Eğitim Sen'den Mersin Üniversitesi yönetimine tepki

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Mersin Üniversitesi yönetiminin özellikle sendikalarına üye akademisyenlere karşı militanca bir tutum sürdürdüğünü öne sürdü. Muşlu, iki yıl önce hukuksuz bir şekilde görevine son verilen, daha sonra yargı yolu ile görevine geri dönen sendika üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Ertan Zereyak’ın geçen hafta hukuksuz bir şekilde yine görev süresi uzatılmadığını kaydetti. Zereyak ise MEÜ yöneticilerinin yukarıya seslerini duyurmak için böyle tutum içine girdiğini söyledi.

Eğitim Sen'den Mersin Üniversitesi yönetimine tepki
Eğitim Sen'den Mersin Üniversitesi yönetimine tepki admin
Bu içerik 442 kez okundu.

  Esra Şasi Yağmur

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu Sendika binasında bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Mersin Üniversitesi yönetimi tarafından geçen hafta sözleşmesi imzalanmayan Dr. Öğretim Üyesi Ertan Zereyak ile Barış Bildisine imza attığı için MEÜ'den ihraç edilen ancak 5 Kasım'da beraat eden İktisadi ve İdari Bilimlerden Prof. Atilla Güneş'te katıldı.

Türkiye üniversitelerinde özgürce bilimsel bilgi üretmenin hakikati aramanın sanat ve felsefe üretmenin yasak olduğunu ifade eden Muşlu, Bugün Türkiye üniversitelerinde serbest olan tek şey, siyasi iktidarca makbul görüleni üretmektir! Bugün Türkiye’de üniversiteden, akademiden, eleştirel ve özgür düşünceden bahsetmek neredeyse imkânsız hale gelmiştir" dedi.

"ERTAN ZEREYAK YALNIZ DEĞİLDİR"

Mersin’de kentle bütünleşme yolunda önemli bir noktaya kadar gelen Mersin Üniversitesi'nin atanmış rektörler marifeti ile kentten uzaklaştığını, topluma ve öğrencilere yabancılaştığını, korku ve şiddet ikliminin odağı haline getirildiğini anlatan Muşlu şöyle devam etti: "Barış bildirisine imza atan ve bu imzacıların fikir hürriyetini savunan akademisyenleri önce hukuksuz bir şekilde kamu görevinden çıkaran üniversite yönetimi, 15 Temmuz darbe girişimi gerekçesiyle çıkarılan KHK’lara da bu akademisyenleri yazmışlardır. Görevden çıkarılanlar mahkeme kararı ile dönse bile ve hatta güvenlik soruşturmalarından geçmiş bile olsa KHK ile üniversitelerden ihraç edilmiştir. Mersin Üniversitesi yönetimi özellikle sendika üyemiz akademisyenlere karşı militanca tutumunu sürdürmektedir. İki yıl önce hukuksuz bir şekilde görevine son verilen, daha sonra yargı yolu ile görevine geri dönen sendika üyemiz Dr. Öğretim Üyesi Ertan Zereyak’ın geçen hafta yine hukuksuz bir şekilde görev süresi uzatılmamıştır. Hocamız tekrar yargı yoluna başvurmuştur. Bütün bu atılma ve geri dönme pratikleri ile öğretim üyelerinin akademik çalışmalar için harcaması gereken zamanı mahkeme kapılarında geçirmesinin yarattığı zararın telafisi mümkün değildir.  Hocamıza bireysel olarak yaşatılan bu hukuksuzluklar, üniversitenin çalışma ortamındaki ilişkilere de onarılmaz yaralar açmaktadır."

"ÜNİVERSİTELERDE KÖKLÜ DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR"

Türkiye üniversiteleri köklü bir dönüşüme ihtiyaç duyduğunu anlatan Muşlu "Bunun ilk adımı ise YÖK’ün kaldırılmasından geçmektedir! Barış talep eden ya da sendikal faaliyetleri nedeniyle rektörlerin şimşeklerini üzerine çeken akademisyenleri, idari ve teknik personeli ihraç eden, haklarında her türlü nefret kampanyasını yürüten, cezaevlerine gönderen bir yönetim aklı ortadan kalkmalıdır. Talebimiz açık ve nettir! YÖK kaldırılmalı, ihraç edilen akademisyenlerin, idari ve teknik personelin kurumlarına geri dönme hakkı sağlanmalı ve itibarları iade edilmeli, üniversiteler demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin yaşam bulduğu kurumlar haline getirilmelidir! Siyasi iktidarın ve sermaye çevrelerinin çıkarlarına hizmet eden üniversite fikrinden vazgeçilmeli ve insan, toplum, doğa yararına üniversite fikri sahiplenilmelidir! Aksi halde bu yıkımın sürmesi ve daha ağır sonuçlar yaratması kaçınılmazdır!"

YÖNETİCİLER YUKARIYA SESLERİNİ DUYURMAK İÇİN BU İŞİ YAPIYOR

Dr. Öğretim Görevlisi Ertan Zereyak ise "Mersin Üniversitesinde Eğitim Sen üyesi olmak bir suç haline getirilmiştir. Ünivresitede bir kadroya başvuracaksanız Eğtim Sen'den uzaklaşmanız gerekiyor. Başka bir sendika konfederasyonuna üye olmanız gerekiyor. Bu şekilde baskı görüyoruz. MEÜ yöneticilerinin yukarıya seslerini duyurmak için bu işleri yaptığını düşünüyorum" şeklinde konuştu.        

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada