Yeşilboğaz'dan Barolar Birliği'ne tepki

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulunun, Mersin Barosunun da içerisinde bulunduğu 12 baronun genel kurul çağrısını reddetmesini eleştirerek, “TBB, kendi kanununu, yani avukatlık kanununu yok saymıştır” dedi.

Yeşilboğaz'dan Barolar Birliği'ne tepki
Yeşilboğaz'dan Barolar Birliği'ne tepki  admin
Bu içerik 240 kez okundu.

  Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulunun, Mersin Barosunun da içerisinde bulunduğu 12 baronun genel kurul çağrısını reddetmesini sert bir dille eleştirdi. Mersin Barosu adına bir açıklama yapan Yeşilboğaz, “Mersin Barosunun da içerisinde bulunduğu 12  baro yönetim kurulunun,  Türkiye Barolar Birliğini  olağanüstü genel kurula davetinin TBB tarafından reddedilmesi, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 115/2 maddesine açıkça aykırıdır. Kanunun ilgili maddesi, ‘Birlik Yönetim Kurulu en az on baronun yönetim kurulları, yazı ile isterse genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırır demektedir, "çağırabilir" dememektedir.  TBB yönetiminin bu konuda herhangi bir takdir yetkisi yoktur. TBB yönetiminin ilgili kanun maddesi üzerinde yorum yapma olanağı yoktur, öncelikle kanunun lafzına bakılır, maddenin lafzı açıktır ve emredici niteliktedir" ifadelerini kullandı.

“TBB, BAROLARI AYRIŞTIRICI VE ÖTEKİLEŞTİRİCİ DİL KULLANMIŞTIR”

12 baronun olağanüstü genel kurul talep etmesine ve kanun gereğince de şart yerine getirilmiş olmasına rağmen Türkiye Barolar Birliği'nin kendi kanununu yani avukatlık kanununu yok sayarak baroların Olağanüstü Genel Kurul talebini reddettiğini anlatan Yeşilboğaz şöyle devam etti: TBB'nin açık ve tartışmasız kanun hükmünü ihlal etmesi karşısında üzülerek  "tuz koktu" demek zorundayız.  TBB Yönetimi,  kanunun amir hükmünü çiğnemekle kalmamış, red kararında; olağanüstü genel kurul talep eden Baroları siyaset yapmakla suçlayıp, ayrıştırıcı ve ötekileştirici bir dil kullanmıştır. TBB bir süredir ‘benden yana olan barolar ve muhalif barolar" diye, barolar arasında ayrım yapmakta ve kendince muhalif gördüğü barolara karşı hasmane bir dil kullanmaktadır. Kanuni bir hakkı kullanan barolar bile siyaset yapmakla itham edilmektedirler.  TBB'nin bu ayrıştırıcı ve suçlayıcı tavrı hiçbir şekilde kabul edilemez.

Ülkede hukukun ve hukukçunun üzerinden buldozerle geçildiği bu dönemde avukat hakları, avukatların menfaatleri konularında sus pus olan TBB'yi avukat haklarına sahip çıkmaya, kanunun emredici nitelikteki hükümlerine uymaya, yasayla kendisine verilmiş görevlere uygun davranmaya davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti