“Adil yargılanma için yeni yüreklere ihtiyaç var”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, ştajyer avukatların yemin töreninde yaptığı konuşmada; "Adil yargılanma hakkının korunması, geliştirilmesi, güçlendirilmesi için, bilgili, yetenekli, güvenilir yargıçlar kadar, yaptığı işin sorumluluğunda bilgili, yetenekli, yürekli avukatlara da ihtiyacımız var. Bu mesleğin ne kadar onurlu, saygın bir meslek olduğunu anlatacak yeni seslere, yeni yüreklere ihtiyacımız var" dedi.

“Adil yargılanma için yeni yüreklere ihtiyaç var”
“Adil yargılanma için yeni yüreklere ihtiyaç var”  admin
Bu içerik 238 kez okundu.

 Mersin Barosunda stajını tamamlayan Stajyer Avukatlar Berna Bulut, Tamer Örs, Ecem Özarslan, Nurullah Damar, Hilal Ayık, Uğur Aydın, Semanur Cingöz ve Orhan Toprak yemin edip cübbe giyerek avukat oldu. Mersin Barosu Konferans Salonunda gerçekleşen yemin töreninde, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Genel Sekreter Adnan Günbay, Sayman Kazım Yüksel, yönetim kurulu üyesi Mahçe İnanoğlu Deprem, avukatlar ve aileleri, stajyer avukatların ruhsat heyecanına ortak oldu. Törende konuşma yapan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Hak arama özgürlüğünün varlığı, işlerliği ve etkinliği, temel hak ve özgürlüklerinin güvencesidir. Bu özgürlüğün kullanıldığı en son ve en etkili olması gereken yer yargıdır. Hak arama özgürlüğü aynı zamanda, insan onurunu bir bütün olarak görür. İyi bir hukukçu, nasıl bir yargılama sorusunu, ‘adil, doğru ve güvenli yargılama’ diye yanıtlamalıdır.  Adil yargılanma hakkının korunması, geliştirilmesi, güçlendirilmesi için, bilgili, yetenekli, güvenilir yargıçlar kadar, yaptığı işin sorumluluğunda bilgili, yetenekli, yürekli avukatlara da ihtiyacımız var. Bu mesleğin ne kadar onurlu, saygın bir meslek olduğunu anlatacak yeni seslere, yeni yüreklere ihtiyacımız vardır" dedi.

“TOPLUMSAL SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE VAR OLMALISINIZ”

Genç avukatlardan mesleklerini sevmelerini ve böyle bir mesleğe sahip oldukları için gurur duymalarını isteyen Yeşilboğaz, "Çünkü bu meslek, sevilecek ve gurur duyulacak kadar asil ve güzeldir. İnsan hak ve özgürlükleri korurken, geçiminiz için tabiki avukatlığı serbest meslek olarak icra etmeniz gerecek ancak, avukatlık mesleğini salt bir esnaflık olarak görürseniz, bu meslekte başarılı olamazsınız. Para kazanmış olursunuz ama avukatlık yapmış olmazsınız. Toplumsal sorunların çözümünde de var olmalısınız. Hak, hukuk, adalet yolunda, ülkenin çağdaş uygarlık seviyesinde ulaşma mücadelenizde her zaman sizlerin yanında olacağız ve destek vereceğiz. Meslek hayatınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.

Törenin ardından kürsüye çıkıp yemin eden stajyer avukatlarımıza cübbesini, Yeşilboğaz ve yanlarında staj yaptıkları avukatlar giydirdi. Stajyer avukatlarımıza ruhsatnamelerini, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz imzalayarak takdim etti. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”