Advert

"Yeter artık!"

Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri demokratik alanı daraltan uygulamalara son verilmesini istedi. ​Mersin'de Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Mersin Barosu'nda düzenledikleri basın açıklamasında ülkenin son dönemde yaşanan gelişmelerle 12 Mart, 12 Eylül ve 15 Temmuz dönemlerindeki sıkıyönetim ve OHAL koşullarını aratır hale geldiğini belirtti. Platform adına açıklama yapan dönem sözcüsü ve Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi,“tek adam, tek parti yönetimi” uygulamalarıyla ülkemizde temel hak ve özgürlükler konusunda zaten yetersiz olan anayasa ve mevcut kanunlar bile uygulanmayarak, kurumların içi boşaltılmış, adalet ve hukuk ayaklar altına alınmıştır. Eşit yurttaşlık temelinde, barış içinde bir arada yaşamak için ülkeyi açık cezaevine çevirirken, demokratik alanı daraltan tüm uygulamalara yeter artık diyoruz" dedi.

admin
Bu içerik 454 kez okundu.

Esra Şasi Yağmur

Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Mersin Barosu'nda basın toplantısı düzenleyerek KHK’lar ve yasal mevzuatlar hakkında basın açıklaması yaptı. Platformun dönem sözcüsü ve Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen,  "Her açıklamasında milli iradeden dem vuranlar, halkın büyük bir kesiminin  oyu ile seçilenleri, görevden almakta, sandığa ve halkın iradesine kayyım atamaktadır. Bu da yetmezmiş gibi seçilmişler, akademisyenler, gazeteciler, aydın ve sanatçılar tutuklanıp yargılanmaktadır" dedi.

Yılda iki bin kişinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini hatırlatan Antmen "301 arkadaşını yanarak kaybeden Soma maden işçileri alacakları için yürüdükleri Ankara yolunda 25 gündür engellenirken, Eskişehir’den Ankara’ya yürüyen metal işçilerine ise gaz sıkılıp, gözaltına alınmaktadır. Suyuna, toprağına ve geleceğine sahip çıkarak yaşam alanlarını savunanlara türlü zorluk ve baskı uygulanırken başta köylüler olmak üzere halkın bir araya gelerek “İklim krizi ve ekolojik yıkıma dur” diyecekleri miting bile yasaklanıyor. Kadın katliamları, şiddet, taciz, tecavüz artarak devam ederken siyasi iktidar “çocuk istismarına evlilik yoluyla af” getirmeyi planlamaktadır. Yaratılan bu ortamda dezavantajlı kesimlerin payına da daha fazla baskı ve şiddet düşmektedir. Bir gece yayınlanan KHK’lar ile yüz binin üzerinde işçi ve kamu emekçisinin işine son verilirken, hakları için sokağa çıkan işçi ve emekçilere hak aramak ve sokak yasaklanmakta, sokaklar adeta zapturapt altına alınmaktadır. Hak aramak isteyen bütün toplumsal kesimler hakkında gerekçesiz fezleke hazırlanarak yargılanmakta ve tutuklanmaktadır" şeklinde konuştu.

"OHAL KALKTI AMA UYGULAMALARI MERSİN’DE HALA DEVAM EDİYOR"

En temel insan hakkının düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu vurgulayan Antmen ancak Mersin'de külki idare amirlerinin uygulamaları ile basın açıklamalarının bile şarta ve izne tabi kılınmak istendiğini söyledi.

Sokağa çıkmanın, basın açıklaması yapmanın yasaklandığını neredeyse ne söyleneceğine bile müdahale edilmeye çalışıldığını ifade eden Antmen şöyle devam etti: "Neredeyse bir öncekinin önüne geçecek şekilde her saat bir gelişmenin yaşandığı koşullarda basın açıklaması için 48 saat önceden bildirim adı altında izin alma şartı da dahil düşünce ve ifade özgürlüğünün önüne engeller konulmaktadır. Başta ilimiz olmak üzere ülke genelinde halkımızın ihtiyacı olan daha fazla baskı, şiddet, gözaltı ve yasaklamalar değil, demokrasi ve özgürlüktür.  Eşit yurttaşlık temelinde, barış içinde bir arada yaşamak için ülkeyi açık cezaevine çevirirken, demokratik alanı daraltan tüm uygulamalara yeter artık diyoruz. İlimiz Valisi başta olmak üzere mülki idarenin, fiili OHAL uygulamalarına son vermesini istiyoruz. Toplantı, gösteri ve basın açıklaması da dahil olmak üzere düşünce ve ifade özgürlüğünü teminat altına alan anayasa ve uymaya davet ediyoruz.

Siyasi iktidarı halkı kutuplaştıran ve düşmanlaştıran politikalarına son vermeye çağırıyoruz. Başta işçiler, emekçiler olmak üzere halk kesimlerinin hak aramasının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
Otomobilde 200 gram esrar ele geçirildi
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti
MGC yönetimi Okdemir'in Atatürk Fotoğraf sergisini ziyaret etti