Ata'mızı saygı ve minnetle andık

Cumhuriyet'in kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 81. yıl dönümünde Mersin'de Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törenle anıldı. Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törene Vali Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile protokol üyeleri, askerler, gaziler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldığı törende Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte 7'den 70'e herkes 2 dakika boyunca Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende de Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şiirler okundu. Atatürk'ü anma etkinliği düzenlendi.

Ata'mızı saygı ve minnetle andık
Ata'mızı saygı ve minnetle andık admin
Bu içerik 503 kez okundu.

  Esra Şasi Yağmur

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81. yılında Mersin’de de törenlerle anıldı. Mersin’deki 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Vali Ali İhsan Su’nun Cumhuriyet Meydanı’na gelerek tören mangasını selamlamasıyla başladı. Törene, Vali Su'nun yanı sıra Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile protokol üyeleri, askerler, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende Vali Su, Tuğamiral Kireçtepe ve Başkan Seçer'in ardından kamu ve özel kuruluşların temsilcileri de Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü, limandaki gemiler, balıkçı barınağındaki tekneler sirenlerini, motorlu araçlar klaksonlarını, lokomotifler de düdüklerini 2 dakika boyunca çalarak anmaya katıldı. Sirenler çaldığı sürece Mersin’de adeta hayat durdu. Cadde ve sokaklarda bulunan Mersinliler bulundukları yerlerde Atatürk için saygı duruşuna geçti. Saygı duruşunun ardından Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile de Türk bayrağı önce göndere çekildi, daha sonra yarıya indirildi.

Daha sonra Anma programı Mersin Kültür Merkezi'nde devam etti. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünce yapılan törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından “Atatürk’ü Anma Etkinliği" gerçekleştirildi.  Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası tarafından ise “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” temalı program sahnelendi. Buradaki programın ardından Atatürk Evinde “Atatürk” konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi