Terk edilen hastane binaları için müjdeli haber

Yeni yerlerine taşınmaları nedeniyle kaderlerine terk edilen İhsaniye Mahallesi'ndeki Mersin Üniversitesi'nin eksi binası ile Nusratiye Mahallesi'ndeki eski Devlet Hastanesi binası için müjdeli haber Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak'tan geldi. Akdeniz Belediye Meclis Toplantısı'nda konuşan Gültak, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi eski binasının ağır vinç operatörü olacaklar için simülatör eğitimlerinde kullanılması için 5.2 milyon liralık projenin Çukurova Kalkınma Ajansı'ndan geçtiğini söyledi. Türkiye'deki limanlarda bu ağır vinçleri kullanan kişilerin çok özel eğitimden geçerek bu vinçleri kullandığını ifade eden Gültak, "Bununla ilgili simülatör eğitimleri almaları gerekiyor. Bu ciddi maliyeti olan bir iş. Bu proje ile birlikte tahminen 200 kişiyi yetiştireceğiz. Bunun için eski Üniversite Hastane binasının acil kısmını kullanacağız. 5.2 milyonun 4 milyonu bu simülatörün kendisi tutuyor. Bunu Mersin'e kazandırmış olacağız. Bu proje sonrasında özel sektör ve diğer alanlarda kullanacağız" dedi. Acilin yanındaki Mahmut Arslan'ın yaptırdığı binada ise meslek edindirme kursu açmayı düşündüklerini ifade eden Gültak bu yıl tasarruf tedbirlerine takılan projeyi önümüzdeki yıl faaliyete geçireceklerini söyledi. Gültak Mersin Devlet Hastanesi eski binasının ise 5 tane aile hekimi, 5 tane diş hekimi ve sağlıkla ilgili bazı komisyonların olduğu bir alan haline geleceğini kaydetti. "POLİPROPİLEN TESİSİSİ İÇİN ÇED RAPORU OLUMSUZ ÇIKACAK" Gültak Karaduvar Mahallesi'ne kurulması planlanan polipropilen tesisi için ÇED raporunun olumsuz çıkacağını kaydetti.

Terk edilen hastane binaları için müjdeli haber
Terk edilen hastane binaları için müjdeli haber  admin
Bu içerik 1262 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Akdeniz Belediye Meclisi'nin Kasım ayı 1. Oturumu Belediye Konferans Salonu'nda gercekleştirildi.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA DESTEK VERMEK İÇİN MASKE TAKTILAR

Meclis toplantısına ‘2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’ nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla Başkan Gültak, meclis üyeleri ve birim müdürleri maske takarak katıldı.

Bununla ilgili konuşan Başkan Gültak, "Lösemili çocuklarımız, bulaşıcı bir hastalık nedeniyle değil, enfeksiyondan korunmak için maske takmaktadırlar. Maskelerinden dolayı lösemili çocuklarımızın ayrımcılığa maruz kalması kabul edilemez. Bizler de bugün bu maskeleri takarak, yılın bir günü de olsa lösemili çocuklarımızın yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi.

Mecliste ilk olarak  meclis üyelerinin 2020 yılında Meclis ve Komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için ödenecek Huzur Hakkı miktarının tespit edilmesi, 2020 yılı Nisan ayında yapılacak olan 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivaline'ne maddi desteğin belirlenmesi, destek Hizmetleri Müdürlüğünün taşıt kiralama işlemi ile ilgili teklif, Mülkiyeti TCCD Genel Müdürlüğüne ait olan Nusratiye Mahallesi sınırları içerisindeki 12 dönüm arazinin “park, spor alanı” olarak kullanılmak üzere 1 yıllık kiralanması için Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak'a protokol ve sözleşmeleri imzalaması hususunda yetki verilmesi ile ilgili teklifler görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın mali ve teknik destek programlarına başvuru yapmak, başarılı olması halinde sözleşme imzalamak ve projeleri yürütmek üzere Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak'a yetki verilmesi ile ilgili teklif görüşülürken söz alan HDP'li meclis üyesi Ali Tanrıverdi ve CHP'li meclis üyesi Serhat Servet Dövenci , projeler yapılmadan önce meclis üyelerinin bilgilendirilmesini istedi.

ESKİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ VİNÇ OPERATÖRLERİ İÇİN SİMÜLATÖR EĞİTİMİNDE KULLANILACAK

Burada söz alan Başkan Gültak, yapılması planlanan projenin İhsaniye Mahallesi'ndeki Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane binası ile ilgili olduğu bilgisini verdi.

Eski Üniversite Hastanesi binasını aktif halde kullanmak istediklerini anlatan Gültak, "İki tane bina var. Rektörle görüştük bize destek oldu. Bir proje yapıyoruz 5.2 milyon lira Çukurova Kalkınma Ajansı'ndan tek proje olarak geçti. Burada hem liman hem birkaç sivil toplum örgütü de bu işin içinde. Türkiye'deki limanlarda bu ağır vinçleri kullanan kişiler çok özel eğitimden geçerek bu vinçleri kullanıyor. Bununla ilgili simülatör eğitimleri almaları gerekiyor. Bu ciddi maliyeti olan bir iş. Oradan mezun olan insanlar hemen iş bulabiliyor. Bu iş eksiği var. Bu proje ile birlikte tahminen 200 kişiyi yetiştireceğiz. Bu arkadaşlar ciddi maaşlar alıyorlar. Yerde eski üniversite hastane binasının acil kısmı olacak. 5.2 milyonun 4 milyonu bu simülatörün kendisi tutuyor. Bunu Mersin'e kazandırmış olacağız. Bu proje sonrasında özel sektör ve diğer alanlarda kullanacağız. Ayrıca binanın tefrişatı giydirilmesi hocaların getirilmesi vesaire ile ilgili 5.2 milyonluk bir tutarla biz Mersin'e böyle bir hizmeti kazandırmış oluyoruz. Bununlar ilgili sadece Mersin limanı 50 ile 70 kişi alacağını söyledi. Geri kalanlarda Türkiye limanlarında bu belgeyi aldıktan sonra iş bulabilecekler. Uygun olan kişiler üniversite aracılığı ile yapılacak sınavlar ve mülakatlar sonunda gerekli kişiler burada imtihan edilecek. Biz sadece belediye olarak bu paranın Kalkınma Ajansı'ndan tek proje olarak geçmesini sağladık. Burada ana yüklenici biziz. Ama eğitimini verecek olan bu işin pratiğini yapacak olan Mersin Üniversitesi" şeklinde konuştu.

MAHMUT ARSLAN BİNASI MESLEK EDİNDİRME MERKEZİ OLACAK

Üniversitenin Mahmut Arslan binası ile ilgili bir başka projelerinin daha olduğunu anlatan Gültak,

"Bu projemizi Türkiye'deki tasarruf tedbirleri nedeniyle geçiremedik. O projemizi seneye geçirmeyi düşünüyoruz. Orada biz MTSO'yu OSB'yi MEÜ'yü ve diğer sivil toplum örgütlerini de işin içine katarak 6-7 milyon lira Kalkınma Ajansı'ndan para bulup 3-4 milyonda bunlardan bulup acilin yanındaki Mahmut Arslan'ın yaptırdığı binada meslek edindirme kursu açmayı düşünüyoruz. Tüm sanayicilere eleman yetiştirecek bir alan açmayı düşünüyoruz. Bunun maliyeti yaklaşık 12-13 milyon lira. Tasarruf tedbirlerine takıldık ancak 5.2 milyon da iyi bir para. Kalkınma Ajanslarının Türkiye geneli dağıtacağı para 160 milyon lira. Biz 6 milyona yakın parayı aldık. Seneye daha fazla para alacağız. Amacımız buradaki atıl binaları kullanıp Akdeniz'i canlandırmak" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından meclis üyeleri oy birliği ile Gültak'a yetki verdi.

Mecliste mülkiyeti belediyeye ait olan Camişerif Mahallesi'nde bulunan ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfına daha önce 10 yıllığına verilen binanın 10 yıl daha tahsis edilmesi ile ilgili teklif komisyonlara havale edildi.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ SOKAK VE PARKA VERİLECEK

Belediye meclisinde Mesudiye Mahallesi 5112 sokağa, 9 gün önce şehit olan Şehit P. Söz Er. Mustafa Korkmaz'ın ismi ile Yeni Mahalle Fasih Kayabalı Caddesi ile 5319 Sokak arasında kalan Manolya Parkı'na Şehit Üsteğmen Emrah Şahin'in isminin verilmesi ile ilgili teklif görüşüldü.

Burada söz alan Başkan Gültak, Muhammet Mustafa Gültak, 9 gün önce Şehit olan Mustafa Karkmaz'ın ailesi bizim yıllardır bizim ilçemizde oturuyor. Ailemizin bu konularda talepleri oluyor. Şehit ailelerinin talepleri var. Bu ailelerinin taleplerini dikkate almak zorundayız. Şehitlik ve gazilik unutulmaması gerekir. Bu makam unutulmazsa Cumhuriyetimiz daha güçlü olur. Bizde doğru olarak görüyoruz. Biz burada sadece tavsiye kararı alabiliyoruz. Aldığımız tavsiye kararını Büyükşehir meclise sunacaklar. Prosedürler tamamlandıktan sonra bu isimler veriliyor" dedi.

ŞEHİT İSİMLERİNİN CADDE VE PARKLARA VERİLMESİNE CHP'Lİ DÖVENCİ'DEN İTİRAZ

CHP Grup Başkanı Sarhat Servet Dövenci, bunun tüm komisyonlara sevkini isteyerek konu ile ilgili şahsi düşüncesini açıkladı. Dövenci, "Türkiye'miz Suriye olsun Doğu ve Güneydoğu olsun sürekli olaylar oluyor. Şehitler veriyoruz. Belli yerler olsun köprüler olsun şehitlerle anılmaya başlandı. Mutlaka onları anmak, onları yad etmek güzel şey. Bende kabul ediyorum. Ancak bizim sokaklarımız numara ile anılsa yada kültür anlamında eğitim anlamında spor anlamında anılsa…Şehit ismi verilen okullarımız var. Orada okuyan çocuklarımız var. Benim bu konuda biraz farklı bir hassasiyetimin olduğunu düşünüyorum. Şehitlerin adı sokaklara bu şekilde verilmese başka şekilde değerlendirilse anılsa daha iyi olacağı mantığındayım. Yoksa bugün sürekli şehitlerimiz geliyor. Tüm sokaklar buna benzer isimlerle dolacak" diye konuştu.

MHP'Lİ NENNİ: BİZ BURADA RAHAT SİYASET VE TİCARET YAPIYORSAK ŞEHİTLER SAYESİNDE

MHP'li Belediye Meclis Üyesi Tufan Nenni Dövenci'ye katılmadığını ifade ederek şunları söyledi:

"Dövenci (İlerde her caddede şehit ismi olacak) diye bir şey söyledi: O insanlar gezmeye gitmedi. Bizler burada rahat siyasetimizi, ticaretimizi yapalım diye kefeni cebine alıp dağ başında mevzilerde kurşun yemeye bizim için ölmeye hazır insanlar. Bizim onları unutma gibi bir şansımız yok. Yarın başımıza bir iş geldiğinde şehide ve gaziye vefasızlık yaparsak kimi göndereceğiz. Biz Türk milletiyiz. Gazimizi de şehidimizi de unutmayacağız. Gerekirse parklara, caddelere, sokaklara isimleri yaşatacağız." Teklifin komisyonlara sevki oy birliği ile kabul edildi.

 Akdeniz Belediyesine yapılan Atama ve Görevlendirmeler ile ilgili Belediye Meclisinin bilgilendirilmesinin ardından gündem dışı gelen Mithat Paşa Mahallesi'nde bulunan eski Çevik Kuvvet Hizmet binasının tadilatının Akdeniz Belediyesi'nce yapılması teklifi komisyonlara havale edildi. 

"TOKİ ATAŞ'TA ŞUBAT'TA TEMEL ATACAK"

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, "Kentsel dönüşümle ilgili geçen hafta TOKİ Başkanımızla yaptığımız görüşmeler sonunda ATAŞ bölgesindeki her şey bitti. 2 hafta içinde ihale daire başkanlığına gönderiliyor. 45-50 gün ihale süreci var. Ocak-Şubat gibi Sayın Cumhurbaşkanımızı davet edeceğiz. Kendisi olmazsa bakanlarımızla Şubat gibi biz ATAŞ'a 400 tane evimizin temelini atıyoruz" dedi.

"ÇAMLIBELDEKİ EMNİYET AKDENİZ'E TAHSİS EDİLECEK"

Çamlıbel'deki Emniyet lojmanının boşaltılacağını Emniyet Müdürü'nün Mezitli'deki yeni lojmana taşınacağını ifade eden Gültak, "Biz oraya almayı planlıyoruz. Orayı Mersin'e kazandıracağız. Büyük ihtimalle sanat ve kültür evi olur. Çamlıbel'in göbeği. Çamlıbel'e farkındalık olur" diye konuştu.

"ESKİ DEVLET HASTANESİ'NE 5 AİLE HEKİMİ İLE 5 DİŞ HEKİMİ GELECEK"

Kaderine terk edilen eski Devlet Hastanesi binasına 5 tane aile hekimi, 5 tane diş hekimi ile sağlıkla ilgili bazı komisyonların olduğu bir bölümün geleceğini anlatan Gültak, "2-3 ay içinde gerçekleşir diye düşünüyorum. 5 aile hekimi demek oraya 20 bin insanın bağlanması demek. Oranın sağlık hizmetleri ile biraz hareketlenmesini sağlayacağız" şeklinde konuştu. 

"POLİPROPİLEN TESİSİ İÇİN ÇED RAPORU OLUMSUZ ÇIKACAK"

Kazanlıya yapılacak polipropilen tesisi içinde değerlendirmede bulunan Gültak şunları söyledi: "Burayla ilgili ÇED raporu olumsuz çıkacak. Ama bu iş bizim yada Mersin'in Büyükşehir'in vereceği bir karar değil. Herkesin karar vermesi gerekiyor. Sadece Akdeniz yada Büyükşehir Belediyesi'ne söylemekle olmaz. Bu konunun bilimsel olarak çalışılması lazım. Ona göre karar verilmesi taraftarıyım. Bunu Ankara resen kendisi de yapabilir ben onu bilemem. Ama bu bölge ile ilgili ÇED raporu olumsuz çıkacak."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı