“1.5 milyon insan iş bulmaktan umudunu kesmiş”

Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Girişimci İnsan Kaynakları Derneği koordinasyonunda düzenlenen 9. İnsan Yönetimi ve Dijital Dönüşüm Zirvesi’nin açılışında konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, işgücüyle övünen Türkiye'de 20 milyona yakın insanın iş gücüne katılmadığını belirtti. 11.5 milyon kadının istihdamdan uzak olduğunu görüldüğünü anlatan Özada, Bunun yanında 1.5 milyon insanın iş bulma umudu olmadığı için iş aramadığı görülüyor" dedi.

“1.5 milyon insan iş bulmaktan umudunu kesmiş”
“1.5 milyon insan iş bulmaktan umudunu kesmiş” admin
Bu içerik 441 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Girişimci İnsan Kaynakları Derneği koordinasyonunda gerçekleştirilen 9. İnsan Yönetimi ve Dijital Dönüşüm Zirvesi Divan Oteli'nde gerçekleştirildi. Programa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, dünyaca ünlü markaların yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, dernek ve oda temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, “TÜBİTAK verilerine göre bizim endüstri 2-3 seviyesinde olduğumuzu gösteriyor. Aslında bunun anlamı şu; endüstri ile bilişim teknolojilerinin doğru noktada buluşmadığıdır. Çözüm olarak da bize sunulan gündem ise üniversite ve sanayi işbirliğidir. İşgücü piyasalarına bakıldığı zaman Almanya, Amerika ve Japonya tarihinin en düşük işsizliğini yaşıyor. Türkiye’ye bakıldığın da ise durum tam tersi. 2019 temmuz verilerine bakıldığın da işsizlik oranlarının yüzde 14, genç işsizlik oranlarının yüzde 27, burada çok önemli bir detay var. 15-24 yaş arası işsizlik oranı ise yüzde 30. Avrupa’da bu durum kayıp nesil olarak adlandırılıyor" dedi.

Türkiye'de 33 milyondan fazla işgücü olduğunu anlatan Özada, "Bunun 28.5 milyonu istihdamda, geri kalanı ise işsiz. İşgücümüzle övünürken öbür taraftan 20 milyona yakın insanın iş gücüne katılmadığını görürüz. 11.5 milyon kadının istihdamdan uzak olduğunu görüyoruz. Bunun yanında 1.5 milyon insanın iş bulma umudu olmadığı için iş aramadığı görülüyor. Aslında bu işsizlik rakamları ve istihdam rakamlarıyla tam olarak anlatamayız. Bunun yanı sıra işsizlik 2 yönü daha var; bunlardan biri psikolojik, diğeri de ekonomik. Ekonomik tarafında baktığımız zaman istihdam rakamlarının düşüşü ancak verimlilik oranıyla açıklanabilir” ifadelerini kullandı.

“YETENEKLERE GÖRE İSTİHDAM YARATMALIYIZ”

Kariyer Merkezi olarak yeteneklere göre istihdam yaratmak istediklerini vurgulayan Özada, “İşsizliğin yüksek olduğu ülkelerde tabii ki ücretlerin düştüğünü biliyoruz. Böyle olunca da içi boş ünvanların ortada kol gezdiğini görüyoruz. Kamu ve özel sektöre baktığımız zaman en büyük güruhlarının doğru zamanda doğru kişiye devredilmeyen yetkilerdir. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak işgücü piyasasına izleyen değil yön veren bir kuruluş olmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

SEÇER: KALİFİYE ELEMAN YOK, İŞSİZLİK SORUNU HAT SAFHADA

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Belediye Başkanı olarak görevinin sadece sokakları temizletip, ağaçları budatmak olmadığını bunların yanı sıra Mersin’i marka bir kent yapmak olduğunu söyledi.

"Kalifiye eleman yok, işsizlik sorunu hat safhada. Şimdi beraberce benim makama gidelim. Gelen her 10 yurttaşımın 9’u benden çocuğuna iş istiyor" diyen Seçer,

"Maalesef evdeki en sorunlu, en az liyakatli, en az yetişmiş, hatta meslek sahibi olmamış çocuğuna iş istiyor. İşte sıkıntı burada. Her 3 gencimizden 1’i kayıp nesil. Liyakatli, kendini iyi yetiştirmiş bir bireyin iş bulma sorunu yok. Bunları çözmemiz lazım. Bunları çözdüğümüz takdirde Türkiye’yi her anlamda belli noktalara getiririz. Türkiye’de sanayi var, sanayi ürünü var, ihracat var. Peki ileri teknoloji, yüksek teknoloji ürünlerinin ihracattaki payı yüzde 3, yüzde 3.5 seviyelerinde. Sıkıntı burada. Kaliteli iş gücü, kaliteli üretim, kaliteli ihracat, kaliteli hizmet. Her şeyin kalitelisi. Sokakları temizlemek, sinekleri öldürmek, ağaçları budamak değil mesele. Türkiye’ye buradan bir enerji göndermek, canına can, kanına kan katmak, Mersin’i alıp götürmek, dünyada marka kent yapmak. Bütün derdimizin bu olması lazım” şeklinde konuştu.

Belediyede dijital dönüşümü gerçekleştirmeye çalıştıklarını anlatan Seçer, Dijital dönüşüm konusunun seçim bildirgelerinde de yer aldığını söyledi:

Seçer, “İleri Teknoloji Kampüsü, Robotik Teknoloji, Yapay Zeka gibi Endüstri 4.0 çağında acaba dünya Endüstri 4.0’a dönüşmüşken, Türkiye bu yolda biraz geride de kalsa, diğer gelişmiş toplumlara yetişme çabasında yerel yönetimlerin katkısı ne olabilir diye düşündük, böyle bir projeksiyon yaptık. Seçimden sonra çalışmalarımızı başlattık. İlgili kurumlarımızla, üniversitemiz, odalarımız ve belediyemiz ile İleri Teknoloji Kampüsü konusunda çalışmalarımızı başlattık"dedi.

Başkan Seçer, konuşmasının ardından İK’nın Enleri Ödül Töreni kapsamında iş insanlarına ödüllerini verdi.

  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti