Seçer: Yeni bir metro projesi üzerinde çalışıyorum

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada gazetelerden, gazetecilerden aldığı yorumlar, değerlendirmeler, eleştiriler ve yol gösterici yazılar sonunda devraldığı proje ile alakası olmayan yeni bir metro projesi üzerinde çalıştığını belirtti. Seçer bazı spekülatif hareketler olmasın diye bunu şu ana kadar kamuoyu ile paylaşmadığını kaydetti.

Seçer: Yeni bir metro projesi üzerinde çalışıyorum
Seçer: Yeni bir metro projesi üzerinde çalışıyorum admin
Bu içerik 561 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada; "Gazeteler ve gazeteciler olmasa bazı yanlışlarınızı göremiyorsunuz. Bu benim çok samimi açıklamalarım. Size çok bariz ve somut bir örnek vereceğim. Örneğin çok önemli bir proje var metro projesi. Ben de seçim öncesi vaatlerim içerisinde önemli bir yatırım. Bu benim için sadece bir toplu taşıma projesi değil Mersin'e hayat verecek bir gelişim projesi olarak görüyorum. Dolayısıyla gazetelerden aldığım yorumları değerlendirmeleri eleştirileri yol gösterici yazılarla ben bugün devraldığım metro projesi ile alakası olmayan yeni bir metro projesi üzerinde çalışıyorum. Bunu henüz kamuoyu ile paylaşmadım bazı spekülatif hareketlerin olmasın diye. Sizlere de açmadım Bugünkü konuşmamı hatırlamanızı istiyorum. Hakikaten daha önce ortaya konulan proje ile hiçbir alakası olmayan olmadığını sizlerde göreceksiniz ve tamamen bu projenin telif hakkı size ait sizlerin gazetecilerin yaptığı ve yol göstericiliği ve eleştirilerle olduğunu söylemem lazım" şeklinde konuştu.

"YANLIŞ YAPTIĞIMIZ ZAMAN 'DUR' DİYECEK BİR YARGI VE BASIN OLMAZI LAZIM"

Demokraside denge, denetim mekanizması çok son derece önemli olduğunu vurgulayan Seçer, "Ülke siyaseti ülke demokrasi hukuk devleti, adalet ile ilgili değerlendirme yapmayacağım. Bölgemize ait şehrimize ait bazı değerlendirmeler yapacağım. Bizim yanlış yapmamız için meclisin kadrosunun iyi insanlardan liyakatli insanlardan beyni yüreği cebi namuslu insanlardan oluşması lazım. Oradan kararlar geçiyor. Benim her verdiğim karar uygulamaya girmiyor Neyse getiriyorum meclis onaylarsa bunu hayata sokuyorum. Meclis önemli. İkincisi yargı çok önemli tarafsız bağımsız bir yargının olması lazım. Meclis yanlış yaptığı zaman, ben ararlar alıp yanlış yaptığm zaman dur arkadaş burası hukuk devleti diyecek dur arkadaş diyecek bir yargı olması lazım. Bir de kalemi namuslu basının olması lazım" diye konuştu.

"BASIN KİSVESİ ALTINDA BASIN AHLAKINA UYGUN OLMAYAN İŞ YAPANLAR BURAYI KİRLETİR"

Basın mensubu kisvesi altında, basın meslek kurallarına ahlakına uygun olmayan uzaktan yakından yanından geçmeyen kalemler, beyinler bu topluluğun içinde olursa burayı kirletir. Bu kadar temiz süte bir damla kirli bir süt karıştığı zaman o berrak sütün hiçbir kıymeti kalmaz. Buna itina ve itibar göstermek lazım. Ben gazeteciyim deyip aklına geleni, ağzında fikir olarak, zikir olarak ya da kalem ile yazı olarak kaleme döken insanlar gazeteci değildir ama kendini iyi yetiştirmiş bu alanda alaylı okullu gerçekten gazeteciliğin meslek ahlakına uygun kurallara riayet ederek bu mesleği icra eden ki bu gönül işi ben de katılıyorum bu iş para ile yapılacak maaşla yapılacak bir iş değil. Zaten kıt kanaat geçinen bir çalışma alanı. Meslek fiziksel olarak yıpratıyor beyinsel olarak yıpratıyor sağlığınız yıpranıyor bunu kabul ediyorum ama bu hala inat ve ısrarla devam ettiriyorsa meslek aşkla yapılıyor demektir Onların da o insanların da alınlarından öpüyorum" ifadelerini kullandı.

Kentin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bir masa etrafında kendi tartışacağı, gazetecilik mesleğine dair makul, olgunca kararlar alabileceği bir yapı ile çalışmak istediğini ifade eden Seçer,

"4 arkadaşımın hepsi de bana uygun insanlar. Oluşturacakları kadrolarda aynı nitelikte olacaklarına inanıyorum" dedi.

"SİZLERİN SORUNLARINA KAYITSIZ KALAN BİR BAŞKAN DEĞİLİM"

Başkan adaylarından Fatih Şahin'in İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin meclis kararlarını yerel gazetelerde yayınlatma uygulaması yaptığını hatırlatarak bu şekilde bir uygulamanın Mersin'de de yapılması isteğine Seçer şöyle cevap verdi: "Biz bazı belediyelere öykünerek değil de bazı kriterleri de göz önüne alarak biz zaten şu ana kadar olduğu gibi biz sizlerden çok uzak sizlerin sorunlarına kayıtsız kalan bir belediye yönetimi anlayışı içerisinde değiliz. Öyle bir şey varsa söyleyin. Kendimizi düzeltelim. Öyle bir şey içinde değiliz. Basın yayını teslim ettiğimiz arkadaşınız da sizlerin içerisinden biri. Sizlerde diyaloğu olan sizlerle irtibatta olan, sizim sahanızda çalışan insanlardan. Sizlerin meslektaşı. Vereceğimiz söz şudur; sizlerin sorunlarını asla kayıtsız kalmayacağız ikinci bir konu cemiyet lokali ile ilgili orada basının hem fiziki koşullarının iyi olduğu hem de ortamın müsait olduğu bir mekanda bir basın bürosunda çalışma imkanı bizlerin de katkısıyla olacak. Bunda bir endişeniz olmasın. Bir konunun söylemde kalmaması için evrağı dökülmesi lazım. Ben böyle çalışmalardan netice alan bir insanım. Söz uçar yazı kalır. Bunlar çalışılır. Makul neler yapılması gerektiği yönünde belediye başkanı ile oturulur konuşulur. Ama sadece burada konuşulan, söz olarak kalırsa bizde bir siyasetçi edasıyla buraya çıkar her istenene fazlasıyla sözüm söz şunu yapacağız bunu yapacağız bu olmaz. Bu anlayışlar çağ dışı kalmıştır."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti