Büyükşehir’den engelliler için “pasta atölyesi” çalışması

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin HiltonSA işbirliği ile “Empati İle Engelleri Aşalım Projesi” kapsamında “Pasta Atölyesi Çalışması” gerçekleştirildi.

Büyükşehir’den engelliler için “pasta atölyesi” çalışması
Büyükşehir’den engelliler için “pasta atölyesi” çalışması   admin
Bu içerik 261 kez okundu.

 Şef Ömer Faruk Yılmaz’ın öğreticiliğinde 6 zihinsel engelli birey ile gerçekleştirilen atölye çalışması, denize nazır bir ortamda yapıldı. Mutfak önlükleri ile şapkalarını takıp, tezgahın başına geçen öğrenciler, cupcakelerini süsleyip keyifli bir gün geçirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ve Mersin HiltonSA işbirliği ile Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Empati İle Engelleri Aşalım Projesi” kapsamında “Pasta Atölyesi Çalışması” gerçekleştirildi.

MUTFAK ÖNLÜKLERİNİ TAKIP, TEZGAHIN BAŞINA GEÇTİLER

HiltonSA’nın bahçesinde, Mersin HiltonSA Mutfak Şefi Ömer Faruk Yılmaz’ın öğreticiliğinde 6 zihinsel engelli birey ile gerçekleştirilen atölye çalışması denize nazır bir ortamda yapıldı. Mutfak önlükleri ile şapkalarını takıp, tezgahın başına geçen engelliler,  pasta süsleme çalışması ile cupcakeleri süsleyip, keyifli bir gün geçirdi. Eğlenceli geçen etkinlik ile bireyler hem hünerlerini sergiledi hem de Büyükşehir Belediyesi bireylerin sosyalleşmesine olanak sağlamış oldu. Hayatlarında ilk defa pasta yapıp, süsleyen engelli bireyler etkinliğin tekrarlanmasını istediklerini dile getirdi.

ENGELLİ BİREYLERİN TOPLUMA KAZANDIRILMASI AMAÇLANIYOR

Engelli bireylerin topluma kazandırılmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen Pasta Atölyesi Çalışması ile bireylerin sosyal hayata entegre edilmesi amaçlanıyor. Nihat Sözmen Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde kalan bireyler etkinlikte pastaları süsleyip, hayal güçlerini kullanarak, Antep fıstığı, Hindistan cevizi ve renkli çikolata boncukları ile cupcakelere süslemeler yaptı. İtina ile ortaya enfes lezzetler çıkaran bireyler, daha sonra bunların tadına da baktı.

ATÖLYE SONUNDA SERTİFİKALARINI ALDILAR

Ayşe Kafes, Aslı Demirci, Emel Sönmez, Ceylan Özdemir, Nuran Yatmaz ve Zekiye Akdiş’in katılımıyla gerçekleştirilen atölyenin sonunda Şef Ömer Faruk Yılmaz hepsini birinci ilan etti ve Cupcake Atölyesi’ne katılımlarından dolayı sertifikalarını verdi.

Mersin HiltonSA Mutfak Şefi Ömer Faruk Yılmaz, “Burada birbirinden değerli 6 arkadaşımızı ağırladık. Bugün davet etmiş olduğumuz arkadaşlarımızı burada ağırlamaktan gerçekten memnuniyet duyuyoruz. Kendileri ile birlikte burada cupcake eğitimi yaptık. Cupcake’in kekinin yapılması, süslenmesi, kremanın yapılması ve bunun servisi ile alakalı bir takım etkinlikler yaptık.  Şu anda kendileri bu yaptıkları cupcakeleri yiyecekler. Kendilerine sertifikalarını da verdik ve bu tarz etkinlikleri biz her ay özel günlerde, özel etkinlik günlerinde yapıyor olacağız ve devam edeceğiz” dedi.

ENGELLİLER HAYATLARINDA İLK KEZ CUPCAKE SÜSLEDİ

Atölyeye katılan toplam 6 engelli birey, hem hayatlarında ilk kez böyle bir etkinliğe katıldı, hem de kendi elleri ile pasta yaptı. Bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyan ve etkinliğin bundan sonra da tekrarlanmasını isteyen bireyler, kendilerine bu imkanı tanıyan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e ve Mersin HiltonSA’ya teşekkürlerini iletti.

İlk defa pasta süslediğini anlatan Emel Sönmez, “Bugün burada pasta yaptık, süsleme yaptık. Daha önce pasta süslemedim. Bu ilkti. Arkadaşlarımın yaptıkları da güzel oldu hepimiz birinci olduk” diye konuştu.

Atölyede çok eğlendiğini ifade eden Ceylan Özdemir, “İlk defa pasta yaptık süsledik. Güzel de yapmışız. Bugün çok güzel eğlendim” ifadelerini kullandı.

Zekiye Akdiş ise “Bugün burada ilk defa pasta yaptık. Memnun oldum. İlk defa yapınca hoşuma da gitti. Cupcekleri çikolatalarla rengarenk süsledim. Tadı da iyi. Bugün burada olmaktan mutlu oldum ve tekrar gelmek isterim” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toroslar’da 450 adet fidan toprakla buluştu
Toroslar’da 450 adet fidan toprakla buluştu
Satranç turnuvasının finali 22 Kasım'da
Satranç turnuvasının finali 22 Kasım'da