Tarhan: İşçi ödemelerinde bıçak sırtı gidiyoruz

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ülkede yaşanan ekonomik krizin her yer gibi belediyeleri de etkilediğini belirterek, Mezitli özelinde en büyük gelirleri olan imar gelirlerinin 2 yıldır hiç ruhsat veremedikleri için azaldığını kaydetti. Bu nedenle işçi ödemelerinde bıçak sırtı gittiklerini vurgulayan Tarhan, " Büyükşehir, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir yani bizim dışımızdaki hepsi meclislerinden borçlanma kararı aldı. Biz henüz almadık. Yılbaşına kadar direniyorum. Hiçbir şekilde borç almadan bu işi götürmek istiyorum. Borcu belki yılbaşından sonra Kültür Merkezi'ni bitirmek için alacağız." dedi.

Tarhan: İşçi ödemelerinde bıçak sırtı gidiyoruz
Tarhan: İşçi ödemelerinde bıçak sırtı gidiyoruz admin
Bu içerik 382 kez okundu.

Nuran Tunç

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, görevde bulundu 5 buçuk yılda yaptığı çalışmalarla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

"GÜVEN OLMAZSA BAŞARILI OLMA ŞANSINIZ YOK"

Kurumsal olarak halkın belediyeye ve belediye başkanına olan güvenin  üzerinde durdukları anahtar kelime olduğunu anlatan Tarhan "Güven olmazsa halk belediyeye ve belediye başkanına güvenmiyorsa hiçbir şekilde başarılı olma şansınız yok. Esas üzerinde durduğumuz bu. Onun ötesinde bizin öznemiz insan faktörü. Amacım insanların mutlu olması. Bulunduğumuz şehirde insanları ne kadar çok mutlu edebilirsek o kadar başarıya ulaşmışız  demektir" dedi. Mutlu olabilmek için geçen dönem öncelik olarak kadınları ön plana aldıklarını ifade eden Tarhan, "Ben kadınların mutlu olmasını istiyorum. Başta ekonomik olarak her yönden güçlü olmalarını siyasi olarak ta bir yerlere gelmelerini istiyoruz ama ekonomik olarak güçlü olmadan Türkiye siyasetinde bir yere gelmeleri mümkün değil. 9 tane kadın üretici pazarımızda 650 tane kadınımız var. Oldukça başarılı olduk. Zaten bunu geçen yıl Çin'de yapılan Kentsel İnovasyon dalında birincilik aldık.. Bu sene yine Fransa'da yine Gıda Paktı yarışmasında yine bir dünya birinciliği aldık. Gerçekten dünyaya örnek olan bir proje oldu. Şu anda bir çok belediyenin bizi örnek alarak başlaması bizi mutlu ediyor. Onun için kadınların daha özgür daha dik durmalarının mutlu olmalarının üzerinde duruyoruz" diye konuştu.

"MEZİTLİ'NİN KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ OLMASINI İSTİYORUZ"

Geçen ve bu dönem olarak ortak paydalarının Mezitli'nin kültür ve sanat şehri olması olduğunu belirten Tarhan "Her kentin bir kimliği olmalı derler. Mezitli sosyal yapısı sosyal dokusu kültür ve sanat şehri olmalı. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Bu sene kadın yerine 5 yıllık çalışmamızın öznesine çocukları aldık. 3 yaşından başlayarak mevcut bir anaokulumuz vardı. 180 öğrencilik Türkiye'nin en başarılı anaokulu. Önümüzdeki kısa bir sürede ikinci anaokulumuzun temelini atıyoruz. Bu dönem 6 tane anaokulu ve kreş yapmaya karar verdik. Çünkü çocukları belli bir noktaya getiremezsek daha ileri noktaya gitmemiz mümkün değil. Çocuktan başlamamız gerekiyor. Kadınlarda gösterdiğimiz başarıyı çocuk alanında da göstermek istiyoruz. Kültür sanat faaliyetleri dahil cimnastik, bale, santranç, robot teknolojisi, robotik kodlama konusunda anaokulumuzda kurs aldırıyoruz. Bütün uğraşımız bu dönem 5 yıl boyunca böyle olacak. Kültür Merkezimizi 1 Eylül Dünya Barış Gününe yetiştirmeyi düşünüyoruz. Binamız bitmek üzere"

"HALK YÖNETİME KATILMALI"

İnsanların mutluluğu için Mezitli'nin daha yeşil olmasını istediklerin vurgulayan Tarhan "İmar rantının önüne geçmek için şehirdeki belediyenin mülküne geçmiş  alanların yüzde 98'ini yeşil alan haline getirdik.   Bunların içinde 51 tane jakaranda koruluğu yaptık. Bunlara biz bir kuruş para harcamadık. Bunun parasal yönü ile düşünmüyoruz. Halkında yönetime katkısı olsun istiyoruz. Her birini bir sivil toplum örgütü yaptı. Finansmanını onlar karşılıyor. Biz hiç para harcamadan yapıyoruz. Ana okullarımızı da aynı şekilde yapıyoruz. Hayırseverlere yaptırıyoruz. Bir tek anaokulu değil Mezitli tarihinde ilk defa hayırseverler üstelik benimle aynı düşüncede olmayan insanlar başta söylediğimiz o güven unsurunu oluşturduğumuz için bunları yapıyor. Bir hayırseverimiz bir gençlik merkezi yaptı. Bir hayırseverimiz aktif yaş alma merkezi yaptı. Bir hayırseverimiz kafe kütüphane yaptı. Bunların bir kısmını gönüllüler işletiyor. Biz bunlara belediye personeli koymuyoruz. Köyler dışında her mahallede bir gönüllü evimiz var. Bu gönülle evlerimize siyasi düşüncesi ne olursa olsun herkes gelsin diyoruz. Ama maalesef erkekler buna pek fazla ilgi göstermiyor. Yüzde 90'ı kadın oluyor. O da sevindirici aslında. Burada sanatsal çalışmalar yapılıyor. Üretim çalışması yapanlar var. Ürettiklerini satarak öğrencilere burs verenler var. Halkı yönetmeye dahil etmek istiyoruz. Sadece mensup olduğum parti mensupları değil. Tüm diğer kesimlerinde gönlünü kazanmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

"HER PARTİLİDEN OY ALDIM HERKESE HİZMET ETMEK ZORUNDAYIM"

Geçen dönem yüzde 44 ile seçilmişken bu dönem yüzde 57 gibi bir oy aldıklarını hatırlatan Tarhan şöyle devam etti: "Bu oy gösteriyor ki mensup olduğum parti dışında her partiden oy aldım. Her partiden oy aldığım için her partiliye hizmet etmek durumundayım. Her partinin sempatisini kazanmak zorundayım. Herkesin parti üyesi olması şart değil diyorum. Olmayabilir ilgi de duymayabilirler ama bir şekilde kent yönetimine dahil olsunlar istiyorum. Bunun bir ayağı gönüllü evleri; iyi gidiyor. Bir diğer ayağı; Mersin'deki kent konseyi çalışmamızda mesela tamamen benim dışımda tamamen demokratik şekilde özgür bir seçimle içerisinde MHP'li var, AKP'li var, Başkanlığını ben yapmıyorum ve Kent Konseylerine belediye başkanlarının karışmasına ben kesinlikle karşıyım. Çünkü onlar bizi eleştirsin istiyorum. Hatamız varsa onlar bize yön versin istiyorum. Nitekim yönetiminde AKP'li meclis üyemizde var. MHP'li arkadaşlarımızda var. Herkesin düşüncesini almak istiyoruz. Bileşenler içerisinde Katolik Kilisesi temsilcisi de var. Ortodoks Kilisesi temsilciside var. Toplumun her kesimini duymak istiyoruz. Herkesi memnun etmek istiyoruz. Bu birlikte yönetim böyle olur. Birlikte yönetimi katılımcı yönetimi uyguluyoruz. Mahallelerde sandık koyduk kararları mahalle halkı veriyor. Projelerimize ve projenin nasıl olması gerektiğine mahalle halkı karar veriyor."

"SORGULANABİLEN BİR BELEDİYE BAŞKANI OLSUN İSTİYORUZ"

İlçelerindeki çok katlı binalar ve yoğun trafikle mücadele için nasıl bir çalışma yaptıkları yönündeki soruya Tarhan, "Mevcut imar planını değiştirme lüksümüz yok. İmkanımızda yok mevcut imar planını değiştirmek için. Çünkü siz bunu şeklen değiştirecek gibi olsanız da mahkemeye gitse vatandaş kazanılmış bir hakkı elden gittiği için dava açar kazanır. Bunun için tarım alanlarının kesinlikle imara açılmasına karşıyız. Yeni hazırlanan nazım imar planında Mezitli'de bir tek tarım alanını imara açtırmadık. Yine bir metrekare yeşil alanı veya belediye hizmet alanını imara açtırmadık. Veya imarlı yerlerde vatandaşın bir kat dahi olsa inşaat artışına izin vermedik. Böyle bir plan değişikliği yapmadık. Hiç olmazsa daha kötüye gitmesin diyoruz. Ama güzel oluyor. Daha yeşil oluyor. Gerçekten katılımcılığı hayata geçirdik. Şeffaflık ilkesini hayata geçirdik. Belediye girişine geliri ve giderimizi astırdık. Herkes görsün istiyoruz, gelirimiz nerden geliyor nereye gidiyor. Gelsin bize hesap sorsun. Şunu ilke edindik Hesap verebilen sorgulanan bir belediye ve belediye başkanı olsun istiyoruz. Bunun mekanizmasını bizim yaratmamız gerekiyor. Gelin hesap sorun diyoruz"

"2 YILDIR İNŞAAT RUHSATI VEREMEDİK İŞÇİ MAAŞLARINDA BIÇAK SIRTI GİDİYORUZ"

Tarhan işçi maaş ödemelerinde sıkıntı yaşayıp yaşamadıkları yönündeki soruya ise şöyle cevap verdi: "Tabiki ekonomik kriz her yeri etkilediği gibi belediyeleri de etkiledi. Çünkü genel vergi gelirlerinden bize pay geliyor. Ayrıca Mezitli özelinde bizim en büyük gelir kaynağımız imar gelirleri idi. Fakat son 2 yıldız biz burada tek bir ruhsat veremedik. Hiçbir inşaat yapılmıyor. Şu anda durdu. 13 ilçe içinde en çok inşaat yapılan yer Mezitli idi. Herkes buraya ilgi gösteriyor herkes burada oturmak istiyordu. İnşaatlar daha kaliteli kent daha güzel oldu. Böyle olunca gelirimiz azaldı. Şu anda bıçak sırtında gidiyoruz. Memur ve işçilerimizin maaşını ödeme konusunda.  Büyükşehir, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir yani bizim dışımızdaki hepsi borçlanma kararı aldı meclislerinden. Henüz biz almadık. Yılbaşına kadar direniyorum. Hiçbir şekilde borç almadan bu işi götürmek istiyorum. Borcu belki yılbaşından sonra Kültür Merkezi'ni bitirmek için alacağız. Bu dönem sürekli işçi almaktan ziyade 4'er aylık dilimlerle geçici işçi alarak çözüyoruz. Bu bize ek yük getirmiyor. Bütçemizi değiştirmiyor. Mevcut işçilere fazla mesai yaptırmak yerine o kaynağı yeni aldığımız işçilere veriyoruz. Hiç olmazsa farklı arkadaşlar biraz karınca kararınca onları da yararlandıralım istiyoruz. Belediye bütçesinden daha çok insan yararlansın istiyoruz."

"MUTLU İNSANLARIN YAŞADIĞI BİR İLÇE İSTİYORUZ"

Tarhan Mezitli'yi anlatmak isterseniz 3 bölümde nasıl anlatırsınız? yönündeki soruya işe şöyle cevap verdi: "Çevreye duyarlı, sakinliği seven, çok sakin, temiz şehirde yaşamak isteyen insanların bulunduğu bir yer. Tabi ki bizde burayı daha çok gülen, daha mutlu insanların olduğu bir kent olmasını istiyoruz."    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti