Ümit Yaşar Oğuzcan anıldı

Tarsus doğumlu ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan, 35. ölüm yıl dönümü nedeniyle Mersin Yazarlar Derneği ve Akdeniz Belediyesi’nin işbirliğinde anma etkinliği düzenlendi. Akdeniz Belediyesi Meclis toplantı salonunda yapılan etkinlikte şiir ve edebiyat dostları katıldı.

Ümit Yaşar Oğuzcan anıldı
Ümit Yaşar Oğuzcan anıldı admin
Bu içerik 296 kez okundu.

 Etkinlikte Çanakkale, Adıyaman, Antalya ve Mersin'den gelen şairler, şairin şiirlerini seslendirdi. Devlet Klasik Türk Müziği sanatçıları ise şairin bestelenmiş şiirlerini şarkı olarak söyledi.

Etkinliğe; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ta katıldı. Ayrıca; Mersin Niğde İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Baha Altınkaya, Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerafettin Bilgili, Mersin Silifkeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahri Bulut, Mersin Tokatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Baygın, Kırşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Azgın, Türkçeyi Geliştirme ve Yayma Dernek Başkanı Duran Abacı, Şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın akrabaları ve basın mensupları ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından etkinliğin açılış konuşmasını Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın yaptı. Aydın 5 yıldır Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma etkinliği düzenlediklerini ve bu yıl Akdeniz belediyesinin salonunda devam ettiklerini belirterek Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’a teşekkür etti. Aydın, “Beş yıl önce, Mersin Yazarlar Derneği olarak karar aldık. Mersinli ünlü şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anmak için. Önce Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nin küçük salonun da bu anmayı başlattık, salonumuz doldu taştı.

Şair mısralarında demişti “Beni Unutma” diye… Gerçekten Mersinliler Ümit Yaşar Oğuzcan’ı unutmamış. Şimdi 6.sını yaptığımız anma etkinliğimiz için bir başka salondayız.Biz Şairler ve Yazarlar olarak Mersin Yazarlar Derneği olarak Şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ı unutmadık. Unutmayacağız. Allah’ın izniyle, bu anmaları gelenek haline getireceğiz ve her yıl Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anacağız. Tabi ki burada bizlere ev sahipliği yapan Akdeniz belediye Başkanımız Sayın Muhammet Mustafa Gültak Bey’e bir kez daha çok teşekkür ediyorum" dedi.

Şairin akrabası Hikmet Oğuzcan’da şair hakkında bilgiler verdi. Şairin babası Lütfi Oğuzcan’ın Çanakkale savaşlarında “15’likler’ olarak anılan askerlerin içinde olduğunu ve Milli Mücadele döneminde Mersin’in kurtuluşundaki kahramanlardan olduğunu söyledi.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise kültüre, sanata ve spora desteklerinin süreceğini belirterek, ilimizin ünlü şairlerinden Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anmanın önemine değindi. Yöremizin şairi Ümit Yaşar Oğuzcan’a sahip çıkacaklarını, her yıl anma etkinlikleri için destek olacakları sözünü veren Başkan Gültak, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın’a da güzel bir anma etkinliğine belediyeyi de kattığı için teşekkür etti. Şairlere ve sanatçılara başarılar diledi.

Konuşmalardan sonra Şairler; Remziye Çelik, Bolat Ünsal, Şah İsmail Ateş, Ümran Yıldırım, Abdullah Coşkun, Ali Turan, Mustafa Öztemir, Berna Kocaman, Orhan Oyanık, Fatma Özger Bilgiç, Fahrettin Çelik, Mehmet Dokan şairin şiirlerini okudular. Devlet Klasik Türk Müziği Koro sanatçıları; Ahmet Baran, Sinan Hatipoğlu, Ali Parlak, Sedat Çamlı, Sadık Atabey, Aydın Demir, Hidayet Gürsel, Ali Polattemir, Önay Akan ise şairin bestelenmiş şiirlerini seslendirdiler.

Programda şairlere ve sanatçılara Akdeniz Belediye Başkanı M.MustafaGültak ve Dernek Başkanı Rüştü Aydın tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Ayrıca Mersin Niğde İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Baha Altınkaya, Akdeniz Belediye Başkanı M.MustafaGültak ve Dernek Başkanı Rüştü Aydın’a hediyeler takdim etti.

Günün anısına çekilen fotoğraflar ile etkinlik sona erdi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MESKİ Kasım ayı genel kurulu birinci toplantısı yapıldı
MESKİ Kasım ayı genel kurulu birinci toplantısı yapıldı
Akdeniz'den ağaçlandırma seferberliğine destek
Akdeniz'den ağaçlandırma seferberliğine destek