Advert

istanbul escort

'Ya kanunu derhal uygulayın, ya da istifa edin!'

Türkiye Barolar Birliği yönetimi tarafından genel kurul çağrısı reddedilen Mersin Barosu ve 11 baro başkanı ortak açıklama yaptı. Açıklamada, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun

'Ya kanunu derhal uygulayın, ya da istifa edin!'
'Ya kanunu derhal uygulayın, ya da istifa edin!' admin
Bu içerik 249 kez okundu.

  hodri meydan diyerek 2021 Genel Kurulunu adres olarak gösterdiği hatırlatılarak " Türkiye'nin hukuka saygısız bir tutuma 2021 Mayısına kadar tahammülü yoktur. Bu nedenle birlik başkanının hodri meydan çağrısını kabul ediyor ve biz de sesleniyoruz; genel kuruldan kaçmayın" denildi.

Türkiye Barolar Birliği yönetimi tarafından genel kurul çağrısı reddedilen Mersin Barosu ve 11 baro başkanı ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, "Sayın Birlik Başkanı hodri meydan diyerek 2021 Genel Kurulunu adres olarak göstermişti. Türkiye'nin hukuka saygısız bir tutuma 2021 Mayısına kadar tahammülü yoktur. Bu nedenle birlik başkanının hodri meydan çağrısını kabul ediyor ve biz de sesleniyoruz" denildi.

“EKSEN KAYMASI, KOLTUK HIRSINA DÖNÜŞTÜ”

Mersin Barosunu temsilen Sayman Kazım Yüksel’in katılımıyla İstanbul Barosunda gerçekleşen toplantıda, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve 11 baro başkanının ortak imzasını taşıyan açıklama şöyle;

 “Türkiye Barolar Birliğini olağanüstü genel kurula çağıran 12 baronun başkan ve yöneticileri olarak, 12 Kasım 2019 tarihinde yapılan toplantıda alınan aşağıdaki kararların kamuoyuna duyurulmasına karar vermiş bulunuyoruz:

Ülkemizdeki avukatların %72’sinin temsilcisi konumunda bulunan baro yöneticileri olarak, meslektaşlarımızın çok büyük bir çoğunluğunun olağanüstü genel kurula çağrımızı reddeden Türkiye Barolar Birliği kararının hukuksuz, gerekçesiz ve dayanaksız olduğunu düşündüklerini biliyoruz, biz de meslektaşlarımızla aynı düşüncedeyiz. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu iktidar ve güvenlik dili kullanmaya yönelten eksen kaymasının, giderek koltuk hırsına dönüştüğü ve Türkiye Barolar Birliğinin en yetkili karar organı olan genel kurulda bu değişimi tartışmaya cesaret edemediğini tespit ediyoruz.

“HUKUKİ AYIP ORTADAN KALDIRILMALI”

Bir hukuk kurumunun itibar ve ağırlığını taşıması gereken Türkiye Barolar Birliğinin, hukuktan bu denli uzaklaşarak, yasanın açık hükmüne rağmen verdiği hukuksuz kararın, bir başka hukuk kurumunun saygınlığında biçimlenen barolar tarafından kabul edilmesi asla söz konusu olamaz. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu,  08.11.2019 tarihli kararını yeniden değerlendirerek derhal olağanüstü genel kurulu toplamalıdır. Bu toplantının yapılması, içinde bulunduğumuz bu koşullarda, sadece ‘yeni bir karar’ değil, onun da ötesinde kanunu hiçe sayan bir ‘hukuki ayıbın’ ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. Endişemiz odur ki, bu gerekliliğin yerine getirilmemesi, meşruiyet tartışmalarını derinleştirecektir.

“EYLEM YAPMA KONUSUNDA KARARLIYIZ”

Türkiye Barolar Birliğini, baroların birliği olmaktan çıkaran tartışmalı tutum ve davranışların, en yetkili organ olan genel kurulun onayına sunulması zorunludur. Aksi takdirde, bu birliğin sağlanması, ancak Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın istifası ile mümkün olacaktır. Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulunun aldığı bu karar, olağanüstü genel kurulun toplanması yönünde düzeltilmez ise, çağrı yapan barolar olarak, bütün barolar ve meslektaşlarımızla birlikte bir dizi etkinlik gerçekleştirme ve eylem yapma konusunda kararlıyız. Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurul kararı alarak hukuksuzluğu izale etmemesi halinde, Barolar Birliği'nin yapmadığı Genel Kurulu, tüm delege ve meslektaşlarımıza açık bir biçimde gerçekleştirerek, TBB başkanı ve yönetim kurulunun hukuka aykırı eylem ve işlemlerini teşhir etmekte kararlıyız.

“TBB’NİN SAYGINLIĞI BAROLARIMIZ TARAFINDAN KORUNACAKTIR”

Unutmamak gerekir ki, TBB kişilerin değil, baroların ve avukatlarındır. Bu nedenle; Türkiye Barolar Birliğinin başkanı tarafından korunmayan saygınlığı, barolarımız tarafından korunacaktır. Barolarımızın bu duyarlılığı, Türkiye Barolar Birliği’nin yeniden hukuk devleti, demokrasi, insan hakları ile avukatların menfaatleri ortak paydasında birlik olmasını sağlamakla kalmayacak, ait olduğu etkinlik noktasına yeniden taşınmasını sağlayacaktır.

Sayın Birlik Başkanı, hodri meydan diyerek 2021 olağan genel kurulunu adres olarak göstermiştir. Türkiye'nin hukuka saygısız bu tavra, 2021 Mayısına kadar tahammülü yoktur. Bu nedenle birlik başkanının hodri meydan çağrısını kabul ediyor ve biz de sesleniyoruz: Hodri meydan! Meydan genel kurul toplantısıdır, genel kuruldan kaçmayın.  Ya kanunu derhal uygulayın, ya da derhal istifa edin.”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Ankara Barosu Başkanı Ramiz Erinç Sağkan, Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, Tunceli Barosu Başkanı Kenan Çetin, Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada