"Sağlık Bakanlığı bu feryadı duysun!"

Mersin Ortadoğu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Engin Şahin, konkordato sürecinde olan hastanelerinde SGK ve vergi dairesine olan borçlarından dolayı yapılandırma taksitlerini ödeyemedikleri için SGK ve Vergi Dairesi avukatları tarafından konkordatonun sonlandırılarak hastanelerinin iflasının istendiğini söyledi. Türkiye’nin hiçbir yerinde SGK’nın ve vergi dairelerinin böyle bir tutumunun olmadığını öne süren Şahin, "Kanun da bu konuda açık ve net! Mersin SGK İl Müdürlüğü ve Vergi Dairesi Başkanlığı’nın tutumu işi buraya getirdi" dedi. Büyük emeklerle 154 esnaftan 143’ü ile anlaştıkları konkordatolarının iptal edildiğini vurgulayan Şahin "Biz itiraz ettik ve bölge mahkemesine başvurduk. Ancak bu süreçte çok sıkıntı içerisine girdik. Daha sonra avukatlarımız 14 Ekim 2019 tarihinde mal varlığının terki kapsamında başka bir konkordato ilan etti" diye konuştu. 35 YATAKLI YENİ DOĞAN ÜNİTEMİZ 2,5 YILDIR ÇALIŞTIRILMIYOR 2017 Eylül ayından buyana Sağlık Bakanlığı’ndan yatak, kapasite artışları konusunda istedikleri izinleri bir türlü alamadıklarını anlatan Şahin, " Ön iznimizde 35 yataklı görülen yeni doğan yoğun bakım ünitemiz gerekli izsinler alınamadığı için 2,5 yıldır çalıştırılamıyor, bomboş duruyor. Sağlık Bakanlığını artık bu feryadı duyması gerekiyor. Bu yatakların, yatırımların izinlerinin verilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 650 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'de yaşadığı mali kriz nedeniyle geçen yıl Mart ayında konkordato ilan eden Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi yönetim kurulu başkanı Dr. Engin Şahin, düzenlediği basın toplantısında, ‘kapandığı’, ‘personelin maaşlarının ödenmediği’ yönündeki iddialarını yalanladı.

"324 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYORUZ"

Mersin'de A gurubu 220 yatak kapasitesine ön izinler dahil sahip bir hastane olduklarını ifade eden Şahin "324 personel istihdamı sağlıyoruz. Bünyemizde 56 hekim bulunuyor. Bunların 16’sı akademik kadroda bulunuyor. 2018 Mart ayından itibaren konkordato süreci yaşıyoruz. İlk başvuran firmayız" dedi.

Aradan geçen sürede akil ve adilane bir yaklaşım içerisinde olduğunu anlatan Şahin, "Burası bir sağlık kuruluşu. Konkordato kanunu, istihdamı korumak, iş yerlerinin kapanmaması üzeren iyi niyetli bir kanun, Bu kanun kapsamında İŞKUR maaş ödemeleri kapsamında gerekli desteği bağlıyor, kanunu özü bu. Ayrıca kanunun özüne göre; konkordato ilan etmiş firma alacak ve verecekliler ile masaya oturup, anlaşsın ve bir ödeme planı oluşturması hedefleniyor" şeklinde konuştu.

"DEVLET BANKALARININ GÖSTERDİĞİ HASSASİYETİ ÖZEL BANKALAR GÖSTERMEDİ"

Yüzde 90’ının üzerinde kendileri ile çalışan firmalarla belli bir anlaşmaya vardıklarını, bankalar konusunda da yapılandırma sürecine girdiklerini anlatan Şahin, ancak devlet bankalarındaki hassasiyeti özel bankalardan göremediklerini söyledi.

"KONKORDATOMUZ İPTAL EDİLDİ"

Çıkarılan kanunun amme alacakları bölümünde; icraların takibinin durdurulması, SSK prim ve vergiler dahil tüm alacak için her hangi bir dokunma yapılmaması görüşlerinin bulunduğunu belirten Şahin,

"Biz SSK primleri konusunda zaten zorlu bir sürecin içindeyken SSK primlerini aksatma durumuna düştük. Konkordato ile ilgili 9 Eylül tarihinde geçici sürecimiz bittikten sonra 6 aylık bir ek sür daha aldık. Ancak SGK ve vergi dairesine olan borçlarımızdan dolayı yapılandırma taksitlerimizi ödeyemediğimiz için sıkıntı yaşadık. Hastanenin iflası istendi. Burada acı olan hükümet tarafından iyi niyetle çıkarılan bir kanunun olmasına rağmen, kanunda amme alacaklarının durdurulmasına ilişkin bir madde olmasına rağmen mahkemede SGK ve vergi dairesi avukatları hastanenin iflasını isteyerek, konkordatonun sona erdirilmesi istendi. Büyük emeklerle 154 esnafın, 143’ü ile anlaştığımız konkordatomuz iptal edildi. Biz itiraz ettik ve bölge mahkemesine başvurduk. Ancak bu süreçte çok sıkıntı içerisine girdik. Daha sonra avukatlarımız 14 Ekim 2019 tarihinde yeni bir konkordato ilan ettiler. Bu farklı mal varlığının terki kapsamında ki bir konkordato" şeklinde konuştu.

"VERGİ DAİRESİ VE SGK’NIN NEGATİF TUTUMU İLE SÜREÇ BURAYA GELDİ"

Konkordato döneminde 3 hükümet komiseri denetiminde faaliyet

yürüttüklerini anlatan Şahin, "154 esnaf arkadaşımızın 143’ünün Ortadoğu Hastanesi’ne gösterdiği güven bizim için gurur verici. Bizim için esnaf ve işçilerin alacaklarını ödeyebilmek namus borcu. Ama bu süreçte vergi dairesi ve SGK’nın negatif, olumsuz, savcılığa suç duyurusunda bulunacak tutumu ile bu süreç buraya geldi. Belki hatalar olmuştur ama iyi niyetli bir süreç yürütüldü" dedi.

"35 YATAKLI YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTEMİZ 2,5 YILDIR BOMBOŞ DURUYOR"

Hastanelerinin konkordato ilen etme nedenleri hakkında da bilgi veren Şahin, "Çünkü 2016 darbesinden sonra bile yatırım yapmaktan vazgeçmedi. 100 yataklı 5 bin metrekare alana sahip hastaneyi 15 bin metrekare ve 220 yatak kapasitesine çıkardık. 2017 Eylül ayından buyana Sağlık Bakanlığı’ndan yatak, kapasite artışları konusunda istediğimizi izinleri alamadık. Ön iznimizde 35 yataklı görülen yeni doğan yoğun bakım ünitemiz gerekli izinler alınamadığı için 2,5 yıldır çalıştırılamıyor, bomboş duruyor. Yaptığımız yatırımı devreye almakta sıkıntılar yaşadık. Ortadoğu Hastanesi çalışacak, üretecek, istihdamını koruyup, alacaklılarına ödeme yapsın istiyorduk. Bunu başarabilecek bir hastane burası. Bundan emin olmasam bu kadar büyük bir çabanın içine girmem. Ayrıca üst düzey doktor arkadaşlarımız da bize güvenerek bizimle birlikte çalışmaya devam ediyor. Ama sağlık bakanlığını artık bu feryadı duyması gerekiyor. Bu yatakların, yatırımların izinlerinin verilmesi gerekiyor. Mersin Ortadoğu Hastanesi dolaylı olarak 5 bin insanı ilgilendiriyor. İkinci bir Doğuş Hastanesi vakasının yaşanmaması gerekiyor Mersin’de, bu çok acı olur" ifadelerini kullandı.

"SAĞLIK BAKANLIĞI BU FERYADI DUYMALI"

Bir işin icra, iflas takibine kaldığı takdirde sürecin 5 yıl sürdüğünü vurgulayan Şahin "Gözde Hastanesi’nin satışından elde edilen para aradan 6 yıl geçmesine rağmen işçilere ulaşmadı hala. Hükümetin çıkardığı konkordatonun özü bu; işçinin hakları korumak, işsizliğin önüne geçmek. Bizi korumak için çıkarılmış bir kanun değil bu kanun. Ortadoğu Hastanesi Mersin için bir değerdir. Şuanda bile gayet iyi performans gösteriyoruz 35 yoğun bakım yatağımızın tamamı dolu ve en iyi şekilde hizmet veriyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın artık bizim sıkıntılarımızı giderecek, sadece bizim değil tüm hastanelerin sıkıntılarını giderecek bu feryada cevap vermesi gerekiyor. Yoksa bu işletmeler ayakta kalamaz" diye konuştu.

"SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ VE VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NIN TUTUMU İŞİ BURAYA GETİRDİ"

Irak, Suriye gibi Arap ülkelerinden sağlık turizmine yönelik çok ciddi talepler aldıklarını belirten Şahin şöyle devam etti: "Bu alanda teşvik alamamamıza rağmen tanıtım çalışmaları yapıyoruz ve çok da güzel geri dönüşler alıyoruz. Sağlık turizminden elde edilmiş her döviz bizim öz sermayemizdir. Kaliteli hastaneler arttıkça sağlık turizmindeki payımız da artar. Ama bu işletmeleri icra iflas kanununda boğmak SGK’nın, vergi dairesinin işi olmamalı. Bizim borcumuz olabilir kanunlar, ödeme planları var. Konkordatoyu tasdik ettirdiğimizde biz o borçları ödemekle mükelleftik zaten. Ama Konkordatonun tasdik olmasından sonra borçlarımızı ödemek zorundayız bu tartışılmaz bir gerçek. 154 esnafın 143’ünün evet dediği bir konkordatoya SGK ve vergi dairesi avukatlarını iflas diyerek karşı çıkması ne demek? Anlaşmaya vardığımız inanlar nasıl alacaklar paralarını? Bu işin sefasını süren bensem, cefasını çekmekte bana düşer. Esnafla anlaşmış, bankalarla anlaşma planlarını imzalamış bir kuruluşu iflas ettirmek ne demek? Buranın kapanması bir dakika sürer. Türkiye’nin hiçbir yerinde SGK’nın, vergi dairesinin böyle bir tutumu yok! Kanun da bu konuda açık ve net! Mersin SGK İl Müdürlüğü ve Vergi Dairesi Başkanlığı’nın tutumu işi buraya getirdi."

"KONKORDATO SÜRECİNDE 2 MİLYON TL’YE YAKIN İŞÇİ TAZMİNATI ÖDEDİK"

Konkordato ilan ettikleri 2018 Nisan’ında daha kötü bir süreç içindeyken şu anda çok daha iyi bir süreçte olduklarını anlatan Şahin, "Bu hastane kendini ayağa kaldırabilir ve yürütebilir halde. Vergi borcunu da SGK borçlarını da ödeyebilecek kapasitede. Üstelik bu ülke ekonomik bir terör saldırısı altında. Bu kanun zaten bu nedenle bizleri yaşatmak için kuruldu. Devletin çıkardığı bir kanun devletin kurumları tarafından sorgulanır ve iptal edilir hale geliyor. Konkordato sürecinde 2 milyon TL’ye yakın işçi tazminatı ödedik. Kapansaydık nasıl ödeyecektik? Bu tutum kamuoyunun bilmesi gereken bir tutum. Bölge İdare Mahkemesi’ndeki itirazımız nasıl sonuçlanır bilmiyoruz ama biz her şeyi hükümet komiserlerinin denetiminde bir süreç geçirdik ve kanun ne gerektirdiyse onu yaptık. Hatalarımız olmuştur belki ama bu kapatılmamız anlamına mı gelmeli?" ifadelerini kullandı.

Konkordatolarının devam edeceği konusunda umutlu olduğunu anlatan Şahin, "Mersin Ortadoğu Hastanesi konkordato sürecine rağmen en fazla hastaya sahip hastaneydi, işlerimiz iyiydi. Konkordato devam etseydi biz bu süreci gayet rahat bir şekilde götürürdük. Süreç düzeldikçe, ekonomi rahatladıkça yeni teşvikler, destekler geliyor. Her yeni gün umuttur, fırsattır" şeklinde konuştu.

"CİROYU 5 MİLYON LİRAYA ÇIKARDIK"

Gazetecilerinin sorularını da cevaplayan Şahin, önceki konkordatolarının tasdik edilmediğini bu konu ile mahkeme sürecinin devam ettiğini ifade ederek şunları söyledi: "İkinci bir konkordato süreci devam ediyor. Ama bu süreçte biz yine esnafa para ödeyemiyoruz. Önceki konkordato iptal edildiği için esnaf yine bekleyecek, yazışmalar yapılacak. Konkordatonun iptali demek buranın iflası demek. 2018 Nisan ayında buranın cirosu 600 bin TL’ydi. İstihdamı koruyup, doktor kadrosunu tekrar oluşturduk. Eksiklikleri tamamlayarak ciroyu 5 milyon TL’ye çıkardım. Ama yenidoğan yoğun bakım yatırımımı hayata geçiremedim. Benim inancıma göre; Sağlık Bakanlığı’nın defansı sadece bize değil özel hastanelere yönelik genel bir tutum. Ruhsatsal sıkıntıları büyük hastanelerde yaşıyor. Bu durum artık özel hastanelerin feryadı. Çünkü bizim çalışmamız, üretmemiz lazım. İcra iflas ile hükümet bu işlerin biteceğine inansaydı hükümet konkordato kanununu çıkarmazdı.

Şahin, açıklamanın ardından izin alınamadığı için 2 buçuk yıldır çalıştıramadıkları yeni doğan ünitesini basın mensuplarına gösterdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı