuruluş süreci ile ilgili bilgi veren Mendeli, “Kıbrıs Türk Halkı, KKTC ile meşru haklarından feragat edemeyeceğini, kendi yönetiminden, siyasi eşitliğinden, anavatanın Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçemeyeceğini ve azınlık olarak yaşamayı kabul edemeyeceğini kanıtlamıştır” dedi.

"ADADA GÖSTERDİĞİMİZ İYİ NİYET ÇABALARI AŞİKARDIR"

Adada kalıcı ve kapsamlı bir uzlaşmaya varılması amacıyla defalarca gösterdikleri iyi niyet ve çabaların aşikar olduğunu vurgulayan Mendeli, KKTC’nin ilanıyla adada iki halk arasındaki ortaklığın diplomatik kanaldan çözülmesinin hedeflendiğini ve 1968’ten bu yana devam eden tüm çözüm süreçlerinde, yapıcı ve iyi niyetli tutumu içerisinde üzerine düşeni her daim yerine getirerek, dünyaya çözüm yönündeki samimi iradesini kanıtladığını söyledi. Mendeli, “Aradan 50 yılı aşkın süre geçmesine rağmen müzakere süreçlerinin başarısızlığa uğramasının asıl nedeni; Kıbrıs Rum tarafının statükodan bizim kadar rahatsız olmamasıdır. Rumlar, federal ortaklık denen şeyin, yönetimi ve zenginliği paylaşmaktan geçtiğini görmek istemiyorlar. Son olarak 2017’de Crans Montana’da gerçekleştirilen beşli konferanstan sonra taraflar hangi noktadaysa bugün de aynı noktada olmaya devam etmektedirler. Kıbrıs Türk tarafı, bundan böyle ucu açık, sonuçsuz, takvimsiz, Kıbrıslı Türkleri aynı şekilde sürüncemede bırakacak, yıllarca sürecek yeni bir müzakere sürecinin parçası olmayacaktır. O dönemler artık geride kalmıştır. Müzakerelere kaldığı yerden devam etmek demek, yeni bir kısır döngü demektir. Ortada siyasi eşitliği budamaya kalkan, federal ortaklıkların olmazsa olmazı paylaşma anlayışına ters açıklama ve önerilerde bulunan bir Rum liderliği varken adımlarımıza dikkat etmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“HİDROKARBON FAALİYETLERİ ‘VARSA BULACAĞIZ’ SLOGANIYLA YÜRÜTÜLMEKTEDİR”

Konuşmasında Doğu Akdeniz’de devam eden hidrokarbon çalışmalarına da değinen Mendeli şunları söyledi: “Rum liderliği, adanın tek sahibi ve tek meşru hükümeti algısıyla ve varsayımıyla eşitliğe ve ortaklaşmaya yanaşmamakta, Kıbrıs adası etrafındaki doğal kaynaklara tek başına sahip olma gayreti içerisine girmektedir. Bu durumda, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye Cumhuriyeti’ne de bu adımları dengeleyecek benzer adımlar atmaktan başka çare bırakmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerin hem kendi kıta sahanlığındaki haklarının korunması hem de Kıbrıslı Türklerin adanın hidrokarbon kaynakları üzerindeki asli haklarının korunması amacıyla ve ‘varsa bulacağız’ sloganıyla yürütmektedir” ifadelerini kullandı.

Tören, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not