Mersin'de 251 bin fidan toprakla buluştu

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 'Geleceğe Nefes' kampanyası kapsamında, Mersin'de 251 bin fidan toprakla buluşturuldu. Emirler Mahallesi'nde düzenlenen törende konuşan Mersin Valisi Ali İhsan Su, Ülkemizde 81 ilde 2 bin 23 noktada gerçekleştirilen fidan dikiminin Mersin'de 48 noktada 22 binden fazla gönüllünün katılımıyla gerçekleştirileceğini ifade ederek bu etkinliklerde 251 bin fidan dikiminin gerçekleştireceğini kaydetti.

Mersin'de 251 bin fidan toprakla buluştu
Mersin'de 251 bin fidan toprakla buluştu admin
Bu içerik 346 kez okundu.

  Selma Kılıç

11 Kasım’da Türkiye genelinde saat 11.11 2019'da eş zamanlı yapılan ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası kapsamında, Mersin'de 251 bin fidan toprakla buluşturuldu. Yenişehir İlçesi Emirler Mahallesi'nde düzenlenen fidan dikim törenine, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, AK Parti milletvekilleri Hacı Özkan ile Ali Cumhur Taşkın, il protokolü ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman törende yaptığı konuşmada, Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı tarafından  11 Kasım'ın Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edildiğini hatırlatarak "Bugünden başlamak üzere önümüzde ki yıllarda da ağaçlandırma günü olarak kutlayacağız. Tabi ormanların üretmiş oldukları ekonomik ve sosyal faydalarının itibariyle tarih boyunca insanlığın vazgeçemedikleri şeylerden bir tanesi. Dolayısıyla özellikle çağımızda artan nüfusla birlikte sanayileşme ve yoğun kentleşmenin getirdiği ihtiyaçlarla ormanlara olan değerlerin önemi bir hayli artmış oldu" dedi.

"ORMANLAR İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERİ"

Gerek havanın gerek suyun gerek tarım ve hayvancılığın güvencesi olan ormanların insanlığın ortak değeri haline geldiğini anlatan Akduman, "Ormanlar artık bir mahallenin ilin ve ülkenin değeri olmaktan çıkıp insanlığın ortak değeri haline geldi. Tabi dünyada orman varlığı son 30 yılda azalırken, özellikle ülkemizde son 30 yılda kayda değer bir artış olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Özellikle 1990 yılından itibaren ülke genelinde 130 milyon hektar ormanımız kaybettik. Ancak ülkemizde bunun tersine son 30 yılda çok nitelikli ağaçlandırma, erozyonu önleme çalışmalarıyla birlikte orman varlığımızı yüzde 28’lere çıkardık, 22 milyon hektar ormanımızla. Aynı şekilde ilimiz orman zenginliğiyle itibariyle Türkiye ortalamasının üzerinde bir varlığa sahip olup, il genelinde 835 hektar ormanımız mevcut bu da genel anlamımızın yüzde 53’üne tekabül etmekte" şeklinde konuştu.

"22 BİN KİŞİ İLE 250 BİN CİVARINDA FİDAN DİKİYORUZ"

Mersin gibi güzel bir şehrimizin daha yaşanılır, daha nitelikli bir şehir olmasının mevcut orman miktarlarının artırılmasının önemli olduğunu anlatan Akduman, "Ağaçlandırma ve erozyon kontrolleri nedeniyle ilimizde bir yandan orman varlığımızın niteliğini arttırırken bir yandan da sürdürülebilir tarım ve hayvancılığı desteklemekteyiz. Bugün ‘Geleceğe Nefes’ projesi kapsamında 11 milyon fidan dikmeyi hedefleşmiştik ülke genelinde. Biz ilimizde 48 farklı lokasyonda ağaçlandırma gerçekleştirmiş olacağız. Ve toplamda bugün ilimiz genelinde toplam 22 bin 500 kişi katılımcıyla 250 bin civarında fidanını toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. İnşallah bu başlangıç, bundan sonraki süreçte, ülkemizin daha nitelikli daha sürdürülebilir ormancılık çalışmalarını toplum tarafından fark edilmesinin bir vesilesi olacağını temenni ediyorum" diye konuştu.

VALİ SU: GELECEĞİMİZ, İNSANLIK, ÜLKEMİZ İÇİN ORMAN  VARLIĞI VAZGEÇİLMEZ BİR UNSUR

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise ‘Geleceğe Temas’  temasıyla 81 ilde eş zamanlı ağaç dikme kampanyası başlattıklarını söyledi.

Ülke genelinde 11 milyon fidan dikiminin hedeflendiği bu kampanyada hedeflerinde üzerinde 14 milyon fidan dikiminin gerçekleştirileceğini anlatan Vali Su, "Ülkemizde 81 ilde 2023 lokasyonda gerçekleştirilen fidan dikimi ilimizde de 48 lokasyonda 22 binden fazla gönüllü arkadaşımızın katılımıyla gerçekleştirilecek ve bu etkinliklerde 251 bin fidan dikimi gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

Geleceğimiz, insanlık, ülkemiz için ormanların varlığının vazgeçilmez bir unsur olduğunu anlatan Vali Su "İşte bu çerçevede de biz ülke olarak, il olarak bu çalışmaları en hızlı en etkili şekilde yapmaya çalışıyoruz. Tüm dünyada orman varlıkları azalırken ülkemizde ise çok ciddi çalışmalarda yaklaşık 2,5 milyon hektar orman alanı arttırılmıştır. 20,2 milyon hektardan 26 milyon hektara çıkmıştır. İlimiz bazında da orman varlığında çok ciddi çalışmalar gerçekleştirilmiş ve orman alanımız 835 bin hektar alanına yükseltilmiştir. Bizim toplam arazimizin Mersin ili olarak yüzde 53’ü orman arazisidir. Bu süreçte 100 bin hektara yakın alanda da rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir" dedi.

"MERSİN ORMAN VARLIĞI İLE İLK 3'TE"

Mersin'in orman varlığı ile Türkiye'de ilk 3'e girdiğini vurgulayan Vali Su şöyle devam etti: "Mersin'de yüzde 53 oranla, ilk 3’e girmenin de mutluluğunu yaşıyoruz. Tabi bunlar çalışmayla gerçekleştiriyoruz. Tüm bu çalışmalarda hem sivil toplum kuruluşlarımız hem yerel yöneticilerimiz hem genel idariye bağlı kurum ve kuruluşlar olarak hepsinin hep birlikte emek ve gayretleriyle bunları gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz.  İnşallah bugün de burada bu kampanyayla beraber 251 fidanı, ilimizde toprakla buluşturacağız."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ile öğrenciler ve vatandaşlar 251 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı
Kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı
Erdemli'de çiftçilere ücretsiz harnup fidanı dağıtıldı
Erdemli'de çiftçilere ücretsiz harnup fidanı dağıtıldı