39 mahallede indirimli su tarifesi kaldırıldı

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 2014 yılında tüzel kişiliği kaldırılarak, mahalleye dönüştürülen Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Toroslar ilçelerine bağlı 39 mahalledeki yüzde 75'lik su indiriminin zorunlu olarak kaldırıldığı bildirildi.

39 mahallede indirimli su tarifesi kaldırıldı
39 mahallede indirimli su tarifesi kaldırıldı admin
Bu içerik 571 kez okundu.

 Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) KHK değişikliği ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada; 10/07/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi ile köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen yerlerde uygulanan içmesuyu ve kullanma suları için alınacak ücret, beş yıl süreyle en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir maddesinin 19 Temmuz 2019 tarih ve (mükerrer) Resmi Gazete’nin, 33. Maddesi ile yürürlükten kaldırıldığı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: “19.07.2019 tarih ve 30386 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan 7186 sayılı  ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 33. Maddesi’nde ‘12.11.2012 tarihli ve 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 1’inci maddesi’nin 15’inci fıkrasının son cümlesinin yürürlükten kaldırılmasından dolayı, 2004 yılında 5216 sayılı kanun ile kabul edilen ‘Büyükşehir Belediyesi Kanunu’ kapsamında, tüzel kişiliği kaldırılarak, mahalleye dönüştürülen Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Toroslar ilçelerine bağlı Camili, Doruklu Esenli, Evrenli, Yanpar (Gökkuşağı), Hamzabeyli, Hebilli, Işıktepe, Iğdır, Kayrakkeşlik Parmakkurdu, Kepirli, Puğkaracadağ, Kerimler, Bozön, Korucular, Cemilli, Musalı, Çevlik, Resul, Doğançay, Yeşilova, Doğlu, Çavak, Kuzucubelen, Çukurkeşlik, Pelitkoyağı, Emirler, Aladağ, İnsu, Çamlıdere, Karahacılı, Çelebili, Kocahamzalı, Çopurlu, Turunçlu, Dalakderesi, Uzunkaş ve Darısekisi mahalleleri, zorunlu olarak % 75 indirim kapsamından çıkarıldı. Adı geçen mahallelerde, bağlı bulundukları ilçelerin ücret tarifesi uygulanmaya başlandı” denildi.

 

Açıklamada, 2012 yılında çıkan 6360 sayılı kanuna göre tüzel kişiliği kaldırılarak, mahalleye dönüştürülen yerlerde ise indirimli tarifenin 31.12.2022’ye kadar devam edeceği belirtildi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
Gülnar Bir Derneği'nden MGC’ye ziyaret
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not
İşadamlarından Su Analiz Laboratuvarı'na tam not