Mersin turuncu ve sarıya büründü

Mersin’de Narenciye Festivali coşkusu yaşandı. Türkiye’nin narenciye deposu Mersin’de bu yıl 7’incisi düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali nedeniyle Adnan Menderes Bulvarı'ndaki 70 dönümlük arazide 100 ton narenciye ürünü ile yapılan süslemeler, 25 ülkeden 700’ün üzerinde gösteri sanatçısı, açılan 400’ün üzerinde standla renkli görüntüler oluştu. Festival kapsamında, 10'u mobil 30 figür ile festival alanında ağaç giydirmeleri dahil yapılan tüm süslemelerde 500 binin üzerinde limon, portakal ve greyfurtla yapıldı. Süslemelerle sahil bandı birbirinden güzel figürlerle sarı-turuncu renge büründü. Narenciye Festivali nedeniyle çevre illerden ve çevre ilçelerden binlerce insan festival alanını doldurdu. Festival alanına gelen binlerce insan dev figürlerin önünde fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı. Yerli ve yabancı binlerce kişinin ve katıldığı kortej yürüyüşü ise renkli görüntüler oluşturdu. Side sütunları önündeki açılışta konuşan Festival İcra Komitesi Başkanı ve Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, amaçlarının kamuoyunun dikkatini narenciyeye ve Mersin’e çekmek, narenciyenin hak ettiği değeri bulmasını sağlamak olduğunu belirtti. Vali Ali İhsan Su ise Mersin'in tarım sektöründe çok ciddi bir potansiyeli olduğuna dikkat çekerek "Bu potansiyelimizin en önemli ayağını oluşturan narenciye ürünlerini tanıtmak, dünyayla buluşturmak, ilimizi ve ülkemizi tanıtmak amacıyla Narenciye Festivalini düzenliyoruz" dedi.

Mersin turuncu ve sarıya büründü
Mersin turuncu ve sarıya büründü admin
Bu içerik 466 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Türkiye’nin narenciye deposu Mersin’de bu yıl 7’incisi düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali coşkusu yaşandı. Uluslararası Narenciye Festivali nedeniyle Side sütunları önünde açılış programı gerçekleştirildi. Açılışa, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Mersin milletvekilleri ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

"MERSİN'İN EN BÜYÜK BULUŞMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ"

Festival İcra Komitesi Başkanı ve Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Narenciye Festivali ile Mersin’in en büyük buluşmasına ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Akdeniz’in incisi Mersin’in gülen yüzünü herkese göstermek için rengarenk bir narenciye dünyası oluşturduklarını anlatan Özdemir, “Bizim gözümüzde narenciye ürünleri birer mücevher gibidir. Bir kuyumcu misali bu ürünleri özenle işleyerek, 30 figür ve tüm bu güzel süslemeleri yaptık. Meyvenin kendisinin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye’nin ilk ve tek festivali Mersin Narenciye Festivalidir. Festival boyunca yüz binlerce ziyaretçimize coşku ve eğlence dolu bir şenlik ortamı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

"EN BÜYÜK TEMENNİMİZ ÜRETİCİLERİMİZİN ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALMASI"

Amaçlarının kamuoyunun dikkatini narenciyeye ve Mersin’e çekerek narenciyenin hak ettiği değeri bulmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Özdemir, "Narenciye Mersin için etrafında kenetlenilmesi gereken bir sembol. Türkiye’de narenciyenin kalbi Mersin’e atmaktadır. En büyük temennimiz, üreticilerimizin alın terlerinin karşılığını almalarıdır. Narenciye tüketiminin ve ihracatının artması ana hedefimiz olmalıdır. Narenciye hayattır, sevgidir, hoşgörüdür, kardeşliktir. Narenciye Mersin’dir” diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU: DÜNYA ÇAPINDA BİR FESTİVAL

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Narenciye Festivali nedeniyle Mersin’de müthiş manzara ile karşılaştıklarını ifade ederek "Pek çok şehirde festivallere şahitlik ettik ama Mersin bunun en iyisini yapmış. Tasarımından lojistiğine kadar dünya standartlarında bir festival yapıyorsunuz. Şimdi bunu bir kademe daha yukarıya çıkartıp uluslararası festival haline çeviriyor olmamız lazım. Mersin’e, Mersinliye de bu yakışır” diye konuştu.

"SUYUNDAN KURUTMASINA KADAR NARENCİYEYE DEĞER KATACAK İŞLERİ YAPMALIYIZ"

Narenciyenin, Mersin ve Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Üretimin yüzde 25’ini, ihracatın yüzde 37’sini tek başına Mersin yapıyor. Birçok aile bu işten ekmek yiyor. Bu şehrin ekonomisinin bel kemiği narenciyedir. Narenciyeyi sadece narenciye olarak satmak yerine, ona muhakkak ülke olarak katma değer katmalıyız. Suyundan kurutmasına kadar narenciyeye değer katacak işleri yapıp, bunu markalaştırıyor olmamız lazım. Mersin’de bunu yapacak vizyon da potansiyel de var.”

"MERSİN İÇİN YURT DIŞINDA ‘TÜRKİYE’NİN MİAMİ’Sİ’ DENİYOR"

Hisarcıklıoğlu, festivale 30 ülkeden yabancı grupların çağrılmasının sadece narenciye değil, Mersin’in tanıtımı ve markalaşması için de atılan vizyoner bir adım olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Nasıl ürünlerin, hizmetlerin marka değeri varsa, günümüzde artık şehirlerin de bir marka değeri var. Dünyada artık ülkeler değil, şehirler birbirleriyle yarışıyorlar. Dünyada 600 tane marka olmuş şehir var. Bu noktada Mersinimizde müthiş bir potansiyel var. Çok önemli bir tarım şehri, sebzede Türkiye’yi besleyen bir şehir. Aynı zamanda Mersin bir sanayi şehri, bin 500 tane sanayi tesisi var ki, bu hiç dile getirilmiyor. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi içerisinde 9 tane sanayi şirketi ile Mersinimiz yer almaktadır. Ticaret ve fuar şehri; önümüzdeki yıl bu şehir 12 fuara ev sahipliği yapacak. Bir eğitim şehri 4 tane üniversitesiyle. Bir turizm şehri. Mersin için yurt dışında ‘Türkiye’nin Miami’si’ deniyor. Sahil şeridine baktığımızda Miami aslında burada, 7 bin mil öteye gitmeye gerek yok. Gelin, yanı başınızda bir Miami var. Her şeyi Allah bu şehre vermiş. Bir ve beraber olunca inşallah bu markalaşmayı da hep beraber yapacağız”

"MERSİN'İN DÜNYANIN HER NOKTASINA TAŞIMAMIZ LAZIM"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Mersin’in ulusal ve uluslararası arenada tanıtılması açısından Mersin Narenciye Festivali’nin önemli olduğunu söyledi.

Etkinliğin kendileri açısından 2 sebeple önemli olduğunu ifade eden Seçer şunları söyledi: "Mersin’i tanıtmak istiyoruz. Ne kadar tanınırsanız dünya ile o kadar ilişkiniz, iletişiminiz artar. Tanınmıyorsanız sizinle ne siyasi, ne ekonomik, ne sosyal, ne kültürel bir iletişime girme ihtiyacı duyulmaz. Çünkü fark edilmiyor, bilinmiyorsunuzdur. Onun için Mersin'i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu sebeple de bu etkinliklerle insanları bir araya getirmek, farklı ülkelerden, farklı toplumlardan, farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Festivalimizde hem yurt içinden, hem yurt dışından 100 binleri aşacak olan ziyaretçilerimiz olacak. Bir arada olmaktan, şarkı söylemekten, gülmekten, eğlenmekten kimseye bir kötülük gelmez. Bunu söyleyeyim. Yani bu festivallerin en kötüsü bile iyidir. Hep yapacağız. Daha iyisini yapacağız. Buna gayret edeceğiz.”

"MERSİN'E POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYORUM"

Narenciyenin başkenti Mersin’i daha ileri noktalara taşımak için pozitif ayrımcılık istediklerini ifade eden Seçer, “Narenciye önemli. Burada iş dünyasının değerli insanları var. Ben Mersin'imize pozitif ayrımcılık istiyorum. Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bunu başlatabilir. İstikbal vaat etmeyen bir şehre koca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı gelir mi? Demek ki bu enerji var, bu hareketlilik var, bu verimlilik var” dedi.

İş adamlarını Mersin'de yatırım yapmaya davet eden Seçer, "Her türlü potansiyelimiz var. Türkiye'nin en değerli ürünü narenciyenin başkentiyiz.  Gıdada, tarımda diğer alanlarda, sanayide bir marka değeri yaratmak zorundayız. Bunun için de yatırıma ihtiyacımız var. Yeni OSB’ler kuruluyor. Tarsus'ta kuruluyor. Mevcut OSB’miz genişliyor. Bunlar yatırımcı bekliyor. Yatırımcı güven, huzur ve bürokratik engelin olmadığı bir kent arar ve bunların tamamı Mersin'de var. Bu vesileyle Türkiye'nin her tarafından, dünyanın her tarafından yatırım yapmak isteyen yatırımcıları Mersin'e çağırıyoruz, davet ediyoruz” diye konuştu.

VALİ SU: NARENCİYENİN MARKA OLMASI İÇİN BÜTÜN GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Mersin’in ticaret, sanayi, lojistik, ekonomi gibi her alanda olduğu gibi bereketli toprakları, çalışkan çiftçisiyle tarım sektöründe de önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye’nin tarım sektöründe öne çıkan ilk 3 ilinden birisi Mersin’dir. Ülkemizin narenciye üretiminin dörtte birini, narenciye ihracatının yüzde 37’sini gerçekleştiren bir iliz. Sadece narenciyede değil, limon, çilek, muz gibi 7 üründe üretim olarak Türkiye birincisi, 8 üründe Türkiye ikincisi bir iliz. Mersin olarak tarım sektöründe çok ciddi bir potansiyelimiz var. Bu potansiyelimizin en önemli ayağını oluşturan narenciye ürünlerini tanıtmak, dünyayla buluşturmak, ilimizi ve ülkemizi tanıtmak amacıyla Narenciye Festivalini düzenliyoruz. Narenciyenin marka olması için bütün gücümüzle çalışıyoruz. 2020 yılında Mersin ilimiz Dünya Turunçgil Kongresine de ev sahipliği yapacak” ifadelerini kullandı.

NARENCİYE ÇEŞMESİNDEN PORTAKAL SUYU İKRAM ETTİ

Açılış konuşmalarının ardından Vali Su, alandaki narenciye çeşmesinden portakal suyu ikram etti. Daha sonra ise kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortej yürüyüşüne katılan yerle ve yabancı gruplar kısa gösteriler sundu.

Kortejin ardından ise gruplar oluşturulan iki ayrı platformda gösterilerini sundu. Gösterilere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Festivalde Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası da gerçekleştirildi.

NARENCİYEDEN GÖZ KAMAŞTIRICI KIYAFETLER

Festival kapsamında düzenlenen narenciye temalı defile izleyenleri etkiledi. Narenciye ürünlerinin kullanıldığı kıyafetlerle boy gösteren mankenler, izleyenlerden tam not aldı. Mersin Olgunlaşma Enstitüsü tarafından aylar öncesi hazırlıklarına başlanan defile, izleyenleri etkiledi. Narenciye ürünlerinin kullanıldığı kıyafetlerle boy gösteren mankenler, tam not aldı.

BÜYÜKŞEHİR'DEN ÜCRETSİZ LİMON FİDESİ VE NARENCİYE DAĞITTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi'de alanda vatandaşlara ücretsiz olarak 1000 adet limon fidesi ve narenciye ürünleri dağıttı. Narenciye ürünlerine büyük ilgi gösteren vatandaşlar zaman zaman izdihama neden oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı