Advert

istanbul escort

2020 bütçesi memurun bütçesi değildir"

Türkiye Kamu Sen Mersin Temsilcisi Metin Ercan, Özgür Çocuk Parkı'nda düzenlediği basın açıklamasında sosyal devlet olma ilkesini hiçe sayan, toplumun büyük bir kesimini göz ardı ederek, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesinin memurun bütçesi olmadığını söyledi. Ercan, Bu bütçeyle 2020 yılının, başta kamuda çalışanlar olmak üzere, tüm vatandaşlarımız için geçmiş yıllardan daha da zor geçeceğinin ortaya çıktığını vurguladı.

2020 bütçesi memurun bütçesi değildir
2020 bütçesi memurun bütçesi değildir admin
Bu içerik 379 kez okundu.

 Selma Kılıç

Türkiye Kamu Sen Mersin Temsilciliği tarafından Özgür Çocuk Parkı'nda 2020 bütçesi ile ilgili basın açıklaması düzenlendi.

Burada konuşan Kamu Sen Mersin Temsilcisi Metin Ercan, "Hepimizin bildiği gibi bütçe, devletin gelirlerinin ve bu gelirlerin nerelere dağıtılacağının belgesidir.

Biz bu bütçede, gelirlerin kamu çalışanlarından kesilen vergilerle elde edileceğini ama gelirin paylaşımında memurun adının dahi olmadığını görüyoruz.

Önümüzdeki sene için memur ve emekli maaşlarına yüzde 4+4 zam yapılması kararlaştırıldı.

Bunun anlamı bütün bir yıl için iki taksitte toplam yüzde 8,2 yani ortalama memur maşına 329 lira, en düşük memur maaşına 247 lira zam demek.Halbuki daha geçen yıl 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları 1032 lira zamlanmıştı. Verilmesi öngörülen zam, harcamalar karşısında devede kulak bile kalmıyor" şeklinde konuştu.

 

2002 yılından beri vatandaşlarımızdan toplanan vergilerin 10,4 kat artarken memur maaşlarının ancak 7,5 kat arttığını vurgulayan Ercan, Yani maaşlardan yapılan kesintiler, maaş zammını aştı. Milli gelir büyüyor diyoruz.Milli gelirdeki artıştan dar gelirli ve ücretliler hak ettiği payı alamıyor. Memurun, emeklinin pastaya eklediği pay büyüdü ama pastadan aldığı pay küçüldü.Maaşların döviz, altın ve diğer yatırım araçları karşısındaki hali ortada.

Bütün yatırım araçları karşısında alım gücümüz düşüyor.Son bir yıl içinde gıda fiyatlarındaki resmi ortalama enflasyon yüzde 25,25 oldu.

Doğalgaza yüzde 28, elektriğe, kılık kıyafete yüzde 18, okul masraflarına yüzde 13, kiraya yüzde 12, gazeteye yüzde 28, dergiye yüzde 50, ekmeğe bile yüzde 15 zam geldi.

TÜİK son 12 aylık enflasyonun yüzde 8,5 olduğunu iddia ede dursun, 2019 yılının 10 aylık enflasyonu yüzde 10,6 oldu.Ama memura bu sene için yapılan toplam zam enflasyon farkı da dahilyüzde 10,26; yani maaşlar şimdiden erimiş durumda. Önümüzde enflasyonun, ısınma, elektrik, gıda harcamalarının en fazla artacağı kasım ve aralık enflasyonu var.

Onlar da eklenince memur ve emekli maaşlarının iyiden iyiye eridiği daha net biçimde ortaya çıkacak" şeklinde konuştu.

 

Maliye Bakanlığı bile TÜİK’in açıkladığı enflasyona itibar etmiyor olacak ki, yeniden değerleme oranlarının yüzde 22,58 artacağını söylediğini anlatan Ercan

"Yani bir bakıma resmi rakamlar birbiriyle çelişiyor, TÜİK’in enflasyonu cebimize yansıyan zamları görmüyor.Zaten vergiler her şekilde memurun, emeklinin belini büküyor.

Yaptığımız her kuruş harcamadan yüzde 25 ile yüzde yüzde45 arasında vergi kesiliyor.

Yani verirken cimri alırken acımasız davranılıyor. Ama iş maaşlara zam yapmaya geldiğinde bir hedef enflasyondur tutturuluyor. Hayaller karın doyurmuyor.Elbette enflasyon hedeflemesi yapılsın ama gerçekler de göz ardı edilmesin.Maaşlar iktidarın pembe hayallerine göre, vergiler ve zamlar acı gerçeklere göre belirlenmesin. Kaşıkla verilip kepçeyle alınmasın" ifadelerini kullandı.

 

"Bu bütçe ile vatandaşlarımızdan toplanan vergilerin artırıldığı, sağlık harcamalarında katılım paylarının, ilaç bedellerinin ve tedavi giderlerinin büyük bölümünün vatandaşlarımızın cebinden çıkacağı, memur ve emeklinin yoksulluğa mahkûm edileceği, yaşamın biraz daha zorlaşacağı bir yıla daha başlayacağız" diyen Ercan şunları söyledi:

Bu durumu Türkiye Kamu-Sen olarak kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu bütçeye karşı olduğumuzu, bu bütçede memur olmadığını, bu bütçenin de memurun bütçesi olmadığını her yerde dile getiriyoruz. 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor. Eğer Tasarı, bu hali ile Komisyondan geçerse bir daha değiştirilmesi mümkün değil. Eğer Komisyon Tasarıyı bu hali ile onaylarsa memurun idam fermanını imzalamış olacak. Bu nedenle Tasarıya memur maaşlarına ilişkin bir düzeltme eklenmek zorundadır. Ardından da bir memur paketi hazırlanarak sözleşmeli personele kadro başta olmak üzere, bayram ikramiyesi, vergi dilimleri, mülakatın kaldırılması, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler gibi konular acilen çözülmelidir.

Biz, bu konuda hazırladığımız mektuplarımızı, ülkemizin her köşesinden sayın Cumhurbaşkanına, Cumhurbaşkanı Yardımcısına, siyasi partilerimizin grup başkanvekillerine ulaştıracak ve bir çözüm üretilmesini isteyeceğiz.Kamu çalışanlarından yana olmayan politikaların bir uzantısı olan 2020 yılı bütçesi, bu haliyle memurun bütçesi olmaktan çıkmış, sinekten yağ çıkarma bütçesi olmuştur.

2020 yılı bütçesi, memur ve emeklinin kurban edildiği bütçe değil, memurun bütçesi olsun."

Kamu Sen üyeleri açıklamaların ardından postaneye giderek ellerindeki mektupları Cumhurbaşkanı ve TBMM'de grubu bulanan partilere gönderdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı
Kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı
Erdemli'de çiftçilere ücretsiz harnup fidanı dağıtıldı
Erdemli'de çiftçilere ücretsiz harnup fidanı dağıtıldı