Muz Bir Başkanına kaçak seradan şok ceza

Anamur İlçesi'ndeki Muz Üreticileri Birliği (Muz-Bir) Başkanı Hasan Çatkaya'nın Çarıklar Mahallesi'nde bulunan 195 dönüm muz serası turizm tesis alanı içerisinde kalması ve kaçak olduğu gerekçesiyle Anamur Belediyesi tarafından mühürlendi. Hasan Çatkaya'nın şirketi Çatkaya Gayrimenkul LTD.ŞTİ'ne 3 milyon 813 bin 497 lira para cezası kesildi. Ayrıca Anamur Belediyesi tarafından Hasan Çatkaya hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden alındığı öne sürülen bir belge için Evrakta Sahtecilik yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, İmarlı alanlarda sera yapmak isteyen vatandaşlardan ve kamuoyundan gelen yüksek tepkilere istinaden belediye ekiplerinin söz konusu şirkete ait 195 dönüm büyüklüğündeki 10 parça seranın turizm tesis alanı içerisinde kalması ve izinsiz olarak yapılmasından dolayı 3194 sayılı imar kanunu hükümlerine göre mühürlenmesinin yapıldığını belirtti. Kılınç, 22.10.2019 tarih 267 sayılı Belediye Encümen Kararı ile 3194 sayılı imar kanunun 32 ve 42 maddelerine göre Çatkaya Gayrimenkul LTD.ŞTİ. ne 3 milyon 813 bin 497 lira para cezası kesildiğini söyledi.

Muz Bir Başkanına kaçak seradan şok ceza
Muz Bir Başkanına kaçak seradan şok ceza admin
Bu içerik 1100 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, bölge kamuoyunu meşgul eden Muz-Bir Başkanı Hasan Çatkaya'ya ait muz seralarının mühürlenmesi ve 4 milyon liraya yakın para cezası ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kılınç, bazı sosyal medya ve Hasan Çatkaya'ya ait sitelerden belediyelerini yönelik yıpratma çalışması üzerine böyle bir açıklama yapma gereği duyduklarını söyledi.

Başkanlıklarına yapılan şikayet ve başvurular neticesinde ilçe sınırları dahilinde yapılacak sera yapılarının ruhsat ya da izinlerinin olup olmadığı hususunda tereddüte düşülerek ilgili kurumlara görüşler sorulduğunu ifade eden Kılınç,

"Sosyal medyada yapılan yayınlarda kanunsuzluk, hukuksuzluk, olduğu ve izinsiz olduğu belirtiliyordu. 11/08/2014 tarih 7472 sayılı Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü görüşüne istinaden sera yapılarının tarımsal amaçlı yapı sınıfında olduğu, Çevre Düzeni Planında “tarım arazileri” olarak tanımlanmış alanda yapabileceği belirtiliyor. Ayrıca aynı tarih sayılı yazıda da 3194 imar kanunun 3. Maddesinde “ Herhangi bir saha her ölçekteki plan esaslarına, bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılmaz” olarak belirtiliyor. Özetle; imar planı bulunan alanlarda , planlama durumuna göre : konut alanı olarak planlı yerde konut, ticaret alanı olarak planlı yerlerde ticari, turizm tesis alanı olarak planlı yerlerde ise turizm amaçlı yapılar yapılabileceği belirtilmektedir. Bu konu nettik. Planlama sahaları dışarısında kalan tarımsal alanlarda tarımsal faaliyetler ve tarım amaçlı yapıların yapılabileceği belirtilmektedir" şeklinde konuştu.

17/09/2014 tarih ve 02/02/2015 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün seralarla ilgili görüşlerinde taşıyıcı sistemi çelik kontüksiyon, üzeri plastik örtülü, betonarme temeli olmayan, herhangi bir proje ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar için; imar kanununun 27. Maddesi ve plansız alanlar yönetmenliğinin 63. Maddesine göre ilgili kurumlardan görüş alınarak izin verileceği değerlendirildiğini anlatan

Kılınç, "3194 sayılı imar kanunun 27. maddesinde belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezarlarda yapılacak konut, entegre tesis niteliğinde olmayan ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar için yapı ruhsatı aranmayacağı belirtilmektedir" ifadelerini kullandı.

Anamur sınırla içinde yapılan seraların Anamur Ziraat Odası Başkanlığı, Anamur Muz üreticileri Birliği, Anamur İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görüşlerinde; betonarme temeli olmayan, lento ile sınırları belirlenmiş, demir konstrüksiyonlu, üzeri plastik örtülü, toprak yapısını ve bütünlüğünü bozmayan, istenildiğinde kaldırılabilen demonte yapıda  olan ve dolayısı ile mimari proje, statik hesaplama ve elektrik tesisatı gerektirmeyen yapılar olduklarının belirtildiğini anlatan Kılınç, "Bu hususlar doğrultusunda  ve Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ve Meski Hizmetler  müdürlüğünün görüşlerine istinaden sera yapılarında çekme mesafeleri belirlenerek izin verilmesine dair Belediye Meclisine 02/12/2014 tarih 208 sayılı karar alındığını, 05.02.2018 tarih 14 sayılı karar ile seralar için ruhsat harcı değil kontrollük harcı alınacağı ve belirtilen koşulları sağlanması ile birlikte izin verilebileceğinin belirtildiğini kaydetti.

KILINÇ: FİRMANIN İZNİ YOK

Çatkaya Gayrimenkul Danışmalık Mühendislik LTD.ŞTİ. yetkilisi Hasan Çatkaya'nın vekili Nurettin Kayatutan'ın Anamur Çarıklar Kocadut Mahallesi 220 Ada 132  ve 158 nolu parseller için toplamda 230 dönüm sera yapmak için 10 ve 12 Temmuz 2017 tarihinde başvurulduğunu anlatan Kılınç, "İlgili dilekçelerin ekine ise Mersin Valiliği Çevre ve Şehircliik İl Müdürlüğünden alınan  30.06.2017  tarih 718 sayılı yazı ilave edilmiş ve bu yazıda da “ Mersin İli Anamur İlçesi Çarıklar / Kocadut Mahallesi 220 Ada 132 ve 158 parsellerde kayıtlı taşınmazlar üzerinde muz yetiştiriciliği yapmak üzere örtü altı tarım veya amacına uygun kullanılana kadar tarım yapılmasında sakınca bulunmadığı"na yönelik yazının belediyelerine teslim edildiğini kaydetti.

Söz konusu parsellerin 1/1000 ölçekli Çarıklar Uygulama İmar Planı sınırları içerisinde ve Turizm Tesis alanı kapsamında kaldığının görüldüğünü vurgulayan Kılınç, "Dilekçeler ekinde sunulan söz konusu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yazısı ile belediyelerine sorulan görüşler  arasında çelişkiye düşüldüğü gerekçesiyle firmaya izinlerin verilemediğini bu nedenle şu ana kadar alınan bir iznin olmadığını söyledi.

"EVRAKTA SAHTECİLİKTEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

Çelişki üzerine Mersin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne 30.06.2017 tarih 718 sayılı yazının geçerli olup olmadığı sorulduğunu anlatan Kılınç, " Çünkü bize süreli turizm alanına sera yapıldığı gerekçesiyle sürekli şikayet geliyordu. Mersin Çevre şehircilik Müdürlüğü'nün cevap yazısında ise bu yazının müdürlüklerinin sisteminde kayıtlı olmadığı belirtildi. Bunun üzerine avukatlarının söz konusu şahıs için sahte evrak düzenlemekten, evrakta sahtecilikten suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

4 MİLYON LİRAYA YAKIN CEZA KESİLDİ

Aynı şekilde imarlı alanlarda sera yapmak isteyen vatandaşlardan ve kamuoyundan gelen yüksek tepkilere istinaden belediye ekiplerinin söz konusu seraların yapıldığı alana gittiğini ifade eden Kılınç, "Belediye ekiplerince

195 dönüm büyüklüğündeki  10 parça seranın turizm tesis alanı içerisinde kalması ve izinsiz olarak yapılmasından dolayı 3194 sayılı imar kanunu hükümlerine göre mühürlenmesi yapılmıştır" dedi.

01.10.2019 tarihli mühürleme işlemi ve yapı tatil zaptı tutanağı uyarınca 22.10.2019 tarih 267 sayılı Belediye Encümen Kararı ile 3194 sayılı imar kanunun 32 ve 42 maddelerine göre Çatkaya Gayrimenkul LTD.ŞTİ. ne 3 milyon 813 bin 497 para cezası kesilmiştir. Belediyemizce yapılan işlemlerde herhangi bir usulsüzlük ve hukuka aykırılık bulunmamakta olup; yapılan işlemlerimiz 3194 sayılı imar kanunu ve hükümlerine göre gerçekleşmiştir.”

Muz-Bir'in kamu yararına çalışan bir dernek olduğuna dikkat çeken Kılınç, "Kamu yararına çalışan bir dernekte özel kişilerin özel bir yayın yapmaması lazım. Yapılan bu yayınlar  Anamur kamuoyunu ciddi bir şekilde yormuştur. Bizim kimseye bir art niyetimiz yoktur" dedi. 

Öte yandan  Ankara'da gayri menkul danışmanlığı yapan Hasan Çatkaya 2019 yılının Mart ayında yapılan olağan genel kurulu sonrası Muz Bir'in başkanlığına seçilmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak