Advert

istanbul escort

Mecliste akaryakıt İhalesi tartışması

Mersin Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Kasım ayı birinci oturumunda Mersin Büyükşehir Belediyesi araçları için ay sonunda yapılacak akaryakıt ihalesi ile ilgili tartışma yaşandı. Gündem dışı söz alan MHP'li Meclis üyesi Mahmut Tat, akaryakıt ihale şartnamesindeki maddelere baktıkları zaman adrese teslim ihale gibi bir algı oluştuğunu ifade ederek bu konuda piyasa koşullarına göre serbest rekabet ortamının sağlanması gerektiğini söyledi. Tat'a cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise her şeyden şüphe edin ama bu işlerle ilgili benim belediyemden asla bir şüphe bir beis içinde lütfen olmayın. Herş eyin şeffaf yapılması yönünde her türlü gayreti gösteriyorum" dedi. Adrese teslim diye bir şeyin olmadığını anlatan Seçer, "İhaleyi yaptım içime sinmedi iptal ederim" şeklinde konuştu.

Mecliste akaryakıt İhalesi tartışması
Mecliste akaryakıt İhalesi tartışması admin
Bu içerik 653 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Kasım ayı birinci oturumu yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Başkanlığı'nda yapılan toplantıda idarelerden gelen 44, komisyonlardan gelen 9 madde ile gündem dışı maddeler görüşülerek oylandı.

Mecliste bu ay sonunda yapılacak akaryakıt ihalesi ile ilgili söz alan MHP'li meclis üyesi Mahmut Tat'ın ihalede adrese teslim bir algı oluştuğunu söylemesi Başkan Seçer'in tepkisine neden oldu.

Burada söz alan Tat, "Bu ayın sonunda yapılması düşünülen akaryakıt alım ihalesi ile ilgili konuşmak istiyorum. Akaryakıt ihale şartnamesine baktığımızda özelikle 3 maddenin normal rekabet şansını, rekabet edilmesine imkan vermediği için burada meclis üyeleri ve sizlerle paylaşmak isterim. Yaklaşık 150 milyon TL’lik bedeli olan bir ihale. Büyükşehir belediyesinin bir yıllık akaryakıt alımları ile ilgili ihalede. Burada şartnamede dikkat çeken 11 nokta tespit edilmiş. Şartnamede; 11 ilçede de ihaleyi alacak şirketin akaryakıt istasyonunun bulunması isteniyor. İlçe ilçe sayılar belirlenmiş" diye konuştu.

En vahiminin de Büyükşehir Belediyesi’nin bulunduğu taş binaya 15 km içinde iki tane ruhsatı kendisine ait istasyon olması istenmesi olduğunu anlatan Tat, "Bu maddeler baktığımız zaman adrese teslim ihale gibi bir algı oluşuyor. Ne kadar bilgi sahibisiniz bilemiyorum ama bu konuda piyasa koşullarına göre serbest rekabet ortamı sağlanmalı. MESKİ’nin geçen hafta yaptığı ihalede rekabet ortamının yaratıldığını düşünüyoruz, Yenişehir ile Tarsus’taki ihaleler de rekabet ortamı sağlandı, teşekkürler. Ama bu ihale iptal edilmeli veya şartname revize edilmelidir" şeklinde konuştu.

YERLİKAYA: ŞARTNAME KES KOPYALA YAPIŞTIR MI YAPILDI?

AKP’li Meclis İsmail Yerlikaya ise "150 milyon TL’lik akaryakıt alımı söz konusu. Bu yüksek bir rakam. Geçen dönem 80 milyon TL civarıydı ilk ihale. Siz tasarrufu ön plana çıkarmış bir başkansınız ve bir çok kiralık aracı göreve geldiğinizde devre dışı bıraktınız. O yüzden bu ihale oranı yüksek değil mi? Kamu İhale Kurumu listesinde bende gördüm şartnameyi ve şaşırdım. Şartnamede kes-kopyala-yapıştır mı yapıldı?" ifadelerini kullandı.

ŞEÇER: HERŞEYDEN ŞÜPHE EDİN AMA BU İŞLERDE BELEDİYEMDE İLGİLİ BEİS İÇİNDE OLMAYIN

Eleştirilere cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise "Her şeyden şüphe edin ama bu işlerle ilgili benim belediyemden asla bir şüphe bir beis içinde lütfen olmayın. Her şeyin şeffaf yapılması yönünde her türlü gayreti gösteriyorum. Burada hakkımızı vermenizi istiyorum. Büyükşehir Belediye akaryakıt ihalesine çıkıyor şartname beğenilmiyor. Yada şartnameyi tırnak içinde adrese teslim olarak nitelendiriyor  ama arkadaşlarımız aynı Büyükşehir'e bağlı kuruluş olan MESKİ geçtiğimiz günlerde aynı ihaleyi yapıyor. Birinin değeri 35 milyon diğerinin değeri 150 milyon civarında. Geçen dönem sizde burada idiniz. 105 milyonluk bir ihale söz konusu 2018'de. Siz yine bu sıralarda otuyordunuz. O günden bu yana 5.4 TL olan akaryakıt fiyatı 6.5 TL'ye gelmiş. Yüzde 30'luk bir artış söz konusu. Kaldı ki bu kadar akaryakıt alacağım diye bir konu yok. Üst sınırda tüketeceğimiz bu 100 milyon olur 110 milyon olur. Araç tasarrufuna gidiyoruz. Akaryakıt israfını önlemeye çalışıyoruz. Zaten bir bu rakamları düşürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

"İHALE ŞARTNAMESİ KUTSAL BİR METİN DEĞİL"

MESKİ'nin daha önceki ihalesinde kırımın yüzde 7 buçuk olduğunu vurgulayan Seçer, "Yine siz bu sıralarda oturuyordunuz. Yüzde 7 buçuk bir kırım vardı. Aynı MESKİ şimdi yeni yönetimle ihale yaptı önce yüzde 19, şimdi düzeltme yapıyor firma yüzde 22 ile akaryakıt aldık. Yüzde 7 buçuk nere, yüzde 22 nere. Ben bu rekabet ortamını sağlamasaydım MESKİ yüzde 22 kırımla akaryakıt alır mıydı?. Aynı çabayı gösteriyorum. Bu şartnameyi Makine İkmal Dairemiz hazırlıyor. Benim onlara talimatım rekabet ortamını sağlayın dedim. Ancak rekabet ortamını sağlayacağız diye bu akaryakıtı bize temin etme gücü olmayan firmaları da devreye sokup bu ihaleyi alıp daha sonra bu firmalar bize bu akaryakıtı sağlayamazsa biz sıkıntıya gireriz. Bu dengeyi kurmak lazım. Hem rekabeti sağlayacaksınız hem güçlü bir firmaya vereceksiniz. İhale şartnamesi kutsal bir metin değil. Yanlış varsa düzeltilir. Bu konuda bana şikayet geldi. Hemen ilgili daire başkanını çağırdım. Akaryakıt istasyonunun kendisinin olma zorunluluğu yok. Bir başkan akaryakıt istasyonu ile anlaşma yaptı ise bu bizim kabulümüz dedik" ifadelerini kullandı.

"ADRESE TESLİM DİYE BİR ŞEY YOK"

Şartnameye elbette kolaylığı sağlayacak bazı maddeler koyacağını anlatan Seçer şöyle devam etti: "Ama bu demek değildir biz bunu sağlarken sadece güçlü olan bir firmaya ihaleyi yönlendirelim. Onun içinde farklı firmaların bir araya geleceği korsorsiyum içinde şartnameler hazırladık. Arkadaşlarıma  itirazları değerlendirin tekrar önüme getirin dedim. Yaptığım açıktır. Yaptığım şeffaftır. Adrese teslim diye bir şey yok. İhaleyi yaptım içime sinmedi iptal ederim. Sırtımda yumurta küfesi yok. Bu konuda rahat olun. Bizim sağlamak istediğimiz rekabet ortamı."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
MEÜ öğretim üyesinin yer aldığı proje desteklenmeye hak kazandı
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada
Kuyumcuya giren maskeli hırsız kamerada