Advert

Tarsus Kent Konseyi’nden “Turizm Gönüllüleri” eğitimi

Tarsus Kent Konseyi yönetimi tarafından, Güner Baykal Toplantı Salonunda, gönüllü turizm rehberleri yetiştirmek amacıyla eğitim semineri düzenlendi.

Tarsus Kent Konseyi’nden “Turizm Gönüllüleri” eğitimi
Tarsus Kent Konseyi’nden “Turizm Gönüllüleri” eğitimi  admin
Bu içerik 157 kez okundu.

  Gerçekleştirilen seminerde “Tarsus Turizm Gönülleri” Eğitimi'nde, Tarsus'un turizmdeki yeri, turizm ve önemi konuşuldu.

“Tarsus Turizm Gönülleri” Eğitimi'nde, Mersin Üniversitesi’nden Profesör Doktor A. Celil Çakıcı “Turizm ve Önemi”, Öğretim Görevlisi Erdem Daşcı “Turistle İletişim”, Doktor Öğretim Üyesi Ertuğrul Gödelek “ Empatik İletişim”, Profesör Doktor Eyüp Erdoğan “Tarsuslu Felsefeciler”, Araştırma Görevlisi Burhan Çınar “Tarsus’un Tarihi ve Turistlik Yerleri” konusunda sunumlar gerçekleştirdiler.

Çok sayıda Turizm gönüllüsünün katıldığı eğitim öncesinde konuşan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “Tarsus Kent Konseyi’nin böyle önemli bir konuda etkinlik düzenlemesinden dolayı çok mutlu oldum. Günümüzde Tarsus derken her zaman yaptığımız bir şey vardır. Asurlardan, Hititlerden, Selçuklulardan, Osmanlılardan bahsederken hep ilkleri yaşayan bir kent olarak ortaya koyarız. Ama bu değerlerden şehir olarak faydalanmasını bu güne kadar bilemedik. Tarihi geçmişi ve tarihi eserleri bizim şehrimizden daha az olan şehirler bile turizm konusunda bizden daha ileri noktadalar. Bu dezavantajı artık avantaja dönüştürmemizin zamanı geldi" dedi.

Göreve geldiklerinde iki tane ögeyi canlandırarak bu şehre hareket getirecek girişimlere yöneldiklerini ifade eden Bbozdoğan, "Bu iki ögemiz biri turizm diğeri de tarımdı. Biz kısa vadede bu iki ögeye yoğunlaşmaya karar kıldık. Tarımda belki de Türkiye’de hiçbir yerde olmayan 1800 çeşit ürünün yetiştiği bir kent olmanın avantajını iyi kullanmak ve bunu çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Bu nedenle elimizden geldiğince bir an önce Tarım Organize Sanayi Bölgesi’nin yapılması için belediye olarak inanılmaz bir çaba gösterip katkı verdik. Organize Sanayi Bölgesi konusunda çalışmalar hızla devam ediyor. Diğer bir öge ise turizm, bu konuda da o kadar çok sıkıntılar yaşadık ki, bu kentin tarihi dokusunu ve tarihi geçmişini bir türlü dünyaya tanıtamadık. Bu kenti yeniden ayağa kaldıracak olayın birisinin tarım diğerinin de tarih olduğundan kesin eminim. Tarihi geçmişiyle oldukça ilgi çekecek hikâyeleri olan bir kentin bu konuda ki tanıtımın yeterli düzeyde yapılmasıyla birlikte turistlerin uğrak noktası haline geleceği bir gerçektir. Biz bu gerçeği yakalamak için Kervansarayları, külliyeleri ve bedestenleri, uygulanacak proje ve restorasyonlar ile turizme dâhil edeceğiz. Turizm konusunda en önemli faktörde rehberliktir. Rehberinizin olmadığı bir kentte turisti nasıl gezdirebilirsiniz. İşte bu konuda adım atan Kent Konseyine teşekkürlerimizi sunuyorum. İnanıyorum ki bu tür etkinliklerle ve özellikle turizm yönüyle emin olun tarihi bir kent olarak olmamız gereken yere çok çabuk geleceğiz. Bunu da birlikte çalışarak yapacağız.” dedi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı