Advert

istanbul escort

Deniz kaplumbağalarının üreme alanında koyunlar otluyor

Anamur'daki deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Sarısu mevkisine belediye tarafından dökülen toprak dolgu üzerindeki çimlerde otlayan koyunlar çevrecilerin tepkisine neden oldu. Çevreciler o bölgenin koyunlara değil, deniz kaplumbağalarına ve su kuşlarına ait olduğunu ifade etti. Buraya dökülen toprağın kaldırılması ve sahanın eski haline getirilmesi yönünde kararların uygulanmadığını ifade eden çevreciler yetkilileri göreve davet etti.

Deniz kaplumbağalarının üreme alanında koyunlar otluyor
Deniz kaplumbağalarının üreme alanında koyunlar otluyor admin
Bu içerik 386 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Anamur Belediyesi deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan ve Uluslararası sözleşmelerle koruma altında bulunan Karaağaç sahilinde sahil düzenleme çalışması yaparak sahili toprakla doldurmuş şehir merkezinden getirdiği ağaçları buraya dikmişti. Kaplumbağaların üreme alanında yapılan çalışmalara vatandaşlar ve çevreciler tepki göstererek CİMER'e şikayet etmişlerdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) yapılan şikayet başvurularına Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Yüksel Erkayhan imzasıyla cevap verilmiş  cevabı yazıda Caretta carettaların üreme alanlarının üzerinin toprak ile kapatılmasına yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından Anamur Belediye Başkanlığına gereği için yazı yazıldığı, alanda yapılan dolgu çalışmasının biyolojik çeşitliliğe ve deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarının tahribine neden olduğunun tespiti üzerine Anamur Belediye Başkanlığına 180 bin lira idari yaptırım uygulandığı, bununla birlikte Anamur Belediye Başkanlığı tarafından deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarının ivedilikle rehabilite edilmesi gerektiği, bu kapsamda Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği elemanları gözetiminde, mevcut yuvalara zarar vermeyecek şekilde yapılan toprak dolgunun tamamen kaldırılması, bölgeye sonradan getirilen ağaç ve bitkilerin zarar görmeyecek şekilde bölgeden uzaklaştırılması ve kumsalın eski haline dönüştürülmesi için yalnızca gündüz saatlerinde ve kum olan bölgeye araç girişi olmayacak şekilde 16 Temmuz 2019 tarihine kadar rehabilite edilmesi gerektiğin belirtildiğini kaydetmişti. Daha sonra yapılan incelemelerde de Anamur Belediyesi'nin sahili eski haline döndürmek için herhangi bir yapmadığı ifade edilmişti. 

"ANAMUR BELEDİYESİ'NİN AYIBI DEVLETE MAL OLACAK"

Anamur Belediyesi'nin söz konusu alanda rehabiliteye yönelik bir çalışma yapmadığını belirten çevreciler çimler üzerinde otlayan koyunlara ait fotoğrafı Anamur Çevre Platformu'nun sosyal medya hesabından paylaştı.

Açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: Sözde buraya dökülen toprak derhal kaldırılacaktı ve Ekim ayı içerisinde de saha rehabilite edilecekti. Rehabilitasyonu geçtik, toprak dahi kaldırılmadı. Anamur Belediyesi tarafından deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olan Karaağaç sahiline, piknik alanı yapmak üzere dökülen ve çimlendirilip ağaçlandırılan toprak dolgunun üzerinde koyunlar otluyor şimdilerde. Sarısu Deresi’nin etrafına yapılan duvara bir tür köprü de yapmış koyunların sahibi. Belki de ota kavuşmak için kuma batıp çıkmak istemeyen koyunlar açtılar o yolu kendilerine. Sözde buraya dökülen toprak derhal kaldırılacaktı ve Ekim ayı içerisinde de saha rehabilite edilecekti.

"REHABİLİTASYONU GEÇTİK TOPRAK DAHİ KALDIRILMADI"

Rehabilitasyonu geçtik, toprak dahi kaldırılmadı. Durdurma ve eski hale getirme kararlarını verip, infazını yapmayan sayın yetkililer, lütfen kararlarınızın gereğini yapın. O bölge koyunlara değil, deniz kaplumbağalarına ve su kuşlarına aittir. Umarız ki yaz gelmeden toprak kaldırılır ve saha rehabilite edilerek, bölge asıl sahiplerine teslim edilir. Değilse Anamur Belediyesi’nin bu ayıbı, devlete de mal olacak!"

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada