250 bin fidan toprakla buluşacak

Mersin'de Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 11 Kasım’da 251 bin fidanı toprakla buluşturulacak. 11 Kasım’da Türkiye genelinde saat 11.11.’de eş zamanlı yapılacak ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası Mersin’de 22 binin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilecek. Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman düzenlediği basın toplantısında Tarım ve Orman Bakanlığınca, ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 11 Kasım 2019’da saat 11.11’de 81 ilde aynı anda 11 milyon adet fidanın toprakla buluşturulacağını ifade etti. Akduman, toplumun tüm kesimlerinden vatandaşların katkılarıyla gerçekleştirilecek ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası çerçevesinde Mersin genelinde ise 8 orman işletme müdürlüğü görev alanındaki 11 ilçedeki 48 noktada, 22 bin 518 katılımcı ile 251 bin adet fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi. Akduman, etkinliğe bağış yapmak suretiyle katkıda bulunmak isteyenlerin bir fidan karşılığında 10 TL’yi Bölge Müdürlüğü bağış hesabına yatırmaları durumunda kendileri adına fidan dikiminin gerçekleştirileceğini kaydetti.

250 bin fidan toprakla buluşacak
250 bin fidan toprakla buluşacak admin
Bu içerik 459 kez okundu.

Hasan Küçük

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü görevine yeni atanan Kenan Akduman  11 Kasım’da Türkiye genelinde eş zamanlı gerçekleştirilecek 11 milyon fidanın toprakla buluşacağı ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası ve Orman Bölge Müdürlüğünün ormancılık faaliyetleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Orman Bölge Müdürlüğü lokalinde düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Akduman, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 11 Kasım 2019’da saat 11.11’de 81 ilde aynı anda 11 milyon adet fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi. Etkinliğin toplumun tüm kesimlerinden vatandaşların katkılarıyla gerçekleştirileceğini anlatan Akdoğan, "Geleceğe Nefes kampanyası çerçevesinde Mersin genelinde de fidan dikimi yapılacağını söyledi. Akduman, “Bu etkinlik kapsamında Bölge Müdürlüğümüze bağlı 8 orman işletme müdürlüğü görev alanında 11 ilçede, 48 noktada, 22 bin 518 katılımcı ile 251 bin adet fidan toprakla buluşturulacak. Mersin Valiliği koordinasyonunda tüm hazırlıklar yapıldı. Etkinliğe bağış yapmak suretiyle katkıda bulunmak isteyenler bir fidan karşılığında 10 TL’yi Bölge Müdürlüğümüz bağış hesabına yatırmaları halinde kendileri adına fidan dikimi gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

Akduman, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.

"1355 PERSONEL GÖREV YAPIYOR"

Mersin’in biyolojik çeşitlilik itibariyle zengin bir coğrafyada yer aldığını ifade eden Akduman ormanların yüzde 49’unu kızılçam ormanlarının oluşturduğunu söyledi. Tüm çalışmaları bin 355 personel ile yürüttükleri anlatan Akduman, “Mersin orman açısından çok zengin. Türkiye genelinde orman varlığımız maalesef yüzde 28, olması gerekenden düşük. Ancak, ilimizde toplam orman alanımız 835 bin hektardan oluşmakta. Bu da yüzde 53 oranına tekabül etmekte. Bu ormanlarımızın yüzde 56’sı verimli ormanlardan oluşuyor. Şu an mahalle olan 821 köyden 403’ü orman köyü” diye konuştu.

2019’da 200 hektar alanda ağaçlandırma çalışmalarının sürdüğü bilgisi veren Akduman şöyle devam etti: "Bu yıl 500 hektar endüstriyel ağaçlandırma yapmayı hedefliyoruz. Bölgemiz açısından ön plana çıkan çalışmalarımızdan biri de yabani zeytin aşılaması. Eylem Planı çerçevesinde Bölge Müdürlüğümüzce 2015-2018 yılları arasında toplam bin 664 hektar alanda delice aşılaması gerçekleştirildi ve 580 bin civarında aşılama yapıldı. 2019 yılında da 24 mahallemizde 145 hektar alanda yaklaşık 28 bin fert aşılanarak vatandaşımızın hizmetine sunuldu. Amacımız, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın desteklenmesi."

"500 TON KARPELLİ SEDİR TOHUMUNU TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ”

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'nün, sadece Türkiye’de değil dünyada ön plana çıkan çalışmalarının başında sedir ağaçlandırmasının geldiğine dikkat çeken Akduman, “Bölge Müdürlüğümüzde son 40 yıldır çok yoğun ve başarı çalışmalarla toplam 120 bin hektar alanda sedir ağaçlandırmaları gerçekleştirildi. Bu, sadece Türkiye’de değil, dünyada hem rakamsal hem de başarı olarak bir ilk. Bu çerçevede 60 milyon 836 bin fidan toprakla buluşturuldu. 2019 yılında da 500 ton karpelli sedir tohumu toplandı ve Torosların zirvelerine kasım-aralık aylarında bu tohumları ekeceğiz”dedi.

"2019’DA 4,5 MİLYON FİDAN ÜRETTİK”

Bölge Müdürlüğündeki 6 orman fidanlığında 2019 yılında 4,5 milyon fidan ürettiklerini belirten Akduman, bu fidanların bir bölümüyle de ülke genelindeki diğer bölge müdürlüklerinin ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi. Akduman, ayrıca önceki yıl üretilen 8,5 milyon fidanın da bakımı yaptıklarını dile getirdi. Türkiye’deki ormanların yüzde 95’ini doğal ormanların oluşturduğunu kaydeden Akduman, Bölge Müdürlüğü olarak bu ormanlarda gençleştirme çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Akduman, 2019’da 2 bin 250 hektar alanda gençleştirme yaptıklarının altını çizdi.

Orman yangınları ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Akduman şöyle devam etti:

“Akdeniz’de yaşıyorsanız orman yangınıyla yüzleşmek durumundasınız. Bu çerçevede, Bölge Müdürlüğümüz dünya standartlarında donanım ve ekipmana sahip. Çağımızın en modern yangınla mücadele araçlarına sahibiz. Arazözlerimiz, su ikmal araçlarımız, ilk müdahale araçlarımız, iş makinelerimiz, helikopterlerimizle biz ülkemizin ormanlarının en az yangınla ve en az hasarla yaz sezonunu atlatması için gece gündüz çalışıyoruz. Hedefimiz, başta kesinlikle insan kaybını önlemek ve orman alanlarımızın olabildiğince az hasar görmesini sağlamak. Yangına en hassas bölgelerde, yangına dirençli orman kurulması projesi çerçevesinde 37 bin hektar YARDOP çalışması gerçekleştirildi. Her biri 600-2 bin ton su kapasiteli 248 adet yangın havuzu mevcut.”

Mersin'de 2019 yılında 83 adet orman yangını çıktığını ve bu yangınlarda 357 hektar orman alanının yandığını anlatan Akduman "Bu yıl en büyük yangın da yıldırımdan kaynaklı olarak Anamur’daki yangın oldu. Aynı anda ilimiz genelinde 17 bölgede yıldırım yangını çıktı ve 187 hektar ormanımız Anamur’da yandı. Yanan alanda durumumuz çok iyi, ortalama yangın başına düşen alanımız 4 hektar. Bu, dünya ortalamasının çok altında; bizim için olumlu bir rakam” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı