Advert

istanbul escort

Cumhur ittifakında EDS çatlağı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile ilgili maddede Cumhur ittifakı üyeleri arasında çatlak oluştu. Mecliste EDS projesi kapsamında Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve resmi kurumlar ile yapılması planlanan protokol ve ihale işleri için Büyükşehir Belediye Başkanı’na yetki verilmesi konusunda MHP'li Mehmet Topkara ile AK Partili üyeler arasında görüş ayrılığı yaşandı. MHP'li Mehmet Topkara, EDS'nin vatandaştan çıkacak para ile kurulacağını ifade ederek, "Yüzde 30 olarak emniyetle birlikte ceza olarak vatandaştan geri alacağız. Ben burada vicdani olarak kendimi pek rahat hissetmiyorum. Bu ticaret gibi görülüyor. Bu bana çok mantıklı gelmiyor" dedi. AK Partili Zafer Şahin Özturan ise Mehmet Topkara'nın düşüncelerine katılmadığını ifade ederek, "Biz bu kararı alırken oy birliği ile karar aldık. Hiç birimiz ticari bir gelir olacak diye bir karar almadık. Burada sadece trafik kurallarının daha sağlık olabilmesi için bir karar alındı. Bu uygulama Türkiye'de 55 tane ilde var. Ne biz nede bizim komisyonumuzda olan meclis üyesi arkadaşlarımız ticari bir amaçla hiçbir karara imza atmaz. Öyle bir şey düşünmez. Burada bizim vicdani olarak kuralların daha iyi uygulanması için karar aldık" şeklinde konuştu. CUMHUR İTTİFAKI OLARAK BÖYLE ŞEYLER PEK HOŞ OLMUYOR Tekrar söz alan Topkara ise "Böyle şeyler hoş olmuyor. Cumhur ittifakı olarak pek hoş olmuyor ama biz komisyonla ilgili bir şey söylemedik. Komisyonun çalışmasında da haberimiz var. (Burada araya giren Başkan Seçer "Sizi parçalamak isteyenler var galiba kendimizi tenzih ederim" demesi gülüşmelere neden oldu) Sözlerini sürdüren Topkara ise itirafların kamera önünde olması güzel oldu" ifadelerini kullandı.

 Cumhur ittifakında EDS çatlağı
 Cumhur ittifakında EDS çatlağı 

admin
Bu içerik 1138 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı birinci oturumu Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

Meclis’te komisyon raporlarına ait 9, idare tekliflerine ait 44 ve gündem dışı 4 olmak üzere toplam 57 madde görüşüldü.

Komisyonlardan gelen konular arasında bulunan EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) Projesi kapsamında Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve resmi kurumlar ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında yapılması planlanan protokolün imzalanması için Büyükşehir Belediye Başkanı’na yetki verilmesi ile EDS sisteminin kurulması ve 10 yıl süreye kadar işletilmesi  işi ihalesini yapmak üzere Büyükşehir Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi ile ilgili komisyon kararı görüşülürken Cumhur ittifakı üyeleri arasında görüş ayrılığı yaşandı.

Burada söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak komisyon güzel bir karar verdiğini ifade ederek Seçer'den ilçe belediye başkanlarına yardımcı olup olmayacaklarını sorarak EDS'nin en çok kurulduğu ilçelere göre de bir dağılım sağlanması istedi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise "Buradan elde edilecek gelirleri  ilçe belediyeleri ile eşgüdümlü götüreceğiz. Buradan elde edilen gelirleri, Büyükşehir, ilçe belediyeleriyle yüzde 50 oranında pay edecek" dedi.

TOPKARA: "BEN BUNU TİCARET GİBİ GÖRÜYORUM

MHP'li Mehmet Topkara ise "Tabiki bir çok Büyükşehir'de EDS'ler mevcut. Bunu da bir çok şehirde belediyeler yapmıştır. Ona da amenna. Tabu bunlarla ilgili yatırım yapacağız. Yüzde 30 ardından yüzde 50 pay alacağız. Denilebilir ki biz bunu niye yapıyoruz. Belediye'nin onca asli görevleri varken tabiki ulaşım da asli görevi, ulaşımı düzene koyma da asli görevi. Burada hıza, kanunlara uymayı, ışığa uyma gibi vesaire trafik kurallarına uymayı biz buradan sağlayacağız denilebilir. Ama bunun yanında bir bizim 13-14 tane battı çıktılarımız var. Şehri rahatlatacak kavşaklarımız var. Taşralarda yollarımız var. Yıl güvenliği yol alt yapısı sağlam olmayan yerler var. Ben burada ticaret gibi düşünüyorum. Belediye para koyacak pay alacak. Burada merak ettiğim bir şey bu parada vatandaştan çıkacak. Hadi örneği bizde mi diyeceksiniz. Başka belediyelerde bu yapılıyor" şeklinde konuştu.

VİCDANİ OLARAK KENDİMİ RAHAT HİSSETMİYORUM

Paranın vatandaştan çıkacağını sistemin bununla kurulacağını anlatan Topkara,

"Yüzde 30 olarak emniyetle birlikte ceza olarak vatandaştan geri alacağız. Ben burada vicdani olarak kendimi pek rahat hissetmiyorum. Bu bana çok mantıklı gelmiyor. Vatandaş noktasından böyle bakıyorum. Bu konu ile ilgili ilçe belediye başkanlarıda talep ediyor burada bizde olalım diye ama bu konu komisyonda bir kez daha değerlendirilse. Bu yatırımı belediye mi yapacak. Belediye birine yap işlet devret ile mi verecek. Emniyet ile olan bağı nasıl olacak. Komisyondaki arkadaşlar bir bilgi verirse. Biz aydınlandığımız gibi tüm Mersin kamuoyu da aydınlanır. Belediyenin parasının buna değil de daha farklı yatırımlara yatırılması daha mantıklı olur. Yol alt yapı ve battı çıktılara yapılması daha mantıklı olur gibi geliyor. Bunun için vicdani olarak şahsım olarak pek evet veresim gelmiyor. Bunu da paylaşmak isterim" diye konuştu.

SEÇER: BU VATANDAŞA TUZAK DEĞİLDİR

Araya girerek söz alan Başkan Seçer ise "Bu bir gelir kaynağı değil, bu vatandaşa tuzak kurma organizasyonu değil, bu vicdani bir test meselesi değil. Toplumlar, kurallarla bir arada yaşıyor. Bu kurallara uymadığınız zaman cezai müeyyideleri vardır. Burada bizim amacımız kentimizde trafik düzenini sağladığımız gibi  kentin asayişinin de kontrolüne de bu sistem sayesinde katkı sunmuş oluyoruz. Dolayısıyla burada vicdanı sızlayacak olanlar, 'bence Topkara'nın sızlamasın' trafik kurallarına uymayıp, masum vatandaşların canına, malına kast eden trafik canavarlarının vicdanı sızlaması lazım. Yaya geçidi var. Ayağınızı attğınız zaman üzerinize üzerinize araçlar geliyor. Şehir içinde arabalar, motosikletler birbirleriyle yarışıyor. Burada düzeni, tertibi kurmamız lazım. Bu, bizim gelir kaynağı olarak gördüğümüz bir konu değil. Buna gelir de denmez, yatırım yapıyorsunuz. Yaptınız ilk yatırımın karşılığında onu almak durumundasınız. İlçe belediyelerimiz ile beraber yatırım yapalım, beraber de bu tahsilatlardan yüzde 50 oranında kendi hakkımızı alalım. Eğer bir yüklenici firmaya vereceksek, yine aynı şekilde bunu bölüştürelim. Takdir yüce meclisindir" diye konuştu.

ÖZTURAN: TOPKARA'NIN DÜŞÜNCELERİNE KATILMIYORUM

AK Partili Zafer Şahin Özturan ise "Biz bu kararı alırken oy birliği ile karar aldık. Bunu alırken bütün belediye meclis üyelerimiz hiç birimiz kesin ticari bir gelir olacak diye bir karar almadık. Burada sadece trafik kurallarının daha sağlık olabilmesi için bir karar alındı. Bu uygulama 55 tane ilde Türkiye'de var. Ben Mehmet Topkara'nın düşüncelerine katılmıyorum. Sonuçta mecliste görev alan bütün meclis üyeleri hepsi ciddi bir şekilde bunu istişare etti. Teferruatlı bir şekilde çalıştı. Ve en sonunda sizinle birlikte grup sözcüleri ile beraber bu konunu böyle çıkması yönünde oy birliği ile çıktı. Kesinlikle ne biz nede bizim komisyonumuzda olan meclis üyesi arkadaşlarımız ticari bir amaçla hiçbir karara imza atmaz. Öyle bir şey düşünmez. Burda bizim vicdani olarak kuralların daha iyi uygulanması için karar aldık. Mehmet Başkan beni yanlış anlamasın komisyonda olduğumuz için böyle bir açıklayıcı bilgi verdim" şeklinde konuştu.

"CUMHUR İTTİFAKI OLARAK PEK HOŞ OLMUYOR"

Tekrar söz alan Mehmet Topkara ise "Böyle şeyler Cumhur ittifakı olarak pek hoş olmuyor ama biz komisyonla ilgili bir şey söylemedik. Komisyonun çalışmasında da haberimiz var" diye konuştu. Burada araya giren Seçer'in  sizi parçalamak isteyenler var galiba kendimizi tehzih ederim şeklindeki sözleri gülüşmelere neden oldu. Sözlerini sürdüren Topkara şunları söyledi: "İtirafların kamera önünde olması güzel oldu. Biz komisyonlara ticari tuzak felan demedik. Sadece bunu belediye mi yapacak firma üzerinden mi yapacak bunun vicdani olarak mesele bir üst geçidin yapılması orada bir hayat kurtarır. Burada Büyükşehirlerde 55 tane EDS olduğunu söylüyor arkadaşımız ama sanki oralarda kaza olmuyor mu kurallara uyuluyor mu? Bu neticede insanlar alakalı, eğitimle alakalı. Her ne kadar kuralları koysak ta kazalar, sıkıntılar, hırsızlıklar olaylar olmuyor mu?. İstanbul Ankara'da bu yapılmış. En çok olay İstanbul Ankara'da İzmir'de oluyor. Sonuçta çözmüyor. Ben bu şekilde onun için söyledim. Siz böyle yapacağım diyorsanız yaparsınız ama ben ret oyu vereceğimi buradan söylüyorum."

Konuşmaların ardından ilgili madde oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamada  MHP'li Mehmet Topkara red oyu verirken AK Partili İsmail Yerlikaya ise çekimser kaldı.

Diğer gündem maddelerininde görüşüldüğü mecliste Başkan Seçer bazı konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“MERSİN’İN GÖBEĞİNE BÖYLE BİR TESİSİ UYGUN GÖRMÜYORUM”

Karaduvar'da yapılması planlanan Polipropilen tesisi ile ilgili açıklamalarda bulunan Seçer,

“bizi aşar” sözünün yanlış anlaşıldığına dikkat çekti. Başkan Seçer, “ ‘Bizi aşar’ dedim, evet. Benim burada kastettiğim, özel endüstri bölgeleri belirlemek, bunları tahsis etmek, ilan etme yetkisi bende değil. Büyükşehir Belediyesi’nde değil. İlgili bakanlık olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. O anlamda beni aşar. Ancak bakanlık benden bu konu ile ilgili bir görüş talep etti. İlgili daire başkanlıklarımdan ayrı ayrı görüş talebinde bulundum. Bütün dairelerimiz olumsuz görüş belirtti. Şimdi ben burada ‘O beni aşar, bana ne kardeşim, ne halleri varsa görsünler’ diye bir yaklaşım içerisinde değilim. Özel endüstri ilan etmek beni aşar. Benim görev ve yetki alanımda değil. Benim görev ve yetki alanımda olan konularda, Mersin’in göbeğine böyle bir tesisi uygun görmüyorum” dedi.

SEÇER'DEN  KAÇAK KESİM KONUSU İLE İLGİLİ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Mezbaha dışı kesim yapılması, sucuk ve et ürünlerinde at eti çıkmasıyla ilgili gündemi değerlendiren Başkan Seçer, bakanlığın denetimleri sıklaştırması gerektiğini söyledi:

Mezbahalardaki kesim ile dışarıdaki kesim arasında fersah fersah fark olduğunu anlatan Seçer Tarım ve Orman Bakanlığı'nın daha fazla denetim yapmasını istedi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada